درباره جنین اهدایی بیشتر بدانید

بدون فرزند زندگی کردن باعث ایجاد مشکلات روحی، عاطفی و اجتماعی میگردد. زن و شوهر حساس و زودرنج میشوند و با کوچکترین مشکل خودخوری می کنند یا پرخاشگر می شوند.ارتباط زوج بدون فرزند با فامیلهای دارای فرزند از حالت عادی خارج میشود و عده ای از اطرافیان از روی دلسوزی و عده ای دیگر به دلیل کنجکاوی بیجا در مورد ناباروری آنها پرسش یا راهنمایی درمانی میکنند که در هر دو صورت باعث به هم خوردن تعادل روحی زوجین میشود.

ما پزشکان وظیفه ی خود می دانیم که علاوه بر درمانهای متداول ( که با اسپرم و تخمک خودشان باردار می شوند ) زوجهایی را هم که غیر قابل درمان تشخیص داده شده اند با اهدا اسپرم یا تخمک یا جنین اهدایی ، ودر نظر گرفتن مسائل شرعی وپزشکی واجتماعی وژنتیک ، درمانشان کنیم تا وجود فرزند در خانواده ی آنهاموجب دلگرمی وآسایش آنها شود وبنیاد خانواده استحکام بیشتری پیدا کند .یکی از درمانهای مدرن ناباروری اهداء جنین است .

آنچه در این مطلب میخوانید

اهدا کنندگان جنین چه کسانی هستند ؟

1- زوجهای ناباروری که با روش IVF درمان شده اند وتعدادی جنین اضافه دارند وچون حامله شده اند ونیاز به جنین های اضافه شان ندارند به مرکز ناباروری اعلام می کنند که جنین هایشان را به زوج نازای دیگری می توانند انتقال دهند .
2- زوج جوانی که فاقد بیماری ژنتیک ومقاربتی هستند اسپرم + تخمکشان را در اختیار مرکز نازائی قرارمی دهند تا پس از لقاح یافتن اسپرمها وتخمکها در محیط آزمایشگاه جنینهای حاصل از لقاح را به رحم زنهای گیرنده ی جنین انتقال دهند و پولی دریافت می کنند .
روند گرفتن جنین اهدائی به این صورت است که بعد از اینکه مشخص شد زوج گیرنده ، امکان درمانشان با روشهای ساده تر ( درمان داروئی - IUI - تلقیح اسپرم اهدائی - گرفتن تخمک اهدائی ) وجود ندارد به واحد مشاوره معرفی می شوند تا با توضیحات کاملی که به آنها داده می شود اطلاعات کافی راجع به مسائل حقوقی - شرعی - پزشکی و اجتماعی بدست آورند .
سپس طی نامه ای به دادگاه محل زندگی خودشان معرفی می شوند تا دادگاه صلاحیت گرفتن جنین اهدائی آنها را تائید کند (نداشتن اعتیاد وبیماری روانی که پزشکان سازمان پزشکی قانونی آنرا برای دادگاه مشخص می کنند+ داشتن تمکن مالی مورد نیاز ودارا بودن صلاحیت اخلاقی ) . بعد زوج ، رای صلاحیت گرفتن جنین اهدائی را که دادگاه صادر کرده به مرکز ناباروری می آورند و در سیکل درمانی قرار می گیرند .
کاربرد واقعی این درمان درمواردی است که زن وشوهر گیرنده ی جنین هر دو مشکل غیر قابل درمان داشته باشند . اگر یکی از زوجین سالم ودیگری معیوب باشد عقل ومنطق حکم می کند که با اهدا تخمک یا اسپرم مشکلشان حل شود .
از نظر پزشکی هم عقل ومنطق حکم میکند که فقط آن عضوی را که ناکارآمد شده (اسپرم یا تخمک) جایگزین کنیم .نه اینکه کارهای اضافه (استفاده از تخمک + اسپرم ) انجام دهیم و موجب تحمیل مخارج اضافی به بیمار هم بشویم . اهدا جنین به زوجهای فاقد اسپرم تشابه با این دارد که کسی کبد ش از کار افتاده ونیاز به پیوند کبد دارد وپزشک بگوید پیوند کلیه +کبد باید شوی .
جنین اهدایی

پس چرا بازار جنین اهدایی اینقدر داغ است؟

مواردی که زن وشوهر هر دو مشکل غیر قابل درمان داشته باشند بسیار معدود است ! علت شلوغی بازار اهداء جنین این است که به غلط آنرا به زوجهائی که شوهر فاقد اسپرم است پیشنهاد می کنند . در حالیکه بهترین درمان برای این زوجها استفاده از اسپرم اهدایی است که هم هزینه ی کمتری دارد وهم پنجاه درصد خصوصیات وراثتی نوزاد شان به مادر که صاحب تخمک است برود و قطعا در این صورت تعلق خاطر بیشتری هم نسبت به بچه درخانواده ایجاد می شود .ضمنا برای گرفتن اسپرم اهدائی یا تخمک اهدائی نیاز به گرفتن مجوز از دادگاه نمی باشد .

مسائل شرعی جنین اهدایی

در تکوین کودکی که بدنیا می آید وجود سه رکن ضروریست . اسپرم ، تخمک و رحم . فقدان ، یا نداشتن کارآیی هر یک از این سه رکن ، حاملگی و زایمان را با مشکل مواجه می کند .
در فرایند جنین اهدایی رحم سالم است ولی دو رکن دیگر( اسپرم وتخمک ) باید معیوبِ غیر قابل درمان باشد تا با گرفتن جنین اهدایی مشکل بر طرف شود .
علمای شیعه ( بر خلاف علمای سنی ) تقریبا همگی گرفتن جنین اهدایی را جایز دانسته اند ، ولی مسئلۀ ارث چنین کودکانی را حل نکرده اند . از طرفی قانون جنین اهدایی مصوّ ب سال 1383 می گوید که اهداکنندگان و گیرندگان جنین نباید همدیگر را بشناسند ، از طرف دیگر طبق نظر علمای شیعه ، این کودکان از والدین نَسَبی ( که آنها را نمی شناسند ) ارث می برند ، واز پدر و مادر ثانوی یا قانونی ارث نمی برند .
بنابراین درحقّ این بچه ها از نظر ارث ظلم شده است . با توجه به اینکه اینگونه بچه ها خودشان نقشی در چگونگی تولدشان نداشته اند ، مراجع محترم تقلید با صدور فتوای مناسب و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب مواد قانونی شایسته ، حقوق ارثی این بچه ها را باید استیفا کنند .
با توجه به اینکه اکثر علمای شیعه نظر داده اند که فرزند از نسَب خود ارث می برد و نسَب را صاحب اسپرم و تخمک می دانند ، نه مادری که با تخمک دیگری حامله و او را زائیده است . پدر هم که هیچ نقشی در تولد فرزند حاصل از گرفتن جنین اهدایی ندارد . نقش پدر مواظبت و تربیت و نگهداری و هزینه و محبت کردن می باشد که با اینکه اهمیت دارد ولی از نظر شرعی به آن بها داده نشده است .
ازنظر شرعی نیز عده ای از مراجع محترم تقلید ، استفاده از اسپرم اهدائی را جایز دانسته اند . آیت الله خامنه ای - آِیت الله مظاهری ( امام جمعه اصفهان ) - آیت الله روحانی - آیت الله موسوی بجنوردی وآیت الله موسوی اردبیلی ازآن جمله اند .
عده ی دیگر ی از مراجع محترم تقلید استفاده از اسپرم اهدائی را با این شرط که لقاح در خارج از بدن ( درمحیط آزمایشگاه ) صورت گیرد جایز دانسته اند ( آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله سیستانی وآیت الله صانعی) .
اکثر مراجع محترم فوق الذکر گرفتن تخمک اهدائی رانیز جایز می دانند . بنا براین زوجهائی که یک نفرشان سالم ویک نفر فاقد گامت ( اسپرم یا تخمک ) میباشد بایستی مطابق آنچه که در تمام کشورهای پیشرفته ی دنیا انجام می شود فقط تخمک یا اسپرم اهدایی بگیرند واشتباه است که جنین اهدایی بگیرند .
درجنین اهدائی از نظر پزشکی ، اجتماعی و علمی و قانونی ( قانون جنین اهدایی مصوب مجلس شورای اسلامی )، والدین بچه گیرندگان جنین هستند ولی شرع مقدس اسلام چه می گوید ؟
عده ای از مراجع تقلید شیعه مثل مرحوم آیت الله خوئی وآیت الله روحانی با استناد به آیه 2 از سوره مجادله ( که میگوید مادر طفل کسی است که بچه را بدنیا آورده ) مادر بچه را ، صاحب رحم می دانند !!
عده ی دیگری از فقها مثل آیت الله خمینی و ...با استناد به نظریه تکوین نوزاد از اسپرم + تخمک معتقدند که مادرِ نوزاد صاحب تخمک و پدرش صاحب اسپرم است .
روش اسپرم اهدایی
بالاخره عده ای از فقهامثل آیت الله اردبیلی نیز میگویند که اینگونه بچه ها دو مادر دارند ( صاحب تخمک و صاحب رحم ) . تعدادی از علما نیز در این زمینه سکوت کرده اند و نظریه ای نداده اند .
مراجعی که نظر داده اند که مادربچه کسیست که او را زایمان کرده در زمینه ارث مشکلی ندارند ولی مراجعی که گفته اند این بچه ها دو مادر دارند ، میگویند که بچه از هر دو مادر ارث می برد ، ومراجعی که صاحبان اسپرم + تخمک را والدین می دانند ( آقایان خمینی- مکارم - سیستانی- تبریزی ) نظر داده اند که بچه از صاحبان اسپرم + تخمک ارث می برد ( از گیرندگان جنین ارث نمی برد ) .
ولی از چهار چوب فقه اگر کمی خارج شویم مطابق نظریه اراده و اعراض اینطور میتوان استنباط کرد که اهداکنندگان جنین با اراده خود بعنوان کار خیرخواهانه و یا دریافت پول ، جنین خود را در اختیار مرکز ناباروری قرار داده اند که به زوجی عقیمِ ناشناس انتقال داده شود تا زندگی آنها با تولد این فرزند شاداب شود و قلبا و کتبا هر نوع رابطه خود با این جنین رامنتفی دانسته اند . بنابرین دیگر معنا ندارد که از یکدیگر ارث ببرند ، بلکه ارث بردن طفل از دریافت کنندگان جنین مطابق با عرف و مصالح فردی و اجتماعی می باشد ، زیرا رابطه طفل باگیرندگان جنین محکم و عاطفی و اجتماعی ولی با اهداکنندگان جنین کاملا قطع شده است .

صدور شناسنامه برای نوزاد

آقای ابوترابی سخنگوی سازمان ثبت احوال کشورگفت : قانون، دریافت جنین اهدایی را منوط به شرایط زیرکرده است .
1- زوجین بنا به گواهی پزشکی قانونی ، امکان بچه دارشدن نداشته باشند .
2- زن بتواند جنین را دریافت و پرورش دهد (رحم سالمی داشته باشد).
3- زوجین، محجور نباشند ( سلامت عقلی داشته باشند)
4- زوجین ، به بیماریهای صعبالعلاج مبتلا نباشد ( مثل ایدز ، سرطان ، قطع نخاع ) .
5- هیچیک از زوجین اعتیاد نداشته باشند
6- تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند .
دادگاه در صورت احراز صلاحیت زوجین ، به آنها مجوز قانونی دریافت جنین را میدهد .
سپس سازمان ثبت احوال کشور بر اساس حکم دادگاه اقدام به صدور شناسنامه می نماید .
.آقای ابوترابی در پاسخ به این پرسش که آیا در شناسنامه ، موضوعِ اهدا جنین ذکر میشود یا خیر؟ گفت : بله ، موضوع اهدا ی جنین ، در صفحه ی توضیحات شناسنامه قید می گردد .
ایشان همچنین در خصوص تزریق اسپرم اهدائی به رحم همسر نیز گفت: در این قسمت مشکلی وجود ندارد و شناسنامه به والدیت آن پدر و مادر صادر میشود و در صفحه توضیحات شناسنامه هم چیزی نوشته نمی شود .
پس از اینکه تعدادی شناسنامه ی نوزاد صادر شد و اسامی اهداکنندگان جنین در صفحه توضیحات شناسنامه نوشته شد ، چون اغلب والدین ناراضی و مخالف اینکار بودند ، این رویه عوض شد . درحال حاضر نامِ اهداکنندگان در شناسنامۀ نوزاد نوشته نمی شود ولی در دفاتر سازمان ثبت احوال ثبت می گردد .
روش اسپرم اهدایی
از پرسش باز نایستید ... با افراد مجرّب مشورت کنید ... تا فردا دچار مشکل نشوید ...

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :مهوش از سیرجان [ 1403-03-14 ]

سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و پرسنل مطب : از شما تشکر میکنم بابت شادی بخشیدن به زندگی ما زوج های نابارور . سپاسگزارم که بعداز ۱۳سال چشم انتظاری دیروز صدای قلب جنینم را در سو نو شنیدم .خدا را شکر که قلب تشکیل شده . خدا خیرت بده که بفکر مائی و زندگی خیلا را شیرین میکنی .

نجمه از یزد [ 1403-02-25 ]

سلام من پنج ساله ازدواج کردم ولی بچه دار نشدم دکتر گفته شوهرم اسپرم خوب نداره و من هم دوبار تخمک کشی کردم که نتیجه نگرفتم دکتر بهم گفته باید جنین اهدایی بگیرید اگه من بیام پیش شما میتونید به من کمک کنید. پاسخ : با سلام ، بله صلاحتان در اینست که بجای جنین اهدایی ، اسپرم اهدایی بگیرید که با تخمک خودتان باردار شوید . هزینه ش هم کمتره .

صبا از کرمان [ 1403-02-06 ]

من از آقای دکتر ایزدی و تیم پر تلاششون نهایت تشکر وقدردانی را دارم من بعد از ۱۲ سال ناباروری ، به روش آی یو آی با اسپرم اهدایی تزریق گرفتم و بار دوم باردار شدم . خداوند را سپاسگزارم و دعاگوی دکتر ایزدی هستم که اینکار را در حالیکه در هیچ شهری انجام نمی شود ، انجام می دهد .

مهوش [ 1402-08-07 ]

سلام خدمت آقای دکتر ایزدی گرامی : خیلی خیلی ممنونم از لطفتون ، خدا عمر با عزت به شما و همسرتون بده که دل ما را شاد کردید . ما را اول بسوی گرفتن جنین اهدایی تشویق کرده بودند . بعد از ویزیت شما متوجه شدم که کار درست و اصولی گرفتن اسپرم اهدائیست ، پس از مصرف داروهایی که شما تجویز کردید با دومین تزریق باردار شدم و امروز جواب آزمایشم را گرفتم ، خیلی خوشحالم. ممنون ازتون

زهرا از آبعلی تهران [ 1402-06-13 ]

سلام خدمت آقای دکتر و خانم محترمشان ، ازجناب دکترو بقیه عزیزان تشکر میکنم که بعد از دو سیکل درمان ما را به آرزومون رسوندید . ما قبلا دو دوره جنین اهدایی گرفته بودیم و نتیجه نداده بود .امیدوارم خداوند بهترینها را نصیبتون کنه . خدایا هزار مرتبه شکر که شادی را به کانون زندگی ما هدیه کردی .

فرشته [ 1402-05-26 ]

با سلام خدمت جناب دکتر ایزدی عزیز : تشکر صمیمانه از شما میکنم بخاطر اینکه من را از گرفتن جنین اهدایی منصرف کردید و با عث شدید که با تخمک خودم باردار شوم . بچه ای که تو شکم آدم باشه اگه با تخمک خود آدم باشه لطف دیگه ای داره . خیلی فرقشه با موقعی که با تخمک زن دیگه ای حامله شدی . من با اولین ماه تزریق مثبت شدم .

سحری [ 1402-05-22 ]

سلام ، واقعا نمیدونم ک با چه زبونی از شما و همسرخوبتون تشکر کنم . کار خدا بود ک با شما اشنا شدم . به ما گفته بودند باید جنین اهدایی بگیرید ، در حالیکه دلم میخواست با تخمک خودم بچه دار بشم . وشما منو با تخمک خودم باردار کردید ، اونم با پول خیلی کمتر . تا آخر عمر دعا گوتون هستم . من با سومین تزریق باردار شدم و الان دوقلوی پسر یکساله دارم اگه شما نبودین معلوم نبود سر زندگیم چی میومد . شما واقعا دست خدا برای نجات ما روی زمین هستید . انشاالله خدا نگهدار شما و همسرتون باشه و عمر با عزت بهتون بده .

سمیه [ 1402-05-18 ]

من چند سال قبل جنین اهدایی گرفتم و باردار شدم و زایمان کردم . بچه مون الان سه ساله است . سالمه ولی اصلا شبیه من یا شوهرم نیست . هرکی ما را می بینه به ما این مسئله را میگه ، خلاصه ما خیلی پشیمون شدیم و چاره ای هم نداریم . حالا اگه بیایم پیش شما برامون اسپرم اهدایی میزنی که با تخمک خودم باردار بشم ؟ جواب : با درود ، بله ، مانعی نداره ، انجام می دهیم .

علی مختاری [ 1402-04-30 ]

همسرم سالم است .خودم فاقد اسپرم هستم . راهنمایی میخوام چکار کنم .با تشکر. جواب : بادرود ، واضح است که باید اسپرم اهدایی بگیرید . جهت راهنمایی مقاله اسپرم اهدایی را بخوانید و تلفنی تماس بگیرید .

نفس [ 1402-04-22 ]

سلام سال ۹۵وقتی متوجه شدیم شوهرم آزواسپرم هست زمانی که دنیابرامون به آخررسیده بود باخواست خدا با آقای دکترآشناشدیم و با تزریق پنجم باردارشدم و الان یه دخترزیبا و باهوش دارم که زندگی من و پدرش هست.میخاستم از آقای دکتر کاربلد و دلسوز بسیارتشکرکنم و به کسانی که این مشکل رو دارند توصیه کنم این کار را انجام بدن واقعا زندگی شیرین تری در انتظارشون هست این نکته هم بگم که مطمئن باشین شوهرتون بسیارررر بیشتر از خودتون عاشق اون بچه میشه.خدایا شکرت

سمیرا [ 1402-02-18 ]

سلام ایا میشه به وسیله اسپرم اهدایی صاحب دوقلو شد ، یا اینکه جنسیت را خودمان تعیین کنیم ؟ جواب : با سلام ، مصرف داروهای محرک تخمک گذاری احتمال دوقلوئی را زیاد میکند ولی کار خاصی نمیتوان انجام داد که حتما دوقلو شود . برای تعیین جنسیت مطلب مربوطه را در سایت ما مطالعه کنید تا اطلاعاتتان راجع به موضوع زیاد شود .

علی از مشهد [ 1402-02-04 ]

باسلام خدمت همه ، من جنین اهدایی دارم . جنینها 5 روزه هستند . اگه کسی هست که نیاز داشته باشه باهام تماس بگیره .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06