نقش اختلالات سیستم ایمنی در بروز سقط مکرر

ایمنی شناسی ( ایمونولژی) تولید مثل یکی از شاخه های ایمنی شناسی است . چگونگی کارکرد ایمنی تولید مثل بقدری پیچیده است که علیرم مطالعات وسیعی که در 50 سال گذشته انجام شده هنوز علت 50 % سقطها مربوط به ایمنی بدن می باشد .

اختلال در تعادل سیستم ایمنی بدن ، مانع لانه گزینی جنین در رحم می شود و یا بعد از لانه گزینی باعث سقط می شود . پزشکان سعی می کنند که با بررسی سیستم ایمنی موجب افزایش احتمال لانه گزینی و جلوگیری از سقط شوند .
در بعضی بیماریهای زنان از قبیل آندومترپوز، تخمدان پلی کیستیک ، پره اکلامپسی وزایمان زود رس نیز سیستم ایمنی خیلی نقش دارد . تقویت سیستم ایمنی بدن در جلوگیری از ایجاد این بیماریها ویا جلوگیری از پیشرفت آنها نقش دارد .

آنچه در این مطلب میخوانید

چگونه میتوان سیستم ایمنی را تعدیل یا تقویت کرد

سیستم ایمنی در حالت نرمال نقش محافظت در برابر عوامل خارجی مهاجم به بدن را دارد . اگر کار سیستم ایمنی از حالت نرمال خارج شود ، ممکن است جنین را بعنوان عامل مهاجم خارجی شناسایی کند و به آن حمله کند و آنرا دفع کند ، و یا مانع لانه گزینی جنین شود .
نیمی ار وجود جنین از پدر و نیمی از مادر است و سیستم ایمنی مادر باید خود را با جنینی که نصف ان از فرد غریبه است تطابق دهد اگر به دلیلی نتواند تطابق دهد مانع لانه گزینی جنین در رحم می شود و یا بعد از لانه گزینی باعث سقط می شود . سقطهای مربوط به سیستم ایمنی معمولا در سه ماه اول بارداری است .

علل بروز اختلالات در اسیستم ایمنی

علل بروز اختلالات سیستم ایمنی مسئله واحد و مشخصی نیست بلکه مجموعه ای از عوامل ژنتیکی ، محیطی ، طرز زندگی افراد ، و ضعیت روحی شخص ، وجود استرس و دلهره می باشد .
بهم خوردن تعادل سیستم ایمنی در زنانی که مستعد به تشکیل لخته خون هستند باعث ایجاد لخته می شود که این امر مانع حاملگی و یا باعث عدم رشد جنین ، وسقط می شود . در درمان اینها از داروهای ضد انعقاد مثل هپارین و آسپیرین استفاده می شود .

چگونه می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

غذاهایی که سیستم ایمنی را تقویت می کند عبارتند از : سیر، پیاز ، روی ( زینک ) ماهی ، امگا3 ، آب فراوان ، ویتامین های دی و ئی و سی ومصرف زنجبیل ( رنده شده ومثل چای دم شود ) و نوشیده شود .
تحرک بدن مناسب و ورزشهای مفرح دسته جمعی مثل کوهنوردی ، شنا وپیاده روی از دیگر عوامل تقویت کنندۀ سیستم ایمنی می باشد .

عواملی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند

بد نیست که با تعدادی ازعوامل تضعیف کنندۀ سیستم ایمنی هم آشنا شویم . استرس و غم وغصه ، تنفس هوای آلوده ، تغذیۀ نامناسب ، بالا رفتن قند و چربیها از آن جمله است .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031)

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

دلیل بزرگ شدن پروستات؛ بررسی علائم و روش درماندلیل بزرگ شدن پروستات؛ بررسی علائم و روش درمان

بزرگ شدن پروستات ، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نیز نامیده می‌ شود و می‌تواند علائمی ایجاد کند که کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار ‌دهد . ...

تاریخ انتشار : 1402-12-05

سایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشدسایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد

آلت تناسلی مرد ، پنیس یا آلت مردانه ، دارای تعداد زیادی پایانه عصبی با حساسیت بالاست که به رسیدن مرد به اوج لذت جنسی (ارگاسم) کمک می‌ کند. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-30

تنگی مجرای ادرار در مردان؛ علل علائم و درمانتنگی مجرای ادرار در مردان؛ علل علائم و درمان

دلایل تنگی مجرای ادرار تکرر ادرار ، زور زدن برای خروج ادرار ، کاهش جریان ادرار ، عدم تخلیه کامل مثانه و حتی انسداد مجرای ادرار می باشد . ...

تاریخ انتشار : 1402-11-26