روشهای تعیین جنسیت

آنچه در این مطلب میخوانید

اهمیت تعیین جنسیت در چیست ؟

مهمترین اهمیت تعیین جنسیت در طول تاریخ بشر به ارث بردن تخت پادشاهی بوده است ، زیرا وارث تاج و تخت فقط پسر می توانسته باشد . در زمان قدیم که نمی دانستند جنسیت نوزاد اززمان لقاح مشخص می گردد با تصور اینکه جنسیت در ماه های بعد تعیین میگردد به زن باردار به غلط توصیه می کردند که هر روز سیب بخورید تا فرزندتان پسر شود .
در بعضی جوامع رسم بر این بوده وهنوز هم هست که کارهای کشاورزی را فقط آقایان انجام می دهند . در چنین جامعه ای اگر خانواده ای پسردار نشود دچار دو معضل می شود ، هم در انجام کارهای کشاورزی دچار مشکل می شود وهم دخترانی که به امید پسر زائی به دنیا آمده اند بر اثر برخورد نامطلوب والدین و سایر اطرافیان با دختر، احساس اضافه بودن و طرد شدگی می کنند .
امروزه عده ای بدلیل نسبتا قابل قبولِ ، توازنِ تعداد فرزند پسر و دختر در خانواده ، به مراکز نازائی مراجعه می کنند . به این دلیل که چون یک فرزند دختر دارم و نمی خواهم بیش از دو فرزند داشته باشم تقاضای حاملگی پسر را دارد .
حُسن اینکار این است که از تولد تعداد زیاد فرزند از یک جنس در یک خانواده ( و تبعات بدِ بعدی آن ) جلوگیری می شود . دیده شده که خانواده ای به امید دختر دار شدن دارای هفت پسر شده ، در صورتیکه اگر یک دختر همان اوائل گیرش آمده بود ، بجای هفت بچه ، سه بچه بیشتر پیدا نمی کرد .
دلیل موجّه و قابل قبول تعیین جنسیت پیشگیری از بروز بیماریهای وابسته به جنس مثل هموفیلی و دیستروفی عضلانی و... است .
تعداد کروموزومهای یک تخمک 23 وهمگی ازنوع X و نظر تعداد و شکل ظاهری مشابه اند . تعداد کروموزومهای هراسپرم نیز 23 تاست ولی اسپرمها دو نوعند . 22 کروموزوم آنها مشابه است و کروموزوم 23 ام اسپرم Y یا X است .
اگر اسپرمِ حاوی کروموزوم Y به وصال تخمک برسد فرزند پسر می شود( 46XY ) . اگر اسپرمِ حاوی کروموزوم X به تخمک برسد و لقاح انجام شود فرزند دختر می شود ( با فرمول کروموزومی 46XX ) .

تعیین جنسیت

روش تغذیه ای و زمان بندی تعیین جنسیت

1- برای پسر دار شدن

اگر خواهان فرزند پسر هستید شوهر باید ساعاتی قبل از مقاربت نوشیدنیهای کافئین دار مصرف کند و خانم نیز از 1-2 ماه قبل از حامله شدن مواد غذائی حاوی پتاسیم ( شیرینی جات ، خرما ، عسل ، کشمش ، انجیر، اسفناج، موز، هویج وتخم مرغ ) را بیشتر مصرف کند ، ولبنیات که حاوی کلسیم است را تقریبا مصرف نکند .غذای شور هم نخورد . آب و سبزیجات و میوه بیشتر مصرف کند .
باید سعی کنید زمان مقاربت شما همزمان با تخمک گذاری باشد . از مقاربت چهار روز قبل از تخمک گذاری و تا چهار روز بعد از تخمک گذاری خودداری کنید ، یعنی مثلا اگر تخمک گذاری شما روز 14 سیکل ماهانه میباشد از روز 10 تا 18 سیکل فقط یکبار آنهم روز 14 سیکل نزدیکی داشته باشید .
این نزدیکی اگر همراه با ارگاسم ( اوج لذت جنسی ) زن باشد وآلت بطور کامل وارد واژن شود تاثیر بیشتری در پسر دار شدن دارد .
ارگاسم زن همراه با ازدیاد ترشحات دهانه رحم و واژن می باشد . این ترشحات موجب قلیائی شدن محیط واژن و تحرک بهتر اسپرمY می شود .اگر قبل از نزدیکی ، واژن با محلول قلیائی رقیق ( جوش شیرین ) شسته شود احتمال پسر زائی بیشتر می شود .
انجام تمام اقدامات بالا فقط شانس پسر دار شدن را زیاد می کند ، ولی قطعیت ندارد که حتما فرزندتان پسر خواهد شد .

2- برای دختر دار شدن

زنی که فرزند دختر می خواهد از یکماه قبل از اقدام به حاملگی ، لبنیات زیادتر باید بخورد که کلسیم بیشتری دریافت کرده باشد . غذایش کم کالری باید باشد به این معنی که چند لقمه قبل از سیر شدن دست از خوردن بکشد . مصرف شلغم، بادام ، کاکائو، ماکارونی ، لوبیا سبز، سویا و جوانۀ گندم هم کمک کننده است .
زمان تخمک گذاری راتعیین کنید و 3-4 روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی کنید و تا یک هفته بعد از آن نزدیکی نداشته باشید . بهتر است نزدیکی همراه با دخول نسبی آلت باشد که نطفه وسط واژن ریخته شود .
اگر نطفه در عمق واژن ( مجاور دهانۀ رحم ) ریخته شود احتمال رسیدن اسپرم باکروموزومY به تخمک بیشتر می شود . اگرچند ساعت قبل از نزدیکی ، واژن را با محلول اسیدی رقیق و خفیف ( سرکۀ رقیق شده ) شتشو دهید نیز احتمال دختر شدن بیشتر می شود .
برای کسانیکه آزوسپرم هستند و نزد ما با تلقیح اسپرم اهدایی بچه دار شده اند وفرزند اولشان دختر است و خواهان پسر دار شدن هستند ، روشی که ما در مطب ، برای آنها انجام می دهیم اینست که 15 تا 30 دقیقه قبل از تلقیح اسپرم واژن را با محلول قلیائی بیکربنات سدیم شتشومی دهیم و سپس اقدام به تلقیح اسپرمی که به روش زیر جدا شده ، در گردن رحم می کنیم .

روش جدا کردن اسپرم‌ ها ( روشIUI برای تعیین جنسیت )

در این تکنیک اسپرم های با کروموزوم Y از اسپرم های حاوی کروموزوم X در آزمایشگاه توسط سانتریفیوژبطور نسبی جدا می شود . اسپرمهایX دارای وزن بیشتری در مقایسه با اسپرمهای Y هستندد وپس از سانتریفیوژ بیشتر در ته لوله قرار می گیرند و اسپرمهای Yعمدتا در قسمت روی محلول موجود در لوله قرار می گیرند .
سپس اگر جنسیت پسر بخواهیم اسپرمهای روی لوله را بدرون سرنگ میکشیم و اگر دختر بخواهیم از اسپرمهای ته لوله می کشیم و انتقال اسپرم با جنسیت مورد نظر به رحم زن به روش تلقیح داخل رحمی ( IUI) انجام می شود .
چون این روش اگر به تنهایی انجام شود با خطای نسبتا زیاد همراه است (فقط 10% تفاوت ایجاد می کند یعنی 50%- 50 % را به 40% - 60% تبدیل می کند ) تقریبا منسوخ گشته است .
اگر رژیم غذایی فوق هم رعایت شود و شتشوی واژن نیز همراه با آن انجام شود تفاوت 30% می شود ( 20% خطا در مقابل 80% موفقیت )
روشهای تعیین جنسیت فوق نسبی بوده به این معنی که صد در صد نیست و خطا دارد . بدون استفاده از روش خاص حدود 50 % نوزادان پسر می شوند .
با استفاده ازیکی از روشهای بالا 50-50 تبدیل به 40 -60 در صد می شود .
چنانچه سه روش با هم استفاده شود اگر دختر بخواهید احتمال موفقیت 90% است . اگر پسر بخواهید میزان موفقیت 75% می باشد .
تعیین جنسیت می خواهید یاتعیین جنسیت

روش قطعی تعیین جنسیت ( IVF با PGD )

در این روش ابتدا داروهای تحریک تخمک گذاری به زن داده می شود تا تعداد تخمک بیشتری تولید کند . بعد در زمان تخمک گذاری تخمکها از تخمدان زن کشیده می شود که به اینکار تخمک کِشی می گویند .
همزمان اسپرم شوهر گرفته می شود . در محیط خاصِ آزمایشگاه ناباروری ، اسپرمها و تخمکها مجاور همدیگر قرارداده می شوند .
بعد از 2-3 روز اکثر تخمکها بارور می شوند ( لقاح صورت می گیرد ) . به تخمک لقاح یافته جنین گفته می شود و به این روش لقاح ، IVF ( لقاح خارج از رحم ) می گویند .
فرض کنید که مثلا 12 تخمک کشیده شده و 9 تای آنها لقاح یافته و سه تای دیگر بارور نشده است . جنین ، ابتدا تک سلولی است و با تقسیم سلولی به 2 و 4 و8 و16 و ... سلول تقسیم می شود . در مرحله ای که 8 سلولی یا بیشتر است 9 جنین را جدا کرده شماره گذاری میکنند و از هر جنین یک سلول جدا می کنند .
در آزمایشگاه ژنتیک مشخص می شود که مثلا جنین های شماره 2-4-7- 8 دارای فرمول کروموزومی 46XY ( پسر می شوند ) و 5 جنین دیگر فرمول 46XX دارند ( دختر می شوند ) . به تعیین فرمول کروموزومی جنین PGD می گویند .
سپس 2-3 جنین ازهمان جنسیتی که میخواهند را انتخاب و به داخل رحم انتقال می دهند و بقیه را فریز می کنند . قابل ذکر است که پس از انجام اینکارها حدود50% احتمال دارد که رحم جنین را جذب نکند و حاملگی صورت نگیرد که در این صورت ماه بعد از بقیه ی جنینها که فریز شده است برای انتقال به رحم استفاده می شود . پس در این روش تعیین جنسیت اگر حامله شدید حتما با جنسیت مورد نظرتان باردار می شوید ولی حامله شدنِ شما حتمی نیست .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345نظرات کاربران درباره این مطلب :سمیه [ 1402-06-01 ]

با عرض سلام و وقت بخیر و خدا قوت خدمت آقای دکتر ، از زحمات جنابعالی بسیار تشکر میکنم که نور امید و شادی را در زندگی ما روشن کردید . الهی خداوند عاقبت بخیری به شما و فرزندانتون بده که اینقدر دل ما را شاد می کنید . من الآن 20 هفته باردارم و تعیین جنسیت من هم درست جواب داد .

یلدا [ 1402-05-28 ]

چقدر حس خوبیه با شادی مردم شاد بشیم خداروشکر

دلبر [ 1402-05-26 ]

سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر ، من بعداز 12 سال نازائی با اولین ای یو ای آزمایشم مثبت شد.تعیین جنسیت غذایی را هم رعایت کردم . انشاالله بچه ام پسر بشه . خواستم از آقای دکتر تشکر کنم .

فرزانه [ 1402-05-23 ]

سلام خدمت جناب آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترمشون ، من در چهل سالگی و با انجام آی یو آی با تعیین جنسیت ، به لطف خدا وند و کمک آقای دکتر باردار شدم . انشاالله با توجه به اجرای دستورات غذایی تعیین جنسیت که انجام دادم فرزند پسر گیرم بیاد . الهی خداوند به هر کسی که بچه ندارد فرزندی سالم و صالح بده و دلش را شاد کند .

لیلا [ 1402-03-31 ]

سلام آقای دکتر خدا خیرتون بده ، من الان یه بچه سه ساله دارم . میخوام واسه بچه دوم بیام پیشتون و میخام اگه بشه این سری باروش تعیین جنسیت دو قلو پسر بارداربشم .هزینش هم مهم نیست واسمون . امکانش هست؟؟؟ ممنون . پاسخ : تعیین جنسیت با رعایت رژیم غذایی باضافه انجام اقدامات خاصی که هنگام تهیه اسپرم برای آی یو آی انجام می شود با 80 درصد موفقیت همراه است . برای دوقلو شدن هم کار خاصی نمی توانیم بکنیم . و احتمال آن 5در صد است .

لیلا [ 1402-03-09 ]

سلام آقای دکتر خوب و مهربان ،جناب آقای دکتر ایزدی .واقعا ازتون ممنون و سپاسگزارم که بعد سالها منو به ارزوم رسوندین .الهی زندگیتون پر از آرامش و خیر باشه.

محمد [ 1402-03-08 ]

سلام وخسته نباشید به آقای دکتر عزیز چند سال پیش اومدم پیش شما اسپرم صفر بود خیلی دارو مصرف کردم جواب نداد صفرصفربود دکترها جواب کرده بودن که نمیتوانم بچه دار بشم بار اول پیش آقای دکتر بچه دار شدیم تازمانی که انسان خدارو داره نباید ناامید بشه به لطف خدا مشکلم حل شد خداوند شفای منو داد الان خوانومم بارداره ۲ماهش هست دست آقای دکتر را میبوسم

زهرا [ 1402-01-29 ]

سلام : با تشکر از آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترم مطبشان ، بعد از 16 سال زندگی بی روح و کسالت بار در مرحله هفتم تزریق ، نتیجه آزمایشم مثبت شد. خدا را شاکرم که با کمک شما دکتر مهربان و زحمتکش تونستیم نتیجه مثبت بگیریم از خداوند منان سلامتی و تندرستی آقای دکتر را خواستارم

مهناز [ 1402-01-20 ]

سلام آقای دکتر من حدود 3 ماه هست که تحت نظر دکترم برای خودم . شوهرم هم دارو تقویتی خورده برای پسر دارشدن . آیا احتیاج به آزمایش نیست . تو رو خدا رهنمایمون کنید . چون ما راهمون دوره نمی توانیم باشیم مطب شما . جواب : تلفنی تماس بگیرید

سمیه [ 1402-01-07 ]

خسته نباشید دکتر مهربان انشاالله سایه ات مستدام یک دنیا ممنونتیم

سمیه [ 1402-01-07 ]

خسته نباشید دکتر مهربان انشاالله سایه ات مستدام یک دنیا ممنونتیم

خدیجه [ 1402-01-07 ]

با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی وپرسنل محترم من دوتا دختر دارم که اول خدا وبعد شما مارا به آرزومون رسوندید خواستم برای بچه سوم اقدام کنم یعنی واقعا میشه پسر بشه ؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06