تولید اسپرم ازسلولهای بنیادی چقدر پیشرفت کرده؟

آنچه در این مطلب میخوانید

آیا از سلولهای بنیادی میتوان اسپرم تولید کرد ؟

پروژه های کنونی مرکز رویان تهران در سطح مولکولی و سلولی در حال انجام است و خبرهای آن هنوز رسانهای نشده است و به درد جامعه عمومی نمیخورد بلکه در حد کارهای بسیار پایه، مانند نقشه مولکولی و پی بردن به بعضی صفات پروتئینهاست که قابل طرح با مردم نیست، اگر چه در محافل علمی دنیا قابل بحث و ارائه است و میتوان ادعا کرد که ما هم در ایران به موازات کشورهای پیشرفته در حال پژوهش هستیم ..

تمام تلاش مرکز رویان این است که در نهایت، دستاوردها به این بینجامد که بتوانند اصل سلول را بشناسند و تمام نکات ناشناخته آن برای ما نمایان شود و از این شناسایی به وظایف هرکدام از پروتئینهایی که در سلولها وجود دارد پی ببرند و نقشی که آنها ایفا میکنند را بدانیم.
با شناسایی این پروتئینها و عملکرد آنها میتوانیم پیشآمدهایی که برای یک انسان قرار است رخ دهد را شناسایی کنیم. این پیشآمدها میتواند رخدادهای خوب در جهت تکامل بشر و افزایش سلامت باشد، و همچنین می تواند رخدادهایی باشد که ممکن است موجب بروز عوارضی برای انسان شود. به عبارت دیگر شناسایی استعدادهای مولکولی افراد در شکل گیری سلامت آینده آنها، یعنی اینکه آنها درآینده بیمار میشوند یا خیر نقش دارد .
بعبارت دیگر نقشه ی پروتئینی سلول افرادی که مبتلا به یک بیماری خاص هستند را ترسیم و آن را با افراد سالم مقایسه میکنند تا تفاوتهای آنها را متوجه شوند. ممکن است که این فردِ بیمار تنها در یک مولکول با فرد سالم تفاوت داشته باشد و این تفاوت مولکولی باعث شود که شخص، مبتلا به بیماری صعبالعلاج شود و فرد فاقد این مولکولِ غیرعادی هرگز مبتلا به آن بیماری خاص نشود . به بیان دیگرعلم سلولهای بنیادی به این سمت میرود که بتواند این عوامل را شناسایی کند تا از بروز بیماری در سالهای آینده پیشگیری شود .

بحث تولید اسپرم از سلولهای بنیادی به کجا انجامید؟

ثابت شده که سلولهای بنیادی قابلیت تبدیل به هر سلولی را دارد، از جمله اینکه موفق به تولید پیش سازهای اسپرم از سلولهای بنیادی شده اند . توضیح داده می شود که اسپرم تکامل یافته پیش سازهایی دارد که سلول پیش ساز اولیه 12مرحله ی پلکانی تکاملی را باید طی کند تا به سلول بالغ جنسی ( اسپرماتوزوئید ) تبدیل شود ؛ اکنون توانسته اند که این پیش سازها را تا چند مرحله از12مرحله تولید کنند، ولی هنوز هیچ مرکز علمی در دنیا نتوانسته یک اسپرماتوزوئید کامل تولید کند . چه زمانی قادر به اینکار می شوند کاملاّ مشخص نیست ، تصور می شود بیش از 10سال و کمتر از 100 سال بطول انجامد تا بتوانند اسپرماتوزوئید ( سلول بالغ جنسی مرد ) از سلولهای بنیادی تولید کنند . بنابراین در این دوره ی زمانی ...

مردان عقیم فاقد اسپرم امیدوار نباشند که به زودی از این روش بتوانند بهره برده و پدر شوند وناچارأ از اسپرم اهدایی باید استفاده کنند .
پایان ( بهمن ماه 1398 )

این قسمت در سال 1401 اضافه شد .
از سال 1398 در مرکز پزشکی آستانه کشور قزاقستان مطالعه ای را شروع کرده اند ، به اینصورت که در صدد هستند سلولهای بنیادی پیش ساز اسپرم را به داخل بافت بیضۀ افراد آزوسپرم تزریق کنند تا ببینند آیا اسپرم سازی بیضۀ آنها تحریک می شود که اسپرم سالم تولید کند یا خیر . حدود یکسال است که مرکز ناباروری یزد و بوشهر نیز با آنها همکاری می کنند . هنوز( تیر ماه 1401 ) نتایج مطالعۀ آنها گزارش نشده است .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :مهرداد [ 1403-04-18 ]

با سلام ،بنده آزوسپرمی دارم و با نمونه گیری هم هیچ اسپرمی مشاهده نشده ،الانم میخوام از اسپرم اهدایی استفاده کنم ولی هرچی با خودم کلنجار میرم نمیتونم ، از طرفی هم درباره خصوصیات ژنتیکی و ظاهری بچه استرس دارم که ایا این بچه در آینده میخواد چطور بشه خلاصه اینکه نمیتونم تصمیم بگیرم . جواب : با درود ، مطلب اسپرم اهدایی را دو سه بار مطالعه کنید و حضوری یا تلفنی مشاوره شوید .

داود [ 1403-04-18 ]

با درود خدمت آقای دکتر ، مطلب مفیدی نوشته اید ، اطلاعات مان زیاد شد ، سوال ، اطلاعات ژنتیک اسپرم چقدر است ؟ جواب : یکعدد اسپرم با وجود اندازۀ خیلی کوچکش ، حاوی مقدار بسیار زیاد اطلاعات ژنتیک و منحصر به فرد است .حدس زده می شود که میزان اطلاعات یکعدد اسپرم بیش از بیست گیگا بایت باشد .

نیلا [ 1403-02-26 ]

ولی گویا درمان در قزاقستان به نتیجه رسیده ولی اجرایی کردنش توایران ،هنوز به نتیجه نرسیده ،چون به کسی مسئول مقاله ،اقای دکتر امین تمدن بود ایمیل زدن ،گفتن نتیجه داشته، ببخشید یعنی الان احتمال داره ،تو کدوم کشور ها اجرایی شده،کسی اطلاع داره خبر بده لطفاً

محبوبه [ 1402-09-06 ]

سلام ، ببخشید درمان ناباروری آزواسپرمی اقایان باسلولهای بنیادی به کجارسید، همون که گفته بودید ، درکشور قزاقستان درحال آزمایش روی آن هستند . جواب : با سلام ، بنظر می رسد چون تا بحال ، یعنی آذر ماه 1402 نتایجش را گزارش نکرده اند، به نتیجۀ قاطع و عملی دست نیافته اند . از طرفی ، چون اکثر پیشرفتهای علمی از کشورهای غربی خصوصا امریکاست ، چندان انتظار نمی رود که دانشمندان قزاقستان بتوانند به کشف مهمی دست یابند .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06