IUI ( تلقيح اسپرم شسته شده داخل رحم ) آی یو آی

برای اینکه مفهوم آی- یو- آی برایتان کاملا روشن شود لازمست نخست روال طبیعی ورود اسپرم بداخل رحم را برایتان توضیح دهم . هنگام نزد یکی که معمولا با تحریک جنسی زن ترشحات آبکی از دهانۀ رحم و واژن ( مهبل ) ترشح می شود ، منی داخل واژن ( نزدیک گردن رحم ) ریخته می شود و با ترشحات زنانۀ فوق مخلوط می شود. نظام خلقت به این صورت شکل گرفته که مواد مغذی که موردِ نیازاسپرم جهت افزایش تحرک و عمرِاسپرم است در ترشحات آبکی زنانۀ فوق موجود میباشد ، طوریکه اگر هنگام نزدیکی ، بعلت عدم تحریک جنسی زن ، ترشحی از او خارج نگردد ، بعلت در دسترس نبودن مواد مغذی اسپرم ، هم عمر اسپرم کوتاه می شود و هم میزان تحرک اسپرم کم می شود .

آنچه در این مطلب میخوانید

آی یو آی چیست

IUI یکی از روشهای تلقیح اسپرم در داخل رحم است که در مقایسه با آی وی اف عملی ساده تر است و تحمل آن برای بیمار ساده تر است و هزینۀ کمتری نسبت به IVF دارد .
در IUI با وارد کردن تعداد زیادی اسپرم بداخل رحم ، احتمال برخورد تخمک با اسپرم زیاد می شود و در نتیجه شانس حاملگی افزایش می یابد .

هدف از انجام IUI

هدف از انجام IUI این است که تعداد اسپرمهای سالم ومتحرّکی که به تخمک می رسند زیادتر شود تا احتمال بارداری بیشتر شود .
در IUI چون تعداد اسپرمهایی که در رحم تلقیح می شود بیشتر از زمانی است که با نزدیکی وارد رحم می شود ، امکان لقاح بیشتر می شود .
انجام IUI به خیلی از خانمها کمک می کند که باردار شوند ، ولی همیشه موثر نیست . در سیکلهایی که داروهای تحریک تخمک گذاری هم داده شود و IUI انجام شود احتمال موفقیت بیشتر از زمانی است که IUI بدون دادن دارو انجام شود .

کاندیدای مناسب آی یو آی

IUI در این دسته بیماران خوب جواب می دهد .
1- وجود آنتی بادی ( مادۀ اسپرم کش ) در منی
2- وجود آنتی بادی ( مادۀ اسپرم کش ) در ترشحات دهانۀ رحم
3- کمبود حجم منی
4- تعداد کم اسپرم
5- زیاد بودن تعداد اسپرمهای غیر عادی
6- غلیظ بودن ترشحات دهانۀ رحم

سه عامل مهّم روی میزان موفقّیت IUI تاثیر دارد. سن ، وضعیت لوله های رحم و کیفیت اسپرم .
با افزایش سن چون کیفیت تخمکهای زن پائین می آید احتمال بارداری کمتر می شود ، طوریکه احتمال باردار شدن خانم 40 ساله در شرایط مساوی با خانم 30 ساله ، یک سوم اوست .
لوله های رحم اگر بر اثر چسبندگی پر پیچ وخم شده باشد و یا نیمه مسدود باشد احتمال باردار شدن کم می شود .
میزان تحرک و نرمال بودن اسپرمی که تلقیح می شود هر چه بالاتر باشد ، احتمال باردار شدن زیادتر می شود .
از صمیم قلب دعا می کنم که تمام زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند از دنیا نروند .

درصد موفقیّت آی یو آی

احتمال باردار شدن در خانم هایی که کمتر از 30 سال دارند و هیچگونه مشکلی ندارند ( مشکل فقط از جانب شوهر است ) و مقادیری داروی تخمک گذاری و مکمل مصرف کرده اند 20- 25 درصد است .
اگرسن خانم خانم 30-35 سال باشد احتمال موفقیت حدود 5% کمتر می شود . اگر مشکلی از قبیل اضافه وزن یا نامنظّم بودن پریود یا اختلال هورمونی هم وجود داشت ، حدود 5% دیگر شانس بارداری کمتر می شود .
از سن 35 سالگی به بعد نظر به اینکه به ازا هر سال افزایش سن 9% توانائی بارداری کم می شود ، میزان حاملگی به 5- 10% در هرسیکل کاهش می یابد .

روش انجام IUI

روش انجام ( Intra uterine insemination ) IUI به اینصورت است که ابتدا مقداری داروی تحریک تخمک گذاری به زن داده می شود تا تخمکهای بهتر وبیشتری تولید گردد .
سپس با انجام سونوگرافی تخمدانها پی می بریم که چه زمانی قرار است فولیکولها ( تخمکها ) آزاد گردد ، تا در همین زمان IUI انجام شود .از کیت تخمک گذاری هم برای پی بردن به زمان تخمک گذاری می توان استفاده کرد .
استفاده از کیت ها از دو سه روز قبل از ایام تخمک گذاری شروع می شود و روزی یک یا دو بار باید انجام شود . هر موقع دو خط پررنگ در کیت نشان داده شد ، نشان دهندۀ این است که در 24 - 36 ساعت بعد تخمک آزاد می شود ، که در این موقعIUI باید انجام شود .

تلقیح اسپرم اهدایی

روش شماتیک انجام IUI

در موعد مقرر منی از شوهر یا از اهداکنندۀ اسپرم گرفته می شود و در درجه حرارت 37 درجه نگهداری می شود تا از حالت انعقاد ، به مایع روان تبدیل گردد و سپس با محلول خاص مغذّی اسپرم ، مخلوط و سانتریفیوژ می گردد تا اسپرمهای متحرک از اسپرمهای بیحرک و مواد زائد منی جدا شود .
پس از آماده شدن محلول ( حاوی اسپرمهای با کیفیّت و تحرک عالی ) که 1- 2 ساعت زمان میبرد ، آنرا مطابق شکل بالا با سرنگ انسولینی و کاتتر ظریف متصّل به آن به میزان تقریبی 0.5 تا 0.7 میلی لیتر در عمق رحم آهسته ( در عرض 10- 30 ثانیه ) تلقیح می کنیم .
انجام IUI بدون درد است و نیازی به بیهوشی یا مصرف قرص مسکن ندارد . گاهی دردهایی در رحم ایجاد می شود که اکثرا قابل تحمل است و اگر مسکن خواستید مصرف کنید استامینوفن باشد بهتر از بقیۀ مسکن هاست .
حدود نیمساعت روی تخت استراحت می کنید و بعد به زندگی عادی خودتان برمی گردید .

مراقبتهای بعد ازآی یو آی IUI

1- رژیم غذائی مناسب ، پرهیز از مصرف غذاهای نفاخ ، زعفران ، ترشی جات
2- کاهش مصرف چای ، کافئین و پرهیز از پرخوری
3- پرهیز از تماس با آلاینده های شیمیایی و انواع دود ( دود سیگار نزدیکان ، دود اتومبیلها خصوصا اتومبیلهای گازوئیل سوز )
4- خود داری از فعالیت بدنی سنگین ( پیاده روی نه تنها مانعی ندارد بلکه اکثر اوقات مفید هم هست )
5- انجام ورزشهای سبک مانعی ندارد
6- نزدیکی بعد ازIUI نه تنها مشکلی ندارد بلکه ممکن است شانس حاملگی را زیاد هم بکند
احتمال دوقلو یا چند قلوزائی از معایب IUI می باشد . زیرا چند قلوزائی از بارداریهای پر خطر محسوب می شود و اگر بیش از دوقل وجود داشت بهتر است جنینهای مازاد بر دو قل را حذف کرد ، به این کار کاهش تعداد جنین گفته می شود .
گنجایش رحم انسان ( خصوصا رحمی که برای اولین بار باردار می شود ) برای یک فرزند است و اکثر اوقاتی که دو قلو می شود ، بعلت اینکه رحم نمی تواند دو جنین 3 کیلوئی را در خود جای دهد ، قبل از 9 ماهگی ( هفت ماهه یا هشت ماهگی ) دردهای زایمان شروع می شود و دو نوزاد نارس بدنیا می آیند که بعلت نارس بودن ، بیشتراز نوزادی که نُه ماهه بدنیا می آید در معرض خطر مرگ و میر قرار می گیرد .

هزینه آی یو آی چقدر است

هزینۀ روش آی یو ای در مقایسه با IVF خیلی کمتر است ، علت آن هم این است که در IUI لقاح داخل بدن زن صورت می گیرد ولی درIVF لقاح در آزمایشگاه مرکز ناباروری تحت نظر متخصص مربوطه انجام می شود .
هزینۀ IUI در مراکز ناباروری دولتی با توجه به اینکه سیاست دولت فرزندآوری شده است تقریبا رایگان است . در مراکز ناباروری خصوصی هزینۀ آن حدود دو میلیون تومان برای هر سیکل درمان درسال 1401می باشد .

روش IUI برای تعیین جنسیت

در این روش به منظور تعدیل و تنظیم تعداد فرزندان پسر و دختر ، والدینی که 1-2 فرزند از یک جنس دارند و نمی خواهند بیش از سه فرزند پیدا کنند از پزشک درخواست باردارشدن همراه با تعیین جنسیت ( مخالف جنس فرزندشان ) می کنند .
در روش IUI برای تعیین جنسیت هنگام شتشوی اسپرم واماده کردن آن برای تلقیح داخل رحم ، تغییراتی در نحوۀ عملِ آماده کردن اسپرمها داده می شود ، بنحوی که محلولی که برای تلقیح داخل رحم آماده می شود ، بجای اینکه درصد کروموزوهای X وY آن 50%- 50% باشد ، 20% - 80% می شود ، یعنی 80% اسپرمها دارای کروموزوم جنس مورد تقاضا ( پسر یا دختر ) است .
با انجام روش IUI برای تعیین جنسیت احتمال اینکه والدین فرزندی از جنس مورد دلخواه پیدا کنند حدود 80% است .
اگر خواستید احتمال پیدا کردن فرزند با جنس مورد دلخواهتان 100% باشد باید از روش IVF همراه با PGD استفاده کنید که هزینۀ انجام آن حدود ده برابر می باشد .

روش اسپرم اهدایی

علائم هشدار دهندۀ IUI

 1. خونریزی واژینال قرمز رنگ در حد پریود ماهانه
 2. گرفتگی و درد شدید عضلات اندام
 3. دلدرد شدید همراه با تهوع شدید یا استفراغ
 4. تب یا سرگیجه ی شدید

در صورت بروز هر یک از چهار مورد بالا سریعا با پزشک خود باید تماس بگیرید .

در چه مواردی برای زوج نابارور آی- یو- آی کارساز واقع می گردد

1- موقعی که هنگام مقاربت ، منی در عمق واژن ریخته نمی شود ، که این خود دو دلیل دارد .
یکی اینکه مرد بر اثر ناتوانی نسبی جنسی قادر به دخول کامل آلت در واژن نیست و منی خود را در مدخل واژن تخلیه می کند .
دوم اینکه بعلت غیر عادی بودن محل سوراخ مجرای ادرارِ مرد ، منی در مدخل واژن یا به اصطلاح لای پای زن ریخته می شود ، در این ناهنجاری مادرزادی که هیپوسپادیاس به آن گفته می شود سوراخ مجرای ادرار بجای اینکه نوک آلت قرار داشته باشد در زیر تنۀ آلت قرار گرفته و در حالات شدید آن در زاویۀ بین آلت و بیضه قرار میگیرد .
نا گفته نماند که این نا هنجاری ( هیپوسپادیاس ) با جراحی ترمیمی در دوران طفولیت قابل درمان است .
2- زمانی که به دلیل اختلال هورمونی یا عصبی ترشحات دهانۀ رحمِ زن خیلی غلیظ است یا اصلا ترشحی وجود ندارد که اسپرم بتواند در آن شنا کند و خود را بداخل رحم برساند .
3- موقعی که هیچیک از دو مشکل بالائی وجود ندارد ولی تعداد اسپرم مرد کم است یا اسپرم به تعداد کافی وجود دارد ولی اغلب آنها بیحرکت یا کم تحرک هستند ، و یا حجم منی دفع شده خیلی کم است ( کمتر از یک میلی لیترباشد ) ، حجم منی بطور نرمال 2-7 میلی لیتر است .
4- موقعی که مرد کلا فاقد اسپرم است و با درمان داروئی هم بهبود پیدا نمی کند که در چنین حالاتی از اسپرم اهدایی برای باردار کردن زن استفاده می شود .
5- گاهی اوقات تمام عوامل بالا در ظاهر طبیعی است ولی پی برده می شود که در ترشحات گردن رحم زن ، مواد اسپرم کُش ( آنتی بادی ) وجود دارد و بجای اینکه نقش مغذّی داشته باشد ، برعکس اسپرمها را از بین می برد .
6- آخرین کاربرد آن هم نازائی با علت نا شناخته می باشد که گاهی این روش درمان موثر واقع می شود .

در این سه بیماری انجام آی یو آی بیفایده است و نباید انجام شود . آندومتریوز متوسط یا شدید - عفونت لگن - انسداد هر دولوله ی رحمی

علل ناموفق بودن آی یو آی

 1. پائین بودن کیفیت تخمک ، یکی از دلائل مهم عدم موفقیت IUI است . این مسئله در سنین بالا ( خصوصا بالاتر از چهل سال ) بیشتر چشمگیر است . چنانچه می خواهید تخمک با کیفیت تری داشته باشید ، مطلب { تقویت تخمدانها } را در همین سایت مطالعه کنید و به آن عمل کنید .
 2. پائین بودن تعداد یا کیفیت اسپرم
 3. انجام IUI در زمان نامناسب ، اگر زمان تخمک گذاری اشتباه تشخیص داده شود و زمان IUI با موعد تخمک گذاری بیش از 24 ساعت فاصله داشته باشد ، ( چون اسپرم وتخمک بیش از 24 ساعت معلوم نیست که فعال و زنده باقی مانده باشند ) احتمال موفقیت کم می شود
 4. نازک بودن آندومتر ( لایۀ مخاطی داخل رحم ) نیز باعث می شود که جنین نتواند لانه گزینی کند .
 5. کمبود پروژسترون از علل دیگر است که با مصرف شیاف یا قرص آن میتوان مشکل را برطرف کرد .
 6. وجود بیماری آندومتریوز ، در حالیکه بیمار و پزشک از وجود آن بی اطلاعند .
 7. وجود مشکلات ایمنی ، در حالیکه بیمار و پزشک از وجود آن بی اطلاعند .
 8. مسدود بودن هر دو لولۀ رحمی ، در حالیکه بیمار و پزشک از وجود آن بی اطلاعند .

اگر چند سیکل IUI با اسپرم اهدایی انجام دادید و حاملگی رخ نداد ، جهت رد بیماری آندومتریوز و انسداد لوله ها و مشکلات ایمنی بررسی های مربوطه باید انجام شود .

به امید روزی که به یاری و خواست خداوند متعال ، با تلاش پزشکان ، تمامی زوجهای بدون بچه صاحب فرزندی زیبا ، سالم وبا هوش شوند .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345نظرات کاربران درباره این مطلب :زهرا [ 1402-05-28 ]

سلام آقای دکتر ، خسته نباشین . من از کرمانشاه مزاحمتون میشم .من6سال ازدواج کرده ام ، بچه دارنمیشم . شوهرم آزواسپرمه .برای آی یو آی با اسپرم اهدایی بایدچیکارکنم ؟ پیش دکترزنان رفتم سونوگرافی و آزمایشات قبل از بارداری دادم مشکلی ندارم .برای ادامه چیکاربایدبکنم؟ با سلام : جهت انجام مقدمات کار ، در کرمانشاه به خانم دکتر هدی الشریف واقع در روبروی ساختمان اجلالیه مراجعه کنید تا ایشان با تجویز دارو آماده تان کند و بگوید چه روزی باید اصفهان بیایید .

رها [ 1402-04-24 ]

سلام ، یه انتقاد دارم به اقای دکتر، دفعه اخر خانم دکتر گفت اسپرم شسته نشده براتون تزریق میکنیم ، چرا ؟توسیکل ای یو ای باید اسپرم شسته شه ،آیا بااینکار، و نشستن اسپرم شانس ماکم نمیشه، چرا وقتی دوتزریق داریم شما یه بارشو تزریق واژینال انجام میدید ، شما پول ۷ بارای یو ای رو گرفتید . پس برای هر۷ بارباید هم اسپرم شسته شده باشه ، ۱۵۰۰ کیلومتر میام ب امیدبارداری ، لطفا جوابی بدید ک اروم شم . جواب ، باسلام ، اگر دو روز متوالی آی یو آی بشید چون احتمال خارج از رحم زیاد میشه بار دومش را واژینال می زنیم

امید [ 1402-04-15 ]

کاش اینجا میتونستیم بیشتر تایپ کنیم تا از تجربیاتمون برای کسایی بنویسیم که مثل اولین بار ما به این سایت سر میزنن تا متوجه بشن که کار دکتر واقعا حرف نداره مثل مراکز ناباروری دنبال پول و سود نیستند وفقط برای شادی دل ما و رضایت خدا کار میکنن

ابوالفضل [ 1402-04-14 ]

عرض سلام و خدا قوت خدمت دکتر ایزدی گرامی و خانم دکتر عزیز : من به لطف خدا و کمک شما عزیزان بعد از هفت سال قراره مادر بشم . از این بابت خیلی از شما ممنونم . آزمایش بارداری من بعد از دومین تزریق مثبت شد و خیلی خوشحال شدم الهی سلامت باشید .

رودابه [ 1402-04-02 ]

با سلام واحترام آنگاه که دردمندی سلامت خود را بازیابد ، آنگاه که دستی به نشان شکر به آسمان بلند شود ، ملائک تو را ستایش می کنند

مهوش [ 1402-03-12 ]

با سلام ، ممنونم از آقای دکتر و کادر درمانشون و اهداکنندگان اسپرم : من با دومین تزریق جواب آزمایشم مثبت شد .پس از سالها زندگی بی روح و کسالت آور ، شادی و نشاط تو زندگی ما هم اومد . دیشب از فرط شادی تا نیمه شب هیچکداممون خوابمون نبرد . امیدوارم به یاری حق تعالی تمام مراجعین بزودی نتیجه بگیرند .

افسانه و بهادر [ 1402-02-05 ]

جناب دکتر : با سلام و عرض ادب ، وجود پر مهر و نیکوکارتان در جای جای خاطرۀ همۀ ما خواهد ماند و هیچوقت فراموش نخواهید شد ، زیرا به زندگی ما نشاط و امید واری هدیه دادید .

منتظربچه [ 1402-01-26 ]

خوش بحال اونایی که با باراول تاسوم باردارشدند . باتزریق ۵منفی شدم ، چراآقای دکتر ایزدی ؟؟؟همه چی سالمه پس چرانمیشه من خیلی بچه دوس دارم . افسردگی گرفتم تواین ماه عزیزازخدامیخام دامن همه ی بی بچه هاسبزشه ، آمین . جواب : عده ای خانمها دیرتر حامله می شوند ، به همین علت هم ما برای هفت بار پول میگیریم . توکلتون بخدا باشه ، ادامه دهید . تهیۀ گرافی و مشاوره با پزشک ایمونولژیست هم ممکن است لازم باشد .

آرامش [ 1402-01-08 ]

با عرض سلام و احترام خدمت دکتر عزیز و کادر زحمتکشش من هم برای دومین فرزند اقدام کردم ک فرزند اولم پسر و ۳ سالشه و دومی هم بلطف خدا و زحمتهای بیدریغ دکتر مثبت شده که هردو در بار سوم تزریق مثبت شدن . خدا خیرتون بده که دل ما رو شاد و امید رو به خانواده برگردوندی. امیدوارم آقای دکتر و همکارانش در تمام مراحل زندگی موفق و عاقبت بخیر بشن.

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06