مطالبی در مورد تخمک اهدایی و رحم اجاره از زبان خود دهنده ها

مطالبی در مورد تخمک اهدایی و رحم اجاره از زبان خودِ دهنده ها ( نقل از خبر آنلاین )

روایت‌های زنانه، حکایت فرح

از طریق خانم اسدی، به سپیده، فرح، فرشته و طاهره متصل می‌شویم. فرح متولد سال 75، متولد اهواز و حالا ساکن رباط‌کریم است. او حالا هفتمین ماه از دوران بارداری جنین دیگری را می‌گذراند. سبزه‌رو و بچه‌سال است. فرح اولین‌بار است که مادر جایگزین شده، اما تا به حال چهار مرتبه اهدای تخمک انجام داده است.
او به «شرق» می‌گوید: «از طریق یکی از دوستام به واسطه معرفی شدم. این‌طوری می‌تونم زندگیم رو بگذرونم. من 23‌سالمه و 16‌سالگی ازدواج کردم و حالا یک پسر هفت‌ساله دارم که از یک‌سالگی ندیدمش. از شوهرم جدا شدم و بعد با برادر 16‌ساله‌ام اومدم تهران. زندگی خیلی سخته، خیلی سخت... . برای اینکه مجبور به یک‌سری کارها نشم، تن دادم به این کار». ‌
فرح می‌گوید که خانواده‌ای که او جنین‌شان را حمل می‌کند، آمریکا زندگی می‌کنند و گاهی با خانم خانواده آنلاین حرف می‌زند. فرح می‌گوید: «من 35 میلیون گرفتم ماهی 700 هزار تومان هم نفقه می‌گیرم. اما خانم آدم خوبیه. مثلا ما یخچال نداشتیم، ‌ماه پیش برامون یخچال خرید. بچه‌شون پسره و فکر کنم خیلی منتظرشن...».
ازش پرسیدم : الان داری بچه ای را که مال خودت نیست در شکمت پرورش می‌دهی؟ فرح می‌گوید: «می‌دونی؟ گشنگی نکشیدی که عشق و عاشقی یادت بره. من فقط امانت‌دار بچه مردمم . قبل از اینکه تن بهش بدم، خیلی استخاره کردم، ‌ترسیده بودم، می‌گفتم نکنه که به بچه مردم وابسته بشم، بعد دیگه خر بیار و باقالی بار کن. ولی اصلا خواست خدا و ائمه بود. این بچه که جون گرفت من مطمئن بودم که بچه من نیست. اصلا انگار نه انگار که حامله‌ام. من فقط امانت‌دارم و به لطف خدا هیچ حس خاصی بهش ندارم. خدا واقعا بهم رحم کرده».
فرح درباره اهدای تخمک هم می‌گوید: «بعضی‌ها خیلی نامردن. الان قیمت اهدای تخمک حدودا سه میلیونه. ولی گاهی انقدر واسطه‌ها نامردن که همه پول رو خودشون برمی‌دارن، هیچی به ما نمی‌رسه».
از فرح می‌پرسم واسطه‌اش چقدر بابت این حاملگی پول گرفته و او می‌گوید: «فکر کنم شش‌ونیم گرفت. به ما که حرف نمی‌زنن ولی همین حدودا بود». ‌موقع خداحافظی از فرح می‌پرسم که می‌داند اسم بچه را چه می‌گذارند که می‌گوید: «نباید این چیزا رو بپرسم . بالاخره اونم زنه ، دلش می‌شکنه. هیچ‌وقت این سؤال رو از زنی که نمی‌تونه حامله بشه و من بچه‌ اش رو توی شکمم دارم ، نباید بپرسم ».
این مطالب مربوط به سال 1397 می باشد و اکنون ( سال 1402 ) قیمت رحم اجاره ای چیزی در حدود 200 میلیون تومان است .

حکایت طاهره

جلوی کلینیک... قرار داریم. بیشتر زنانی که معرفی شده‌اند، در این کلینیک به خانواده‌ها متصل شده‌اند. کلینیکی خصوصی و مشهور که فرشته هم از مشتریان ثابتش است. 31‌ساله، متأهل، با سابقه بیش از چهار مرتبه اهدای تخمک و حالا هم فرزند خانواده‌ای متمول را در شکم دارد.
جنین داخل شکم دختری پنج‌ونیم ماهه است که قرار است نامش پرتو گذاشته شود . دستم را روی شکمش می‌گذارم و تکان‌های شدید بچه را حس می‌کنم . می‌پرسم دوستش داری؟ ‌می‌گوید: من بچه ی خودم رو مجبور شدم بذارم بهزیستی . اونم دختر بود. موقعی که بچه تکون می‌خوره تو شکمم یک حالی می‌شم ، اما قرارداد دارم ، ‌صد میلیون پول گرفتم ، بچۀ من نیست ، مال مردمه .
طاهره می‌گوید بعد از زایمان فرزندش افسردگی شدید زایمان داشته و الان تمام نگرانی‌اش این است که بخواهد افسردگی کودکی را بکشد که قرار نیست با خودش به خانه ببرد. طاهره ماهانه دو میلیون تومان نفقه می‌گیرد.
از او سؤال می‌کنم که چطور رضایت شوهرش را بابت این کار گرفته و او می‌گوید: شوهرم زندانه، اصلا خبر نداره من چکار کردم . دکترای اینجا کمکم کردن اون نفهمه. اگر بفهمه، میکشدم .‌ طاهره می‌گوید: شوهرم قاچاقچی بود وحبس ابد داره ، من مجبورم برای اینکه هم ثواب بکنم، هم زندگیم از دستم نره تخمک بفروشم و رحم اجاره بدم. تخمکام عالیه و کارخیلیها را راه انداخته . ‌
طاهره تمام فاکتورها ی خوب را برای اهدای تخمک دارد . هم زیباست و هم تناسب اندام داره . او تخمک‌های زیادی اهدا کرده و احتمالا فرزندان زیادی هم دارد که مثل دختر اصلی‌اش از سرنوشت‌شان بی‌خبر است .

حکایت فرشته

فرشته مطلقه و 35‌ساله است . بزودی مادربزرگ می‌شود! فرزندش 15‌سالگی ازدواج کرده و ماه بعد بچه ای به دنیا می‌آورد. فرشته تا به حال دو مرتبه رحمش را اجاره داده .
از او درباره حسش پس از تحویل بچه‌ها سؤال می‌کنم . او می‌گوید: « کلا بعد از به دنیا اومدن بچه ، هر زنی حس عجیبی داره. منم مثل همه زنهای دیگه این حس رو دارم ، با این تفاوت که نه پشت اتاق عمل کسی منتظرمه و نه توی خونه . سزارین که می‌شم و به هوش میام هیچ‌کس پشت اتاق عمل استقبالم نمیاد و این یکی ازناراحتیهامونه که کسی درکمون نمیکنه . دارم از درد می‌میرم ولی همراهی نداریم که مواظبتون کنه . بی‌کس و تنها و بدون بچه توی بخش هستیم و بدون همراه هم برمی‌گردیم خونه. حسش از زنایی که بچه‌شون مرده بدتره ، چون اونا یک همراه و غمخواردارند ولی ما نداریم ، به همون تلخی ، اما بعدش تموم می‌شه .
فرشته می‌گوید : یک دختر و یک پسر برای دیگران به دنیا آورده که مادر پسر گاهی عکس‌هایش را برایش می‌فرستد و او ندیده پاک می‌کند: چرا باید نمک رو زخمم بپاشم؟ من زخم زیاد دارم .
فرشته بعد از طلاق با پدر و مادرش در مشهد زندگی می‌کند و قبل از خداحافظی می‌گوید :« من توانایی باروری خوبی دارم. اگر موردی بود که رحم اجاره‌ای می‌خواست، من رو فراموش نکنید ».

حکایت عاطفه

این تنها مدل از بازار مکاره بچه‌دارشدن نیست. زنان زیادی صیغه بارداری می‌شوند. مردانی که حاضر نیستند فرزندشان در رحم بیگانه‌ای جا خوش کند، ‌همسرشان را راضی می‌کنند برای‌شان کسی را صیغه کند و بعد از بارداری و به‌دنیاآمدن بچه، رها کند و برود. زنانی که تعدادشان کم نیست و بعد از جدایی فرزندشان با بحران‌های جدی مواجه شده‌اند.
عاطفه 28‌ساله یکی از آنهاست و حالا مراحل دادگاهی و درخواست دیدار با فرزندش را می‌گذراند. او می‌گوید: «ما قرارداد امضا می‌کنیم ولی چیزی دستمون نیست چون یک نسخه ازقرارداد را به ما نمیدن . اینا من رو گول زدن . نامرد با من رابطه عاطفی برقرار کرد. هی می‌گفت این بچۀ من و توئه ؛ ‌گفت زنش رو طلاق می‌ده و با هم زندگی می‌کنیم. ولی بعد از زایمان وقتی به هوش اومدم ،دیدم من رو گذاشتن وبچه رابرداشتن بردن . حتی نذاشتن یک بار بچه‌ ام رو ببینم وبغل کنم ، این نهایت نامردی بود... من به اون بچه دل بسته بودم .

خواهران و برادرانی با مادرهای یکسان

دکتر ساغر صالح‌پور، رئیس کلینیک ناباروری بیمارستان طالقانی در گفت‌وگو با «شرق»، با بیان اینکه مبحث رحم اجاره‌ای و اهدای تخمک بسیار پیچیده است و باید جوانب احتیاط را در آن مدنظر قرار داد، می‌گوید: تنها به خانواده‌هایی می‌توان پیشنهاد داد که به استفاده از مادر میانجی فکر کنند که زن خانواده یا به‌ دلیل مسائل مادرزادی فاقد رحم باشد یا به ‌دلیل بیماری‌های زنانه رحمش خارج شده باشد یا به ‌دلیل شیمی‌درمانی قدرت باروری خود را از دست داده یا اینکه بارداری برایش خطر مرگ به همراه داشته باشد.
درباره اهدای تخمک هم باید دقت جدی کرد. زنانی که اهدای تخمک می‌کنند، باید نهایتا دو مرتبه این کار را انجام دهند و هر اهدای تخمک در نهایت برای یک خانواده این اتفاق بیفتد. اول اینکه چون کسی که اهدای تخمک می‌کند، دارو می‌گیرد، بیهوش می‌شود وتخمک کشی می‌شود که ممکن است انجام چند بارتخمک کشی برای او عوارض جدی داشته باشد و از طرف دیگر این کار می‌تواند مسائل ژنتیکی جدی به‌ همراه داشته باشد . ‌
او در ادامه می‌گوید: «برخی کلینیک‌های خصوصی هستند که بدون وجدان کاری و تحقیق درباره زنانی که تخمک اهدا می‌کنند، از یک زن به چندین خانواده تخمک اهدا می‌کنند که این امر خلاف مقررات پزشکی و اجتماعیست . زیرا در خانواده های مختلفی ممکن است خواهران و برادرانی که مادر مشترک دارند وجود داشته باشد و خودانها بی اطلاع باشند .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

انواع عفونت واژینال و راههای درمانانواع عفونت واژینال و راههای درمان

عفونت واژینال از مشکلات شایع زنان و با علائمی نظیر خارش واژن، ترشحات غیرطبیعی و بوی نامطبوع همراه می‌ باشد و نسبت به نوع عفونت درمانهای متفاوتی دارد ...

تاریخ انتشار : 1403-03-24

درمان مشکلات ناباروری زناندرمان مشکلات ناباروری زنان

تشخیص علل ناباروری در زنان در مقایسه با مردان دشوارتر است . اکثر روش‌ های درمانی موجود به علت ناباروری بستگی دارند . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-17

تاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنینتاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنین

عفونت ادراری در بارداری می تواند برای مادر و جنین خطر ناک باشد . شناخت عواملی که با عث بروز عفونت ادراری در بارداری می شوند در درمان اثر گذار است . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-08