بارداری با اسپرم اهدایی چگونه است؟

تعداد کلمات: 3500
زمان مطالعه : 25 دقیقه

در تکوین نوزاد وجود سه رکن اسپرم نرمال - تخمک نرمال و رحم نرمال ضرورت دارد. اگر شما زوج گرامی فاقد اسپرم نرمال هستید ولی تخمک ها و رحمی نرمال دارید، ما با تلقیح اسپرم اهدایی شما را بچه دار میکنیم. لازمست بدانید که تلقیح اسپرم اهدایی در ایران نه غیرقانونیست و نه غیر شرعی .
تداوم تولید همنوع و تضمین بقاء نسل آرزوی هر انسانی است. مضافاً اینکه وجود بچه در خانواده موجب آرامش و استحکام پیوند زناشوئی هم می شود. گاهی مانعی برای دستیابی به این آرزو سرِ راه زوجین قرار می گیرد. ما پزشکان این مانع را بیماری می نامیم و سرسختانه متعهّد هستیم که مانع را رفع کنیم و تمام زوجها را بچه دار کنیم.

آنچه در این مطلب میخوانید

اسپرم اهدایی یکی از درمانهای نوین ناباروری است که در تمام مراکز ناباروری کشورهای پیشرفتۀ دنیا انجام می شود.

مقدمه

خلقت بشر بدین صورت است که سالهای اول ازدواج بیشتربه فکر لذت و خوشگذرانی، و کمتر به فکر داشتن فرزند است. با گذشت زمان، از میزان لذت و خوشی کاسته شده، جای آن را آرزوی داشتن فرزند و بزرگ کردن آنها،و لذت پدر یا مادر بودن میگیرد.
بدون فرزند زندگی کردن باعث ایجاد مشکلات روحی، عاطفی و اجتماعی به زن یا شوهر یا هر دومیگردد. زن و شوهر حساس و زودرنج میشوند و با پیش آمدن کوچکترین مشکل یا خودخوری میکنند یا پرخاشگر میشوند. ارتباط زوج بدون فرزند با فامیلهای دارای فرزند از حالت عادی خارج می شود واز نعمت معاشرت تاحدود زیادی محروم می شوند. عده ای از اطرافیان از روی دلسوزی، و عده ای دیگر به دلیل کنجکاوی بیجا در مورد ناباروری آنها، پرسش یا راهنمایی درمانی میکنند که در هر دو صورت باعث به هم خوردن تعادل روحی روانی زوجین می شود.
برخی از آشنایان نادان موقع بروز اختلاف با زوج بدون فرزند، برای سرکوب آنها مسئله نداشتن فرزند را با الفاظ بد (مثل اجاق کور بودن و...) به رخ آنها می کشند و موجب آزردگی خاطر آنها می شوند. امید به آینده در اینگونه زوجها کمرنگ میشود، در عده ای طلاق روحی یا عاطفی ایجاد می شود و در عده ی کمتری طلاق رسمی رخ می دهد. اینگونه زوجها در سنین بالا مثل بقیه ی مردم، حامی مناسب ( فرزند ) ندارند و این مسئله نیز آنها را زجر می دهد.
بنا به این دلائل ما پزشکان وظیفه ی خود می دانیم که به منظور از بین بردن درد و رنج زوجهای فاقد فرزند با درنظر گرفتن مسائل شرعی- قانونی- پزشکی واجتماعی، این زوجها را صاحب فرزند کنیم. در اینجا راجع به درمانِ یکی از علل ناباروری که آزوسپرمی ( فقدان اسپرم ) می باشد، توضیحاتی می دهیم.

ناباروری مردان و اسپرم اهدایی

کاربرد تلقیح اسپرم اهدایی موارد زیر است

  1. زمانی که با هیچیک از روشهای درمانی موفق به دریافت اسپرم از مرد نشویم.
  2. موقعی که موفق به دریافت اسپرم می شویم ولی اسپرم ها مرده و نا کارآمد هستند.
  3. در مواردی که شوهر اسپرم زنده دارد ولی بعلت ابتلا به یک بیماری ارثی صعب العلاج می خواهند از بروز بیماری در فرزندشان پیشگیری شود.
  4. مو قعی که مرد ناقل یک ناهنجاری کروموزومی می باشد.

لازم است زوج نابارور علت ناباروری خود را بدانند و اطمینان حاصل کنند که بدون دریافت اسپرم اهدایی صاحب فرزند سالم نمی شوند و اینکار پس از بررسیهای کامل پزشکی مشخص می گردد.

روش انجام کار اسپرم اهدایی

پس از انجام آزمایشات لازم خونی روی گیرنده ی اسپرم ( که نرمال بودن عوامل هورمونیِ موثر در بارداری تائید شود ) داروی تحریک تخمک گذاری+ ویتامینهای لازم داده می شود تا تخمک گذاری بهتری صورت گیرد. به کمک سونوگرافی و / یا انجام تست تخمک گذاری در ایام نزدیک به تخمک گذاری ( روز 11تا 13 سیکل ماهانه ) زمان تخمک گذاری تعیین می شود. رضایت نامه از زوج گیرنده ی اسپرم ( مبنی بر دریافت اسپرم اهدایی ) گرفته می شود. با توجه به مشخصات ظاهری آنها اهدا کننده ی مناسب در نظر گرفته می شود.
روز تخمک گذاری تلقیح اسپرم در مطب به روش IUI و بدون بیهوشی انجام می شود و پس از نیمساعت استراحت به منزل می روید. در منزل نیاز به استراحت نیست و انجام کارهای خانه داری اشکالی ندارد، فقط از انجام کارهای سنگین و ورزشهای پرشی یا سنگین باید خوداری کنند. باید بدانید که استرس و درگیری و اضطراب شدید احتمال حاملگی را کم می کند.
چنانچه تمایل دارید دقیقتر بدانید که تلقیح چگونه انجام می شود، در قسمت { مطالب و مقالات } مطلب IUI را پیدا کنید ومطالعه کنید .

تلقیح اسپرم تقریبا بدون درد است و عوارض یا خطرات بدی ندارد.عوارض جزئی که گاهاً دیده می شود عبارتست از: درد شکم - لکه بینی - عفونت - تحریک بیش از حد تخمدان ( بخاطر مصرف داروهای محرک تخمک گذاری )
تلقیح اسپرم توسط دکتر عنایت الله ایزدی نیاز به بیهوشی یا بی حسی موضعی یا مصرف قرص مسکن ندارد.
بیماریهای تب دار ( مثل آنفلوآنزا ) واسترسهای شدید ( دعوا - گریه زاری - دلهرۀ شدید ) باعث اختلال در تخمک گذاری می شود وبهتر است دراین چنین حالاتی تلقیح اسپرم به تعویق افتد.
شانس حاملگی در خا نمهای جوان ( زیر 30 سال ) بیشتر است . از 30 سالگی به بعد بتدریج کم می شود طوریکه شانس بارداری در افراد 40 ساله حدود یک سوم افراد 30 ساله است.
وجود بعضی بیماریها مثل آندومتریوز- کم کاری تیروئید - عفونت - ضعیف بودن کیفیت تخمک و انسداد نسبی لوله ها احتمال باردار شدن را کم می کند.
مصرف چای بمقدار بیش از عرف، الکل، نوشابه، سیگار، قلیان و قهوه نیز احتمال بارداری را کم می کند. بنا براین مراجعین محترم باید آمادگی انجام 5 تا 10 دفعه تلقیح را داشته باشند.
پس از اینکه حامله شدید، مقاله ی ، مراقبتهای بارداری ، را مطالعه کنید و به آن عمل کنید تا نوزاد سالمتری بدنیا آورید.
چنانچه شما ساکن اصفهان نیستید و از راه دوری مثل تهران، شیراز، اهوازیا ... می خواهید مراجعه کنید، بخاطر رفت وآمد کمتر، می توانید با تماس تلفنی و معرفی نمودن همکار متخصص زنان در شهرتان، کارهای مقدماتی را تحت نظر ایشان در شهرتان انجام دهید که همان دفعۀ اول مراجعه به اصفهان IUI با اسپرم اهدایی شوید .
لازم است بدانید و به پزشک زنان شهرتان هم بگوئید که ساعات کار مطب ما صبح روز های غیر تعطیل است ( شنبه تا پنجشنبه ) و آی یو آی حدود ساعت 11 صبح انجام می شود . این موضوع از این نظر اهمیت دارد که خیلی از اوقات پزشکتان قبل از آی یو آی آمپول آزادسازی تخمک ( HCG 5000 ) تجویز می کند که اکثرا حدود 36 ساعت قبل از آی یو آی دستور تزریق را می دهند . یعنی شما حدود ساعت 11 شب یک یا دو آمپول HCG تزریق می کنید و حدود ساعت 11 پس فردایش IUI با اسپرم اهدایی می شوید .
اگر تخمدانهای ضعیفی دارید ، یا اضافه وزن دارید ، یا چنانچه سن شما بیش از 35 سال است ، مطلب تقویت تخمدانها برای بارداری را مطالعه و به آن عمل کنید تا احتمال نتیجه گیریتان بیشتر شود . اگر اضافه وزن دارید مطلب { اضافه وزن چه تاثیری در بارداری دارد ؟ } را هم که در همین وبسایت نوشته شده مطالعه کنید و سعی کنید پس از اینکه چند کیلو وزنتان را کم کردید مراجعه کنید .

روش انتقال اسپرم اهدایی

روزی که قرار است انتقال اسپرم به روش آی یو آی انجام شود فرد اهدا کننده در مرکزی که قرار است آی یو آی انجام شود حاضر می شود، ظرف جمع آوری نمونه در اختیارش گذاشته می شود. اگر اهدا کننده مجرد باشد به روش خود ارضایی و اگر متاهل باشد بکمک همسرش با نزدیکی ناقص نمونۀ نطفه را تهیه و در ظرف مخصوص شیشه ای می ریزد.
نمونۀ اسپرم در محفظه ای بنام بن ماری گذاشته می شود. این محفظه درجۀ حرارت ثابت 37 دارد . پس از ربع ساعت نمونه با محلولهای خاص تقویت اسپرم مخلوط و سانتریفیوژ می شود تا اسپرمهای مرغوب از اسپرمهای بدرد نخور جدا شود. این کارها یک تا دوساعت زمان می برد.
سپس اسپرمهای مرغوب که تحرک عالی دارند و درمحلول مغذی اسپرم شناور هستند با سرنگ انسولینی و کاتتر مخصوص کشیده شده و بکمک اسپکولوم در عمق رحم تلقیح می شود. این روش انتقال اسپرم اهدایی معمولا بدون درد یا با درد مختصر ( قابل تحمل ) همراه می باشد.

« وجود کودک در خانواده باعث همبستگی بیشتر و آرامش زوجین می شود »

حکم اسپرم اهدایی

نظر به اینکه آیت الله خامنه ای از مراجع تقلیدی است که زودتر از بقیۀ مراجع، فتوای جایز بودن تلقیح اسپرم اهدایی را صادر کرد، و از طرفی ایشان، بالاترین مقام سیاسی حکومتی را نیز دارد، نظر یا فتوای ایشان حکم حکومتی تلقی می گردد و هیچ مقامی حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم نمی توانند انرا رد کنند . در اینجا بارداری با اسپرم اهدایی را از جنبه های شرعی ، قانونی و ژنتیک مورد بحث قرار می دهیم .

1- مسائل شرعی

خوشبختانه تعدادی از مراجع محترم تقلید ( آیت الله خامنه ای، آیت الله موسوی بجنوردی، آیت الله طباطبائی، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله مظاهری وآیت الله روحانی ) فتوا داده اند که تلقیح اسپرم فرد غریبه به داخل رحم زن به منظور بارداری اشکال شرعی ندارد، ولی در مورد ارث و محرمّیت احتیاط باید مراعات شود.
تعدادی از مراجع محترم تقلید نیز تلقیح اسپرم اهدائی را جایز ندانسته اند.
زوجهائی که مرجع تقلیدشان مخالف تلقیح اسپرم اهدائی می باشد و تمایل دارند از این نوع درمان بهره مند شوند ، می توانند مطابق بند 19 از احکام تقلید که اول تمام رساله ها نوشته شده بعضی مسائل را از مرجع تقلید دیگری که از نظر علمی همتراز مرجع تقلید خودشان باشد، تقلید کنند.
سه نفر از مراجع تقلید ( آقایان مکارم - سیستانی و صانعی ) تلقیح اسپرم به روش IUI را جایز ندانسته اند، ولی IVF با اسپرم اهدائی را جایز می دانند.
پدر شرعی فرزند باید توجه داشته باشد که تمام وظایف پدری ( مخارج طفل - محبت - نگهداری - تربیت ومواظبت ) از نظر شرعی به عهده اوست وپر واضح است که اکثریت غریب به اتفاق پدران این وظائف را با شوق وشعف انجام می دهند وحین انجام آن لذت هم می برند. چنانچه استثناٌ پدری در انجام این وظایف در حق طفل کوتاهی کند از نظر شرعی مسئول خواهد بود.
چنانچه در مورد مسائل شرعی خواهان رویت تصویر فتواها و دانستن مطالب بیشتری هستید مقاله ی مسائل شرعی اسپرم اهدائی را از قسمت { مطالب ومقالات } پیدا کنید و مطالعه کنید.
علت اینکه اسپرم اهدایی در اصفهان با مخالفت کمتری روبرو شده و انجام می شود ولی در سایر شهرها بسختی قابل انجام است، این است که آیت الله مظاهری رئیس حوزه علمیه اصفهان یکی از علمائیست که مجوّز تلقیح اسپرم اهدایی را صادر کرده است.
کودک متولد شده در روش اسپرم اهدایی

2- قانون و اسپرم اهدائی

در ایران برای اسپرم اهدائی قانون تصویب نشده و پزشکانی که این کار را انجام می دهند، آنچه را که معقول به نظر میرسد ( ومقداری هم بر گرفته از قوانین کشورهای دیگر ) انجام می دهند.
مجلس شورای اسلامی برای جنین اهدائی در سال 1381 قانون جنین اهدایی را تصویب کرده ولی برای اسپرم اهدایی یا تخمک اهدائی یا رحم اجاره ای قانونی تا بحال ( سال 1402 ) تصویب نکرده است.
البته عدم تصویب قانون به معنای غیر قانونی بودن آن نیست، بلکه کار غیر قانونی به عملی گفته می شود که قانون آنرا منع کرده وبرای کسی که آن کار را انجام دهد مجازات تعیین کرده ( مثل سقط جنین - سرقت - خیانت در امانت - قتل - چاقو کشی و... )
به بیان دیگر لایحه ی تلقیح اسپرم اهدائی تا کنون به مجلس ارائه نشده که مجلس راجع به این موضوع وارد بجث شود ( مثل بسیاری از موضوعات دیگر که تاکنون مجلس وارد بحث آن نشده است از قبیل رحم اجاره ای و تخمک اهدائی و... )
مراکز ناباروری حدود 20 سال است منتظرند که مجلس قانون آنرا تصویب کند.
انتظار می رود که وزارت بهداشت و درمان ، با همکاری سازمان نظام پزشکی ، پیش نویس قانون اسپرم اهدایی را تهیه کنند و به مجلس ارائه دهند تا مجلس وارد بحث این موضوع شود و قانون آنراتصویب کند.
تاکنون ( سال 1402 ) پس از گذشت 31 سال از صدور فتوای تلقیح اسپرم اهدایی هیچ قانون، یا آئین نامه ای درمورد بارداری با اسپرم اهدایی در ایران تصویب یا تدوین نشده است یعنی انجام اهدای اسپرم همانطور که قانونی ندارد، منعی هم ندارد.
در شناسنامۀ نوزاد حاصل از تلقیح اسپرم اهدایی ذکری ازنام اهدا کنندۀ اسپرم نمی شود. کسانیکه تخمک اهدائی میگیرند نیز در شناسنامۀ نوزاد، نام اهداکننده ی تخمک نوشته نمی شود ولی در شناسنامۀ نوزادان حاصل از جنین اهدایی نام زوج اهداکنندۀ جنین قبلا نوشته می شد، ولی اخیرا چیزی نمی نویسند و فقط در دفاترمخصوص سازمان ثبت احوال نام اهداکنندگان جنین نوشته می شود.

انتظار نداشته باشید جادۀ زندگی همیشه صاف و هموار باشد وگرنه خوابمان می برد، خیلی عاقلانه با راهنمایی افراد خبره از دست اندازها عبور کنید وبه راه خود ادامه دهید.

3- مسائل ژنتیکی دریافت اسپرم

با دریافت اسپرم اهدائی پنجاه درصد خصوصیات ارثی نوزاد به مادر و 50% دیگر به شخص اهداء کننده می رود و بخاطر اینکه سعی می شود اهداء کننده شبیه شوهر انتخاب شود، فرزند با والدین شباهت پیدا می کند و تعلق خاطر بیشتری نسبت به فرزند در خانواده ایجاد می شود.
در صورتیکه اگر از جنین اهدائی استفاده کنید با وجود اینکه جنین در رحم گیرنده رشد میکند، تمام خصوصیات ارثی بچه به صاحبان اسپرم+تخمک می رود و به احتمال زیاد بچه هیچ شباهتی به گیرندگان جنین پیدا نمی کند، و بعداٌ بطور مکرر توسط آشنایان با این سوال مواجه می شوید که ( بچه ی شما به کی رفته !؟ اینکه هیچ شباهتی به شما نداره! ) و این سوالات آرامش را از شما می گیرد.
بخاطر اینکه احتمال ازدواج بین بچه های متولد شده از اسپرم یک اهدا کننده وجود نداشته باشد، مطابق آنچه در مراکز ناباروری کشورهای پیشرفته ی دنیا انجام می شود، از هر اهدا کننده اسپرم پس از اینکه 10 - 15 فرزند بوجود آمد با او قطع همکاری می شود تا تعداد فرزندان به دنیا آمده از یک اهدا کننده زیاد نباشد و در نتیجه احتمال ازدواج بین اینگونه فرزندان خیلی کم و نادر باشد.
با این وجود با انجام آزمایش DNA می توان نگرانی در این مورد را کلاً از بین برد.
آزمایش دی ان آ ( DNA ) دختر و پسری که می خواهند ازدواج کنند ( بدون آزمایش DNA دهنده ی اسپرم وهمچنین بدون آزمایش DNA والدینشان ) با احتمال 85% مشخص می کند که این دو نفر چه نسبتی دارند.
اگر فرزند شما با شخصی می خواهد ازدواج کند که پدر و مادرش زنده هستند و آزمایش دی - ان - آ از آنها هم تهیه شود با اطمینان 100% مشخص می گردد که این دو جوان نسبتی با هم دارند یا خیر.
امّا اگریکی از والدینش زنده و دیگری فوت کرده و شما ( مادر واقعی ) هم در قید حیات هستید با آزمایش DNA شما چهار نفر با اطمینان 98% می توان پی برد که این دو نفری که می خواهند ازدواج کنند نسبتی با هم دارند یا خیر.
به بیان دیگر فرزند حاصل از تلقیح اسپرم اهدائی چون مادرش معلوم و پدرژنتیکی او نا معلوم است، کافیست دو والد از سه والدِ معلوم این دختر و پسر زنده باشند تا با اطمینان 100- 98 % مشخص شود این دو نفربا هم نسبتی دارند یا خیر.
اگر از مجموع سه والدِ معلومی که این پسر و دختر دارند فقط یک نفر زنده باشد و دو والد دیگر فوت کرده باشند ، با آزمایش دی - ان - آ این سه نفر ( دو نامزد + یک والد ) با احتمال 93 % نشان داده خواهد شد که این دو جوانی که می خواهند با هم ازدواج کنند نسبتی با هم دارند یا خیر.
با این وجود جهت رعایت احتیاط بیشتر، نمونه خون اهداکنندگانِ اسپرمِ این مطب در مرکز پزشکی قانونی اصفهان ( بخش آزمایشگاه DNA ) نگهداری شده است، تا چنانچه در سالهای بعد نیازی به آزمایش DNA اهداکنندگان شد ( در مواردیکه فقط یک والد از سه والد زنده باشد و دو والد دیگر فوت کرده باشند ) خون اهداکننده در دسترس باشد.
آزمایش DNA درآزمایشگاهای مراکز پزشکی قانونی و مراکزژنتیک انجام می شود.
جهت مزید اطلاع شما، اگر فرزندخواندۀ دختری از اداره ی بهزیستی گرفته اید و بزرگ کرده اید و اکنون به سن ازدواج رسیده است، و این نگرانی برایتان پیش آمده که آیا این خواستگاری که می خواهد با او ازدواج کند فامیل محرمش نباشد؟ ( و ازدواج با او حرام باشد ) ؟
پاسخ علمی: نظر به اینکه فرزند خوانده هر دو والدش نامشخص است ، برای پی بردن به وجود یا عدم وجود رابطۀ نَسَبی بین این دو نفر ، باید آزمایشDNA از عروس و داماد و والدین خواستگار انجام شود تا ارتباط نَسَبی رد شود .

اسپرم اهدایی در تهران

برای زوجهای آزوسپرم تهرانی عجیب است که چرا در تهران به این بزرگی هیچ مرکز یا مطبی بطور علنی اینکار را انجام نمی دهد، ولی در اصفهان انجام می شود و مخالفتی هم با آن نمی شود.
جهت اطلاعتان عرض کنم که در دو مرکز ناباروری تهران و 2-3 مطب در سالهای 90 تا 95 اینکاربصورت نیمه علنی انجام می شد. تا اینکه وزارت بهداشت و درمان متوجه شد و با آنها برخورد کرد واز آنها تعهد گرفت که اینکار را تکرار نکنند.
اکنون در 1-2 مرکز ناباروری تهران تلقیح اسپرم اهدایی به روش IVF، مخفیانه و بدون ثبت در پرونده با هزینۀ گزاف انجام می شود.

اسپرم اهدایی در شیراز

در شیراز شهر شعر وشاعری نیز متاسفانه مرکزی برای تلقیح اسپرم اهدایی وجود ندارد و تعدادی از همکاران زنان شیراز، زوجهای آزوسپرم را به ما ، در اصفهان معرفی می کنند.
به دو دلیل در اصفهان با کار ما مخالفتی نمی شود. یکی جایز دانستن تلقیح اسپرم اهدایی توسط رئیس حوزه علمیه اصفهان ( آیت الله مظاهری ) و دیگری قانع کردن سازمان نظام پزشکی نسبت به این موضوع که انجام اینکار موجب استحکام پیوند زناشوئی و پیشگیری از طلاق و ایجاد آرامش در آنها می شود.
تلقیح اسپرم اهدایی مخالف هیچ قانون یا هیچیک از آئین نامه های سازمان نظام پزشکی هم نیست. پس در حالیکه در تمام مراکز ناباروری کشورهای پیشرفتۀ دنیا انجام می شود، چرا در ایران نباید انجام شود؟
اگر شما فاقد اسپرم هستید ، انتظار نداشته باشید که معجزه ای رخ دهد و صاحب فرزند شوید ، بلکه با راهنمائی پزشکان خبره ، خیلی عاقلانه ، راهکار صحیح و منطقی درمانتان راپیدا کنید و به آن عمل کنید تا بچه دار شوید .

شرایط اهدا کنندگان اسپرم

1. سن اهدا کننده گان باید کمتر از40 و بالاتر از 18سال ومجرد یا متاهل می توانند باشند.
2. قدرت باروری اهدا کننده ی اسپرم باید خوب یا عالی باشد ( ضعیف یا متوسط نباشد ) که با انجام آزمایش اسپرم مشخص می گردد.
3. فاقد هر گونه بیماری ارثی ( مثل تالاسمی ) و واگیردار ( مثل ایدزو هپاتیت و ... ) و اعتیاد باشد، که با آزمایش خون معلوم می شود.
4. آگاهانه رضایت قلبی به اهداء اسپرم داشته باشد که در جلسه مشاوره ارزیابی می شود. نباید بدون اجازه، از منی یک نفر برای باردار کردن شخصی غیر از همسرش استفاده کرد.
5. دارای تناسب اندام باشد وتمام اجزا صورت بدون عیب باشد و ضریب هوشی بالاتر از میانگین جامعه داشته باشد.
6. از نظر روحی - روانی و اجتماعی کاملا طبیعی باشد.
7. شیوه ی زندگی سالمی داشته باشید ( رژیم غذائی سالم - عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی - خوداری ازتماس جنسی با زنان متعدد )
8. در فامیل درجه یک ( خواهران- برادران- والدین - فرزندان ) و درجه ی دو ( پدربزرگ - عمو - خاله - فرزندان برادروخواهر ) هیچ نوع بیماری ارثی وجود نداشته باشد.
9. خودرا در معرض خطرعفونتهای منتقله از راه جنسی قرار ندهد ( خوداری از تماس جنسی با زنهای فاحشه )
10. هدف و نیّت اهداکننده در درجه ی اول باید خیرخواهانه باشد، و دریافت پول اولویت بعدی باشد. کسانیکه دیدشان صرفا کسب درآمد باشد پذیرفته نمی شوند.
11. اهداکنندگان از نظر مذهبی، فرهنگی و اجتماعی متناسب با گیرنده گان انتخاب می شوند.
در حال حاضر چون تقریبا تمام متقاضیان گرفتن اسپرم اهدائی مطب ما، مسلمان شیعه ی ایرانی هستند، اهداکنندگانی که ما انتخاب کرده ایم نیز مسلمانِ شیعه و عمد تاً اصفهانی هستند.
خصوصیات ارثی قابل انتقالِ اهدا کننده ( مثل رنگ چشم و رنگ مو و اندازه قد ) با زوج گیرنده تطابق داده می شود.
به اهدا کننده ی اسپرم، هیچگونه اطلاعاتی در مورد زوج گیرنده ی اسپرم داده نمی شود.
تنها نکته ای که اهدا کننده می داند اینست که اطلاع دارد که نطفه اش برای زوجی عقیم و ناشناس مورد استفاده قرار می گیرد.
همچنین به گیرنده ی اسپرم نیز اسم و آدرس دهنده ی اسپرم داده نمی شود، ولی چنانچه مایل باشند گروه خون و رنگ چشم واندازه ی قد و سن تقریبی اهدا کننده گفته می شود.

روش IUI برای تعیین جنسیت

چنانچه در انتخاب جنسیت بچه حساسیت دارید و تمایلتان به جنسی خاص بیشتر است مطلب { تعیین جنسیت در بارداری } را مطالغه کنید. در اینجا بطور خلاصه بیان می شود که دستورات غذایی مربوط به پسردار شدن یا دختردار شدن را اجرا می کنید و روزی که قراراست تلقیح اسپرم شوید، واژن شما با محلول خاص اسیدی برای دختردارشدن ویا قلیایی برای پسردارشدن شست و شو داده می شود. در آماده کردن اسپرم نیز تغییری داده می شود وسپس تلقیح انجام می شود. با بکارگیری این روش ، 80% احتمال دارد شما به جنسیت مورد دلخواهتان دست پیدا کنید.

توصیه می کنیم که مطلب { مراقبتهای قبل از بارداری } را نیزاز قسمت { مطالب و مقالات } پیداکنید و مطالعه کنید.
اگر میخواهید در مورد اسپرم اهدایی با بیانی دیگر مطالبی بخوانید، به سایت drizady.com بروید و مطلب اسپرم اهدایی را مطالعه کنید.
در اینجا کروکی نشانی مطب به آدرس: خ شمس آبادی - روبروی بیمارستان سینا - اول کوچه شماره 32 - مطب دکتر ایزدی نشان داده می شود.
کروکی مطب دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان
کسانیکه تمایل دارند در قسمت « نظرات کاربران در باره این مطلب » نظر خود را بنویسند، به این چهار موضوع توجّه کنند که:
1- برای ثبت نظریه فقط به اسم ( نام واقعی یا مستعار ) نیاز است. نوشتن ایمیل و شماره ی موبایل هم اختیاری است ( ضروری نیست )
2- اگر شماره ی موبایل نوشتید. شما ره ی شما در معرض دیدعموم قرار نمی گیرد.
3- اگر سوالی دارید در قسمت نظرات کاربران تایپ کنید تا پاسخ دهم. ویا در اینستاگرام مطرح کنید تا جواب دهم.
4- نظریه شما 2-3 روزبعد، پس از رویت، تائید و در صورت لزوم جواب داده میشود و قابل نمایش می شود.
مقاله مرتبط : مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی
لینکهای مرتبط 1- پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت العظمی مظاهری ( http://www.almazaheri.ir )
2- پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت العظمی خامنه ای ( www.khamenei.ir )
3- پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی مکارم شیرازی ( https://makarem.ir )

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :پریوش [ 1403-04-13 ]

سلام ، خداقوت آقای دکتر ، باتشکر از زحمتهای بی وقفه شما خواستم بگم بعد از 12 سال ، با اولین بار که پیش شما تزریق انجام دادم آزمایش بارداریم مثبت شد ، خیلی متشکرم . امیدوارم بقیه هم مثل من زود نتیجه بگیرند . از اهداکنندۀ اسپرم هم ممنونم .

افسانه از آبادان [ 1403-03-13 ]

باسلام خدمت آقای دکترایزدی وپرسنل پرزحمتتون ، من بارسوم تزریقم بودکه آزمایشم مثبت شد ازتون بسیارسپاسگزارم . امیدوارم که همیشه تنتون سالم وزنده باشین تا بتونید عدۀ بیشتری را باردار کنین . شما فرشته نجات زندگی هزاران آدم هستین . خدا نگهدارتون باشه .

باران [ 1403-02-18 ]

سلام.با تشکر ازآقای دکتر و خانم دکتر عزیز و پرسنل خوب ومهربان کلینیک و اهداکنندگان محترم امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید با توکل ب خدا و زحمات شما عزیزان بعد از ۱۲سال ناباروری با سومین تزریق باردار شدم باتشکر فراوان موفق و پیروز باشید

احمدی [ 1403-02-18 ]

به یک خانم جهت رحم اجاره ای نیازمندیم با قیمت عالی وهزینه پذیرایی خوردخوراک و اسکان کاملارایگان می باشد ساکن تهران می باشیم باتشکر

افسانه [ 1402-09-11 ]

سلام ، من پس از سالها تحمل درد بی بچگی ، ماه قبل بعد از سه ماه مراجعه با گرفتن اسپرم باردارشدم و به آرزوم رسیدم . دعا کنید در دوران بارداری مشکلی برام پیش نیاد و بچه ی سالمی بدنیا بیارم .

مریم [ 1402-09-02 ]

سلام آقای دکتر خیلی ممنون از زحمات شما من بعد از 15سال ناباروری در تزریق چهارم باردار شدم

اعظم [ 1402-08-04 ]

سلام خدمت دکتر ایزدی و پرسنل عزیز مطب : بعد از 18سال نازایی ، با اولین تزریق باردار شدم . واقعا نمیدونم چگونه تشکر کنم . خیلی ممنونم آقای دکتر که دل ما را شاد کردی . اللهی همیشه سالم و تندرست باشید .

حمید [ 1402-08-02 ]

باسلام تصمیم دارم برای رضای خداوند وشاد کردن یک زوج فاقد فرزند نی خواهم اگر کسی خواست رایگان اسپرم خود را اهدا کنم هرکی خواست در خدمتم فقط به خاطر خدا و انسانیت اهدای اسپرم رایگان

آریایی [ 1402-07-17 ]

سلام ، خسته نباشید .من خانمی۲۹ساله هستم ک همسرم آزواسپرم هست . جنین اهدایی هم گرفتم منفی شد .خواستم ببینم اسپرم اهدایی ب ما تعلق میگیره و اینکه ازاتباع افغانستان هستم وساکن تهران .واینکه هزینه این پروسه چقدره.جواب : با سلام ، می توانید نزد ما اسپرم اهدایی بگیرید .تلفن بزنید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید .

سلنا [ 1402-07-11 ]

سلام خسته نباشید.شوهرمن مشکل ناباروری داره و اسپرم نداره . دکتر بهمون گفته تنها راه باردار شدنتون استفاده ازاسپرم اهدایی هست و آقای دکتر ایزدی رو بهمون معرفی کردن . من از رفسنجانم . سوال ، میشه اسپرم اهدایی از برادرشوهرم بگیرم؟ همسرم با اسپرم اهدایی از غریبه مشکل داره و راضی شدنشون فقط با اسپرم از برادرشون هست . آیا از لحاظ شرعی مشکلی داره؟ جواب :با سلام ، مطلب ، آیا صلاح است که گیرنده و اهداکنندۀ اسپرم همدیگر را بشناسند؟ را در وبسایت ماپیدا کنید و مطالعه کنید وبعد زنگ بزنید .

یلع [ 1402-06-29 ]

باتشکر از دکتر ایزدی عزیز ما در مرحله اول به نتیجه رسیدیم خیلی خیلی ممنون

مهسا [ 1402-06-21 ]

سلام اقای دکتر، خسته نباشید ، همسرمن ازمایش اسپرم دو بار انجام داده و هردو صفر بوده ، ازمایش هورمونی هم که انجام داد اف اس اچ بالا بود ، یعنی ۴۶ بود. حالا میخواستم بدونم ایا امکان داره با دارو درمانی صاحب بچه بشیم؟یا تنها راه برای ما اسپرم اهدایی هستش؟ جواب : با درود ، متاسفانه راه درمانی برای اینکه با اسپرم شوهرتان بچه دار شوید وجود ندارد .

فریبا [ 1402-06-08 ]

سلام جناب دکتر : من ۲بار درتهران آی وی اف انجام دادم و منفی شد . تا اینکه باشماآشناشدم . آیاممکنه بدون مصرف آمپول و قرص ، تزریق اسپرم برام انجام بدین ؟ آخه داروهای قبلی که برای آی وی اف مصرف کردم عارضه برام ایجاد کرد، نمیخوام دو باره ایجاد بشن . متشکرم . جواب : با سلام ، اگر سنتان بالا نباشد امکان پذیر است .

فرود و سهیلا [ 1402-06-06 ]

سلام اقای دکتر ،ممنون از تمام زحماتتون ، جنابعالی با این کارتون زندگی خیلی ها رو نجات میدید . هیچکدوم از مراکز ناباروری بفکر ما زوجهای آزوسپرم نیستند که با گرفتن هزینۀ مناسب ، ما را با تخمک خودمون بچه دار کنند .الهی خیر ببینید .

نازنین [ 1402-06-05 ]

سلام خسته نباشید،من میخام برای اسپرم اهدایی از طریق آی یو آی بیام خدمتتون،میخواستم بدونم ایا با روش آی یو آی میتونم دو قلو باردار بشم؟و اینکه اگه امکانش هست آیا ریسک سقطش نسبت به یدونه بیشتره؟و اگه بیشتره ایا نمیشه یه روتین خاصی رو بگید تا رعایت کنم و احتمال سلامتیش بالاتر بره؟جواب ک با درود ، احتمال دوقلو شدن 5 درصد است و احتمال سقط و زایمان زودرس بیشتر است . ونمیشه کاری کرد که احتمال خطرات و عوارض آن مثل بارداری یک قلو شود .

بهزاد [ 1402-05-28 ]

با عرض سلام خدمت آقای دکتر: بی زحمت هزینه کلی در مورد دریافت اسپرم اهدایی رو بفرمائید . چند درصد احتمال بارداری در بار اول وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. جواب : با سلام ، مجددا مطلب اسپرم اهدایی را بخوانید و تلفنی تماس بگیرید .

بردیا [ 1402-05-28 ]

سلام اقای دکتر ، من آزو اسپرم هستم . تک بیضه مادرزادی ، و کمبود تستوسترون دارم . تمام شرایط مردانه از جمله ریش و سیبیل دارم، ۱۵سال پیش هم از امپول تستوسترون استفاده کردم ، فعلا برای بهبود وضعیتم چه داروئی پیشنهاد میکنین؟ سه روز راهمون هست برا اصفهان . نمیتونم حضوری خدمت برسم .ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. پاسخ : قبلا هم گفته ام ، اینترنت محل ویزیت بیمار نیست . در شهر خودتان به پزشک مراجعه کنید . ولی اگر خواهان بچه دار شدن هستید برای انجام مقدمات گرفتن اسپرم اهدایی تلفنی تماس بگیرید .

مهدی [ 1402-05-26 ]

سلام خسته نباشید . شرایط اهدا اسپرم را دارم . میخاستم اهدای اسپرم انجام بدم . چه کاری باید انجام بدم در قدم اول ؟ جواب : با سلام ، به مطب زنگ بزنید و وقت ملاقات حضوری با عنوان اهدا کننده اسپرم بگیرید تا برای اینکار ارزیابی شوید .

امیر رضا [ 1402-05-21 ]

با سلام خدمت آقای دکتر .بنده ۳۳ سالمه و همسرم ۳۶سالشون شوهرم ازواسپرم هست . برای بچه اول بعد از ۸ سال نازایی از طریق اسپرم اهدایی نزد شما بچه دار شدیم . الان یه دختر بچه ۸ ساله داریم . بعد سعی کردیم دومین بچه را با درمان با اسپرم خودمان بچه دار شویم . الان بعد از چندسال نتونستیم بطورطبیعی بچه دار بشیم ، به انواع مراکز درمانی و مطب ها هم رفتیم کلی هم خرج کردیم و نتیجه نگرفتیم . الان میتونیم دوباره بیایم مرکز شما واسپرم اهدایی بگیریم.باتشکر . جواب : معلومه که میتونی بیای .

علی اصغر [ 1402-05-08 ]

با سلام خدمت جناب آقای دکتر ایزدی و همسر گرامیشون دیشب ازمایش بارداری خانمم مثبت شد دفعه دوم عمل ای یو ای بود واقعا بعد از ده سال زندگی این بهترین خبر ممکن بود که شنیدم و جا داره از زحمات جناب دکتر و پرسنل گرامیشون تشکر کنم انشاله 1200 سال عمر کنن و شادی آور خونه زوجین باشن . ممنون

یاحسین [ 1402-05-08 ]

سلام خدمت دکتر ایزدی و همکاران محترمشون ، من تیر ماه امسال برای اولین بار با اسپرم اهدایی آی یو آی کردم و بعد از ۵ سال انتظار خدا رو شکر الان هفته هفتم بارداری هستم . و رفتم ضربان قلب جنینمو شنیدم . ممنونم از خدای خودم و آقای دکتر که امید رو به خونه ی ما آورند، و منم تونستم طعم مادرشدن رو بچشم .امیدوارم خدا بهتون خیر و برکت عنایت کند .

آرزو [ 1402-04-30 ]

باسلام .اقای دکتر میدونم خواسته م منتشر نمیشه ،فقط میخوام بهتون بگم که من تا به حال چندبار به شما مراجعه کردم،قبلا که خودتون انجام میدادین باردارشدم ، ولی متاسفانه سقط شد،اما دفعات بعدی با احترام نسبت به خانم دکترمختاری عزیز و همسرگرامی تون ،حس من و برخی مراجعین دیگر، اینه که دقت و مهارت شما را ندارند . به نحوی که یکی از دوستان از ادامه درمان منصرف شد .پاسخ : با سلام ، برخلاف نظر شما ، عده ای از خانمها ترجیح می دهند که خانم دکتر تزریق کند . با این حال من بدرخواست شما ، خودم تزریق می کنم .

ارزو [ 1402-04-30 ]

امکانش هست خانمها کار اماده سازی و قراردادن دستگاه اسپکولوم رو انجام بدن و خودتون تزریق رو انجام بدین ؟ اینجوری ما حس بهتری داریم و امیدوارتر هستیم . ماازشهرهای دورمیایم و هزینه رفت و امد و جاومکان و غذا هم با هزینه های سرسام اوره و هربار که نتیجه نمی گیریم ناامیدتر و شرایط سخت تری داریم.خواهش میکنم اگه ممکنه اطلاع بدین .من بازم به سایتتون مراجعه میکنم.تشکر. جواب : انجام درخواست شما امکانپذیر است .

الهام [ 1402-04-26 ]

سلام واقعا ممنونم از زحماتی که برای بیماراتون می کشین من و همسرم بعداز هفت سال با کمک شما صاحب فرزند شدیم

نازنین [ 1402-04-24 ]

سلام اقای دکتر روزتون بخیر من دوماه دیگه میخام بیام پیشتون برای آی یو آی با اسپرم اهدایی،یک سوال داشتم ازتون من الان دوساله رشته ی ورزشی تی آر ایکس کار میکنم که هم حرکات پرشی داره هم با وزنه همش کار میکنیم و یکم سنگینه میخواستم بدونم آیا لازمه طی این یکی دوماه برای آمادگی بیشتر رشتمو عوض کنم و یوگا کار کنم یا نیازی نیست؟؟ جواب : با سلام ، بهتره رشته ورزشی به رشته ای سبکترعوض بشه .

تینا [ 1402-04-16 ]

سلام و خداقوت به آقای دکتر و همسر محترمشون و همکاران دلسوزشون : من اول تیر برای اولین بار ای یو آی شدم و امروز جواب آزمایشم مثبت شد . باورم نمیشه که بعد از ۵ سال خدا دلمونو شاد کرد و حضرت علی عیدیشو امشب که شب عید غدیره بهمون داد . آقای دکتر ، شما دست خدا روی زمینید برای ما که همه راه ها رو رفته بودیم و هیچ امیدی نداشتیم .

نازنین [ 1402-04-14 ]

سلام اقای دکتر، همسرم اسپرمش صفره و متخصصین گفتن فقط از طریق اسپرم اهدایی میتونم باردار بشم ،حالا من میخام اسپرم اهدایی رو با روش ای یو ای بگیرم ، که گویا فقط شما انجام میدید، شماره تماسی که گذاشتید اصلا کسی پاسخگو نیست ، چون کرج هستم و راهم دوره میخواستم درصورت امکان اول تماس بگیرم و تمام شرایط رو بپرسم و بعد خدمت برسم . اگر میشه شماره ای که شخصی پاسخگو باشه و جواب سوالامو بده بگید . پاسخ : با سلام ، با شماره موبایلی که در سایت نوشته ایم 09131000345 ساعت 17تا 22 تماس بگیرید و یا پیام بدید .

همراز [ 1402-03-31 ]

سلام خدمت دکتر ایزدی و پرسنل زحمت کش عزیز، دکتر سوال داشتم خواستم بگم میشه رنگ چشم، قد و گروه خونی اهدا کننده ای ک برای من تلقیح کردین را بدونم؟ پاسخ ، با سلام ، بله امکان پذیر است . تلفنی تماس بگیرید .

الما [ 1402-03-15 ]

با سلام من 46 سال سن دارم و همسرم آزو اسپرم هستش و خودم مشکلی ندارم . ما سالها به دنبال راهی برای بچه دار شدن بودیم که متاسفانه جواب نگرفتیم . با سایت شما به صورت اتفاقی در گوگل آشنا شدم . آیا با توجه به سن من ٰ با اسپرم اهدایی می تونیم بچه دار بشیم و به آرزوی دست نیافتنی مون برسیم ؟؟؟ جواب :با سلام در سن 46 سالگی بعید است با تخمک خودتان باردار شوید . بهتر است جنین اهدایی بگیرید .

سحر [ 1402-03-14 ]

آیا میشه قیافه اهدا کننده اسپرم رو بهمون نشون بدید ؟ جواب : خیر

پناه [ 1402-03-11 ]

با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و پرسنل دلسوز و مهربونشون با لطف و عنایت پروردگار و با کمک دکتر توانمندی چون شما من در تزریق پنجم تستم مثبت شد و بچها دوقلو هستند از خدا میخوام به شما و خانواده محترم عمر با عزت بده انشالله

نگین [ 1402-03-06 ]

سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترمتان با تزریق دوم باردار شدم ممنونم از لطف و زحماتتون سلامتی و طول عمر با عزت از خداوند برایتان خواهانم و از شما تشکر ویژه دارم که دل ما را شاد گردید با سپاس فراوان

زهرا [ 1402-02-06 ]

باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر وپرسنل محترمشون.من باتزریق اول باعنایت خداوندوزحمات شماباردارشدم نمی تونم بگم که چقدراشک ریختیم تاصدای قلب فرزندمون راشنیدیم وازاینکه خداوندمتعال فرشته نجاتی همچون شمارادرمسیرراه ماقرار دادبه عددآفرینش هستی سپاسگزارم وبرایتان سلامتی وتوفیق روزافزون آرزومندم

دختر بهار [ 1402-02-05 ]

سلام .اول از همه تشکر ویژه دارم از آقای ایزدی و همه پرسنل کلینیک .خدا بهتون خیر بده و بزرگترین نعمت برای ما هستین که به ما شانس پدر و مادر بودن رو میدین.الهی عمر با عزت خدا بهتون بده .دوم اینکه خواستم بگم اصلا ناامید نشین من خودم بعد از ۱۲بار تزریق مثبت شدم و آزمایش من مثبت شد و امیدوارم همه چیز به خوبی پیش بره .ناامید نباشین و خیلی جدی پیگیر باشین .الهی به زودی همه طمع شیرین پدر و مادر بودن رو بچشن.

مهوش [ 1402-02-01 ]

با درود خدمت پرسنل گرامی مطب و تشکر ویژه از افرادی که اسپرم اهدا می کنند و ما آنها را ندیده ایم ، من پس از سه بار مراجعه از رفسنجان به مطب شما نتیجه گرفتم . الآن هفته ی ۱۴ بارداری را میگذرانم و بچه ام در غربالگری خدا را شکر سالم گزارش شده است . بدون اینکه اهداکننده را بخواهم ببینم دلم می خواد هدیه ای برای شما بفرستم که به اهداکننده ام بدهید . جواب : با درود و سپاس از اینکه قدر شناس اقدام اهداکنندگان هستید ، هر چه بفرستید به ایشان خواهم داد .

آیداوسپهر [ 1402-01-26 ]

سلام خدمت آقای دکتر : بعدازسقط جنین ، برای بارداری بعدی ، تاچه مدت بایدصبرکنیم . جواب : با سلام ، تا سه ماه

علی [ 1402-01-19 ]

سلام، آیا برای اتباع غیر ایرانی اهدای اسپرم انجا میدید؟ جواب : بله ، انجام می دهیم .

نیما [ 1402-01-11 ]

درود و عرض ادب جناب دکتر ایزدی عزیز. بنده مرد ترنس هستم وجراحی و سپس ازدواج کردم. خانوممم ۲۵ ساله هستن و قصد بارداری به روش اسپرم اهدایی رو داریم. خواستم بدونم امکان پذیر هست ، و اینکه حدود هزینه هاش چقدر میشه؟ جواب ، با درود ، بله امکان پذیر است ، موارد مشابه شما داشتیم که با تلقیح اسپرم اهدایی بچه دارشان کرده ایم . تلفنی تماس بگیرید .

امیر [ 1402-01-11 ]

سلام من و همسرم ازدواج فامیلی کردیم و حاصل این ازدواج دو فرزند معلول است . آیا میشود از روش شما استفاده کرد و با اسپرم اهدایی در رحم همسرم صاحب فرزند سالم شویم. ممنون . جواب : با سلام ، بله ، باید اسپرم اهدایی یا جنین اهدایی بگیرید .

معصومه [ 1402-01-09 ]

سلام و عرض ادب ،اگر در بار اول اهدا ، زوجه باردار شود ، ۶ بار اهدای اسپرم بعدی برای باروری های بعدی نگه داشته میشود؟ یا راحتر بپرسم ،امکانش هست از اسپرم های یک شخص ،با فاصله زمانی دوباره باردار شد ؟ جواب : با سلام ، خیر ، ولی اگر سقط شد ، امکان پذیر است .

مهوش [ 1402-01-08 ]

با سلام واحترام به آقای دکتر و همسرمهربانشان . من با بار دوم مراجعه تستم بارداریم مثبت شد . اول از خداوند متعال خیلی سپاسگزارم ، بعد از زحمات فراوان آقای دکتر ممنونم . سوم هم دعا میکنم که همۀ مراجعین دکتر به آرزوشون برسند .

منتظر [ 1402-01-07 ]

سلام براقای دکترخداقوت .من برای بارسوم تزریق، باعنایت خدا وزحمات شما باردارشدم.همه سونوهام خوبه .زندگیم یه رنگ دیگه به خودش گرفته.خداراشکر.تازنده ام زحمات شما وپرسنل گرامی تان را فراموش نمیکنم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06