بارداری با جنین اهدایی؛ درصد موفقیت، مزایا و معایب

امروزه به علت مسائل مختلفی که منجر به ناباروری می شود، بسیاری از افراد به روش های اهدایی روی می آورند. اهدای جنین از طرف زوجینی که سابقه فرزندآوری موفقی داشته اند به زوجینی که مشکل ناباروری دارند، می تواند بسیار کمک کننده و موفقیت آمیز باشد. انتقال جنین های اهدایی از طریق روش آی وی اف انجام می شود. حتی زوجینی که حین آی وی اف جنین های متعددی را فریز می کنند، می توانند در آینده از آنها برای خود یا دیگران استفاده کنند. اهدای جنین اغلب در مراکز ناباروری انجام می شود. این مراکز دارای بخش های مختلف و تجهیزات کاملی هستند که مانع اتلاف وقت و هزینه برای مراجعین می شود. در طی روال تأیید صلاحیت، اهداکنندگان باید آزمایشات مختلفی انجام داده و توسط متخصصان متعددی معاینه شوند تا در لیست اهداکننده ها قرار گیرند.

آنچه در این مطلب میخوانید

اهدای جنین چیست؟

یکی از شیوه‌های درمان نازایی، «اهدای جنین» است که در آن اسپرم مرد و تخمک زن را در آزمایشگاه تلقیح نموده و بعد از تقسیمات اولیه،یعنی چهار تا پنج روز بعد، جنین حاصل را به رحم زن متقاضی منتقل می‌کنند.

هدف از اهدای جنین

در صورت اهدای جنین به زوجین دیگر، فرد اهدا کننده امکان باروری و فرزندآوری را برای زوجینی که نابارور هستند، فراهم می نماید. جنین اهدایی با امید بارداری موفق به داخل رحم مادر منتقل می شود. جنین حاصل از اهدای جنین از نظر خصوصیات ژنتیکی شبیه به اهدا کنندگان جنین است. اهدای جنین با اهداف زیر انجام می شود:

مراحل انجام اهدای جنین

اهدای رویان ممکن است در توافقی ناشناس، باز یا نیمه باز اتفاق بیفتد. اهدای ناشناس زمانی است که گیرنده و اهدا کننده از هویت هم بی‌اطلاع باشند. در اهدای نیمه باز برخی اطلاعات اولیه داده می‌شود اما آدرس یا شماره تلفن فرد مخفی می‌‌ماند. در اهدای باز نیز هر دو طرف با هم آشنا هستند و از قبل،‌ در حین و بعد از اهدا می‌توانند با هم در ارتباط باشند. هنگامی‌که رویان منجمد می‌شود برای مدت طولانی قابل نگهداری است. وقتی گیرنده یافت ‌شود،‌ می‌توان رویان را از انجماد خارج کرد و برای بارداری مورد استفاده قرار داد. رویان منجمدشده را می‌توان به راحتی حمل کرد. وقتی رویان از حالت انجماد خارج شد، می‌توان آن ‌را داخل رحم گیرنده قرار داد. یک یا دو رویان با سوند از طریق دهانه رحم وارد رحم می‌شود. این کار معمولاً با 2 تا 6 روز باروری انجام می‌شود. در مورد تعداد رویان‌های منتقل شده به‌منظور بالا بردن احتمال بارداری و جلوگیری از بارداری چندقلویی با پزشک خود مشورت کنید. در شرایط ایده‌آل، رویان خود را به دیواره‌های رحم می‌چسباند و رشد می‌کند. بعد از حدود 2 هفته‌ آزمایش بارداری نشان می‌دهد اهدای رویان موفق بوده یا خیر.

بارداری با جنین اهدایی

درصد موفقیت جنین اهدایی

اهدای جنین یک تکنیک درمان ناباروری نوین است. باید بدانید که میزان موفقیت این درمان ناباروری توسط تعداد تولد نوزاد زنده در هر انتقال جنین اندازه‌گیری می‌شود. میزان موفقیت جنین اهدایی به شرایط زیر بستگی دارد:

مراقبتهای بعد از آی وی اف

باید بدانید که درصد موفقیت این روش تقریباً 43 تا 45 درصد است.

مزایا و معایب اهدای جنین

مزایا

معایب

اهدای جنین چگونه انجام می شود؟

اهدای جنین می‌تواند در توافقی به صورت باز، نیمه باز و ناشناس اتفاق بیفتد. در توافق باز گیرنده و اهدا کننده باهم آشنا شده و قبل و بعد از اهدا باهم ارتباط دارند. در اهدای نیمه باز برخی از اطلاعات به هر دو طرف داده می‌شود و در توافق بسته هیچ اطلاعاتی در اختیار دو طرف قرار نمی‌گیرد. رویان‌ها می‌توانند به مدت طولانی به صورت منجمد نگهداری شوند. زمانی که شخص گیرنده پیدا شود، رویان را از انجماد خارج می‌کنند و برای بارداری از آن استفاده می‌کنند. جنین فریز شده را می‌توان به راحتی از یک نقطه دنیا به نقطه‌ای دیگر منتقل کرد. بعد از اینکه رویان را از حالت انجماد خارج کردند آن را از طریق کاتتر (لوله‌ای بسیار نازم) و به کمک روش آی وی اف داخل رحم گیرنده قرار می‌دهند. برای بالا بردن احتمال بارداری و یا جلوگیری از بارداری دو قلو و چندقلویی از نظر تعداد رویان‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که رویان خود را به دیواره رحم بچسباند و رشد کند، بعد از حدود 14 روز پس از انتقال جنین، به منظور اطمینان از وقوع بارداری، آزمایش بارداری انجام می‌شود.

اقدامات لازم قبل از اهدای جنین

قبل از اهدای جنین، مجموعه اقدامات زیر می‌تواند لازم باشد:

برای آشنایی با مراقبتهای قبل از بارداری با اسپرم اهدایی ، کلیک کنید.

تفاوت بین اهدای جنین و فرزند خواندگی چیست؟

زوجینی که از روش جنین اهدایی و یا بانک ذخیره جنین استفاده می‌کنند، ممکن است برای آنها معنی فرزند خواندگی تداعی شود؛ اما فرزند خواندگی زمانی اتفاق می‌افتد که شما فرزندی را پس از تولد او به سرپرستی قبول کنید. بنابراین از آنجایی که جنین اهدایی در خانواده شما به دنیا می‌آید دیگر فرزند خواندگی محسوب نمی‌شود. باید بدانید فرزند متولد شده توسط روش جنین اهدایی، از لحاظ ژنتیکی مشابه تخمک و اسپرم لقاح یافته در این روش است.

چه کسانی به جنین اهدایی نیاز دارند؟

در حال حاضر، زنان با کاهش باروری مرتبط با سن، بزرگترین گروه زنانی هستند که تحت درمان با اهدای تخمک قرار می گیرند. اهدای جنین همچنین یک گزینه عملی برای زوج هایی است که عامل ناباروری زنانه و مردانه دارند و ممکن است به اهدای تخمک و اسپرم نیاز داشته باشند.

هزینه جنین اهدایی چقدر است؟

خوشبختانه هزینه‌های لازم برای جنین اهدایی نسبت به سایر روش‌های درمان ناباروری کمتر است و صرفاً شامل هزینه‌های مراجعه به مراکز ناباروری و انجام آزمایشات و ارزیابی‌ها است. طبق تحقیقات انجام شده روش جنین اهدایی برای زوجینی که مشکل ناباروری دارند، یک روش درمانی ساده با مراحل آسان و با هزینه‌های کمتر است.


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

عفونت بیضه یا اپیدیدیمیت؛ علل و درمان آنعفونت بیضه یا اپیدیدیمیت؛ علل و درمان آن

ورم بیضه در برخی مواقع دارای درد بوده و گاهی نیز هیچ‌گونه دردی به همراه ندارد . اگر ورم بیضه همراه با درد باشد باید از نظر پزشکی پیگیری شود . ...

تاریخ انتشار : 1403-02-21

بارداری با جنین اهدایی؛ درصد موفقیت، مزایا و معایببارداری با جنین اهدایی؛ درصد موفقیت، مزایا و معایب

زوج هایی که به علت مشکلات باروری قادر به بچه دار شدن نیستند،‌ می توانند لذت باردار شدن و به دنیا آوردن کودک را با جنین اهدایی تجربه کنند. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-13

اضافه وزن چه تاثیری در بارداری دارد؟اضافه وزن چه تاثیری در بارداری دارد؟

چاقی از مشکلاتی است که برخی از افراد به آن دچار هستند. در واقع تاثیر چاقی بر باروری زنان و مردان بالا بوده یکی از دلایل عمده ناباروری است. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-06