تقویت تخمدانها
تقویت تخمدانها
تعیین جنسیت 36 31 36 32-031
تحریک بیش از حد تخمدان - آب آوردن شکم
متخصص ناباروری مردان اصفهان -  علل ناباروری و آزمایشات - دکتر ایزدی
مراقبت بعد از بارداری با اسپرم اهدایی
مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی

تقویت تخمدانها

تقویت تخمدانها برای بارداری

تخمک گذاری تخمدانها به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از :
سن : هر چه بیشتر شود کیفیت و کمیت تخمک گذاری کاهش می یابد . اگر سبک زندگی هم بد بود کاهش تخمک گذاری ، سرعت بیشتری پیدا می کند و برعکس اگر سبک زندگی مثبت وخوبی داشتید با افزایش سن ، کاهش تخمک گذاری سرعتش کند می شود .
وضعیت بدنی : داشتن اضافه وزن بد است و هر چه وزن بیشتر باشد ( شاخص تودۀ بدنی بالاتر باشد ) تاثیر منفی آن بیشتر است . لاغری بیش از حد نیز تاثیر نامطلوب دارد .
عوامل محیطی : شاد زیستن تاثیر مثبت دارد ، و زندگی پر از دغدغه و استرس با بهم زدن تعادل هورمونی تخمدانها ، تاثیر مخرب و منفی دارد .
عادات غذایی : مثلا کسیکه عادت دارد هر روز قهوه یا چای زیاد و پررنگ ، نوشابه ، ساندویچ ، پیتزا ، مشروبات الکلی ، سویا ، دخانیات و یا سرخ کردنیها مصرف کند ویا عادت دارد تا خیلی تشنه اش نشود آب نخورد واکثر اوقات بدنش کم آبی نسبی دارد . همۀ اینها جزء عادات غذایی مضّر برای تخمک گذاری و بارداری است .
برعکس موارد بالا ، بعضی افراد عادات غذایی ثمربخش و مفید برای تخمک گذاری دارند که عبارتند از : استفاده از ادویه جات مفید در غذا ( زردچوبه - فلفل - دارچین - زنجبیل ) مصرف آب بیشتر( قبل از اینکه تشنه شان شود آب می خورند ) ، مصرف سبزیجات و میوه جات بیشتر خصوصا سبزی های با برگ پهن مثل اسفناج و کلم بروکلی و کلم پیچ ، مصرف بیشتر حبوبات وانواع توت . نوشیدن چای زنجبیل و چای قرمز هم جزء عادات غذایی مفید برای تخمک گذاریست .
وجود یا عدم وجود هورمونها در بعضی غذاها تاثیر مثبت یا منفی می تواند داشته باشد .
میزان تحرک افراد : تنبلی و گوشه نشینی تاثیر منفی دارد ، در مقابل تحرک زیاد و پر جنب و جوش بودن و اهل ورزش بودن تاثیر مفید دارد .

برای اینکه چگونگی سبک زندگی یا نوع رژیم غذائی روی تخمک گذاری اثر بگذارد باید حداقل سه ماه از آن عادت بگذرد .

برای تقویت تخمدانها و افزایش احتمال بارداری چکار بکنیم ؟ چکار نکنیم ؟ چه بخوریم ؟ چه نخوریم ؟

ورزش منظم و پیاده روی مفید است . ورزشهایی نظیر پیاده روی تند یا نیمه تند ، شنا ، بدمینتون ، پینگ پنگ ، مدیتیشن و یوگا و دوچرخه سواری از ورزشهای مناسبی است که موجب افزایش جریان خون لگن و تخمدانها می شود .
ورزش بهتر است دسته جمعی و مفرّح باشد تا بهتر موجب رفع استرس شود .انجام این ورزشها باعث ایجاد روحیه ی شاد و افزایش اعتماد به نفس و موجب آمادگی بیشتر برای حاملگی می شود .
چنانچه استثنا وضعیت روحی روانی شما آنقدر بهم ریخته بود که با انجام این تمرینات کاملا از بین نرفت ، در کنار این کارها به روانپزشک هم مراجعه کنید تا با مصرف داروی آرامبخش و انجام این کارها کاملا نرمال شوید .
کاهش وزن برای افراد با اضافه وزن خیلی اهمیت دارد . مصرف زنجبیل ، چای سبز ، لیمو ترش و سرکه ی سیب برای افراد با اضافه وزن مفید است . حذف یک وعدۀ غذائی برای کاهش وزن معمولا نتیجۀ عکس می دهد ، بخاطر اینکه مرکز اشتها بیشتر تحریک می شود. برای موفقیت در کاستن اضافه وزن ممکن است لازم باشد تحت نظر پزشک تغذیه قرار گیرید .
مصرف قرص ویتامین C وE و D3 ، وامگا3 ، سلنیوم ، منیزیوم ، روی ، کوآنزیم کیوتن و اینوزیتول ( اینوفولیک ، فمی بست یا IP6) هم مفید است .
غذاهای حاوی روی عبارتست از : لوبیا سفید ، عدس ، زرده تخم مرغ ، تخم کدو ، بادام زمینی ، جوانه گندم و جودوسر . زینک پلاس مولتی ویتامینی است که مقدار زیادی روی ( زینک ) دارد .
غذاهای حاوی منیزیوم عبارتست از: شکلات تلخ ، آواکادو ، ماهی سالمون و اسفناج و انواع کلم .
قرص روی و منیزیوم بصورت جداگنه یا ترکیبی در داروخانه ها موجود است . مثلا قرص سوپراکل و استئوکیر هر کدام حاوی کلسیم ، روی ، منیزیوم و ویتامین D3 می باشد .
ویتامین E در روغنهای گیاهی ، جوانه گندم ، ماهی و آجیل وجود دارد .
ویتامین C در مرکبات و سبزیجات وجود دارد .ویتامین C و ویتامین E وسلنیوم اثرات مفید یکدیگر را تقویت می کنند .
سلنیوم در سیر،مخمر آبجو ، سبوس گندم ، کنجد ، تخم آفتابگردان ، رازیانه وبومادران وجود دارد . قرص سلن پلاس حاوی مقدار قابل توجهی سلنیوم است . قرص سلنیوم خالص نیزدر داروخانه ها وجود دارد .
از پرخوری و تنبلی ( نشستن و خوابیدن زیاد ) پرهیز کنید .
قرص کیوتن برای تخمک گذاری
این دارو بنامهای کوکیوتن ، کوآنزیم کیوتن 30 میلیگرم و 100 میلی گرم ، و رد کیوتن ( کیوتن قرمز ) در بازار داروئی ایران وجود دارد و همۀ آنها شبیه هم است و مصرف آنها با عث افزایش کیفیت تخمک گذاری می شود . روزانه 1-2 قرص همراه غذا باید میل شود و خوردن ان در 15 روز اول سیکل ماهانه موثرتر است .

از صمیم قلب دعا می کنم که همۀ زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند ، از دنیا نروند .

تقویت تخمدانهای ضعیف

مصرف سبزیجات و میوه جات ( ترجیحا ارگانیک ) ، کاهو ، اسفناج ، کدو تنبل ، زغال اخته ، گوجه فرنگی ، جوانۀ گندم ، ژل رویال ، گوشت و تخم مرغ بومی ، آنتی اکسیدان ، فولیک اسید ، پروتئینهای گیاهی ( حبوبات و آجیل بجای گوشت ) عدس و لوبیا سبز ، به ، چغندر ،روغن زیتون ، رازیانه ، کنجد ، گردو ، بادام زمینی ، کلم بروکلی ، آواکادو ، انواع توت ( بخاطر داشتن ویتامین سی و فولات ) شنبلیله ، چای قرمز و زردچوبه مفید است .
تعدادی از کارخانجات داروئی گیاهی ، زردچوبه را بشکل کپسول در جعبه های 30 تائی به اسم کورکومین و کورکمپلکس تهیه کرده اند . شنبلیله را نیز با اسم کپسول موتا ( Moota ) تهیه کرده اند و در داروخانه ها موجود است .
زنجبیل و دارچین بخاطر مبارزه با مقاومت نسبت به انسولین ، باعث تولید تخمکهای بیشتر می شود .

خوراکیهای مضّر : مصرف نوشابه ، چای زیاد ، دسرهای شیرین ، کلوچه ، نان سفید ، سیب زمینی سرخ کرده ، آب میوه های آماده ، غذای تند وکافئین دار، روغن جامد و سرخ کردنیها ، قهوه ، سویا و الکل مضّر است .
دو دسته غذاهای مفید و مضر بالا را روی کاغذی نوشته و در آشپزخانه نصب کنید تا جلوی چشمتان باشد و فراموش نشود .

دستورات و توصیه های بالا بیش از 60% در تقویت تخمدانها و بارداری نقش مثبت دارد وبیشتر برای افرادی است که مشکل خاصی در تخمدانهایشان ندارند . اگر دچار تخمدان پلی کیستیک هستید ، علاوه بر اجرای دستورات بالا توصیه ها و درمانهای خاص این بیماری را تحت نظر پزشک نیز باید انجام دهید که به اختصار به آن می پردازیم .

سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCO )

سندرم تخمدان پلی کیستیک شایعترین بیماری عملکرد تخمدان است ، که در آن پریود نامنظّم و غیرقابل پیش بینی می شود . علت بیماری شناخته شده نیست . در این بیماری بدن نسبت به انسولین جواب نمی دهد و قند خون و بدنبال آن چربی ( کلسترول ) بالا می رود . اکثرا با اضافه وزن و گاهی با ایجاد مشکلات قلبی عروقی همراه می شود .
سندرم تخمدان پلی کیستیک مثل دیابت یک بیماری ارثی فامیلی است . یعنی درست نیست که فکر کنیم اگر کسی ژن آنرا دارد حتما مبتلا می شود ، بلکه مثل دیابت باید عوامل مستعد ( پرخوری و تنبلی ) هم اضافه شود تا فرد به این بیماری مبتلا شود .

علائم تخمدان پلی کیستیک
نامنظم شدن پریود ( اغلب بصورت طولانی شدن سیکل ماهانه است )
رشد موهای زائد در صورت ، سینه ، شکم که گاهی همراه با ریزش موی سر است .
پیدایش آکنه ( جوش )
پیدایش خصوصیات مردانگی ( بم شدن صدا و پیدایش مو در صورت )
افزایش وزن
ناباروری
اضطراب و افسردگی
یافته های پزشکی عبارتند از : بزرگی سایز تخمدانها و وجود کیستهای ریز فراوان در سونوگرافی ، بالارفتن قند وتستوسترون و کلسترول در آزمایش خون و ایجاد مقاوت به انسولین
برای تشخیص بیماری لازم نیست که شخص تمام علائم و یافته های بالا را داشته باشد بلکه وجود حدود نصف علائم و یافته های فوق برای تشخیص کافیست .
توجه داشته باشید که تخمدان پلی کیستیک با کیست تخمدان و کیست آندومتریوما و کیست درموئید و کیست هموراژیک ( خونریزی دهنده ) تفاوت دارد . اینها چهار بیماری متفاوت با مشخصات جداگانه هستند که تنها وجه اشتراک آنها با این بیماری وجود کلمۀ کیست می باشد که در هر پنج بیماری وجود دارد .

درمان قطعی تخمدان پلی کیستیک :

درمان قطعی سندرم تخمدان پلی کیستیک مفهوم ندارد .
مهمترین اصل در درمان ، رعایت رژیم غذائی است که همراه با ورزش منظّم و پیاده روی باید باشد . با این روش اضافه وزنتان باید اصلاح شود . معمولا اگر وزنتان 5-8 کیلو کم شود ، پریود مرتب می شود و بارداری رخ می دهد .
رژیم غذائی باید حاوی کربوهیدرات ( مواد قندی ) مختصر باشد و بجای آن از غلات و فیبرها ( سبزجات ) استفاده شود .

ورزش و رژیم غذائی باید هردو توام باشد و کسانیکه به یکی از این دو عمل کنند سود بسیار کمتری می برند .
در بین داروها متفورمین شاخصترین داروست که میزان و نحوۀ مصرف آن توسط پزشک تعیین می گردد . رایجترین شکل مصرف آن 2-3 قرص همراه غذا می باشد . مصرف متفورمین برای سه دسته ازبیماران واجبتر است ،1- وجود دیابت در فامیل 2- مقاومت به انسولین 3- بیماران قدبلند
مصرف قرص جلوگیری برای تنظیم پریود نیز از داروهای رایج مصرفی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک است که اکثر اوقات باعث از بین رفتن صفات مردانه ( موی صورت و... ) می شود . اصلاح کمبود ویتامین D3 هم در درمان تخمدان پلی کیستیک نقش دارد .

آیا تخمدان پلی کیستیک خطرناک است ؟

در جواب باید بگویم که بیماری خطر جانی ندارد ولی در صورت بیخیالی و عدم درمان خطر نازائی دارد . بیماری شباهت زیادی به بیماری دیابت دارد ، اگر دستورات پزشکتان را خوب اجرا کنید ، هم به زندگی عادی ادامه می دهید و هم بچه دار می شوید .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه رسیده اند که ، صدای خندۀ بچه یک دنیا می ارزد

تقویت تخمدانها در طب سنتی
داروهای گیاهی موثر در کمک به درمان تخمدان پلی کیستیک عبارتند از : گزنه ، شیرین بیان ، زاج ، نخل ارّه ای ، روغن کتان ، زنجبیل ، زرد چوبه ، تمشک قرمز و گیاه پنجه انگشتی .
سه کارخانه داروئی گیاهی ، گیاه پنجه انگشتی را بشکل کپسول خوراکی درست کرده اند و در داروخانه ها به اسامی آگنوگل ، ویتاگنوس و فمودین موجود می باشد که هر سه مشابه یکدیگر است .
بعضی زردچوبه های موجود در بازار ایران تقلبی است ، نان خشکه را پودر کرده اند و با یک مادۀ شیمیائی زرد رنگ مخلوط کرده اند و به اسم زرد چوبه وارد بازار کرده اند . جهت اطمینان باید چوب زردچوبه را عطار جلوی خودتان پودر کند و تحویلتان دهد . یا کپسول زردچوبه را (بنام کپسول کورکومین ) از داروخانه بخرید .
بیماران محترم توجّه داشته باشید که چنانچه ضعف عملکرد تخمدان دارید ، انتظار نداشته باشید که با اجرای دستورات طب سنتی بهبود واضح یا قطعی پیدا کنید ، اجرای دستورات فوق فقط نقش کمکی دارد ، تحت نظربهترین متخصص زنان درمان اصلی راباید انجام دهید .

سوالات رایج:
آیا عمل جراحی روی سندرم تخمدان پلی کیستیک اثر دارد ؟ جواب : کوتر کردن کیستهای تخمدان با جراحی آنها را از بین می برد وموجب کاهش سطح هورمون مردانۀ تستوسترون وکاهش علائم بیماری و افزایش احتمال بارداری می شود .
آیا کسی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شد نازا می شود ؟ جواب : تا زمانی که درمان نشده است بچه دار نمی شود .
آیا کسی که سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد همیشه باید دارو مصرف کند ؟ جواب : خیر

پایان


آدرس مطب : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات و سوالات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام ( مستعار یا واقعی ) :
تلفن ( اختیاری ) :
ایمیل ( اختیاری ) :
متن پیـام :