هزینه، مزایا و معایب جنین اهدایی

جنین اهدایی به اینصورت است که اسپرم و تخمک از زن و شوهری گرفته می شود و در ازمایشگاه مراکز ناباروری در محیطی مخصوص شرایط لقاح انرا فراهم می کند تا جنین تشکیل شود. جنینها را یا بصورت تازه انتقال می دهند و یا فریز می کنند و پس از مدتی از فریز خارج می کنند و به رحم گیرنده جنین انتقال می دهند .

آنچه در این مطلب میخوانید

در ایران چه زوجهائی جنین اهدایی می گیرند

1- در مواردی که اسپرم شوهر ضعیف است و جنین با کیفیت تشکیل نمی شود وتصمیم به IVFگرفته می شود و درمان با آی وی اف ، با شکست مواجه می شود .

2- در مواردی که بیماری ژنتیکی شناخته شده ای در هر دو نفر یا یکی از آنها دیده می شود و خطر بروز بیماری در فرزند زیاد است . در چنین مواردی برای جلوگیری از تولد نوزاد بیمار جنین اهدایی انتقال داده می شود .

3- به زوجهائی که شوهر فاقد اسپرم است و زن سالم است نیز در مراکز ناباروری ایران جنین اهدایی داده می شود که اینکار اگر با اقدامات انجام شده در مراکز ناباروری خارج مقایسه شود اشتباه است . زیرا در هیچ کشوری بجز ایران جنین اهدایی به زوجهای آزوسپرم تلقیح نمی شود ، بلکه به ایندسته از زوجها اسپرم اهدایی تلقیح می شود .

از صمیم قلب دعا می کنم که همۀ زنان عالَم تا درد زایمان را تجربه نکرده اند ، از دنیا نروند .

مسائل شرعی جنین اهدائی

اغلب مراجع تقلید انتقال جنین اهدائی را جایز می دانند ولی در ارث بردن بچه از پدر ایرادات شرعی نسبتا زیاد وارد دانسته اند . فرزند اگر دختر باشد به پدر قانونی محرم است ولی به عموی قانونی خود محرم نیست .
عده ای از مراجع تقلید نظر به اینکه تخمک زن دیگری در رحم این زن پرورش پیدا می کند ، در ارث بردن بچه از مادر هم ایراد و اشکال گرفته اند .
بنا به این دلائل پدر و مادر قانونی بهتر است برای اینکه مال غیر شرعی از آنها به بچه نرسد ، در زمان حیات خودشان هر چقدر از مال خود را که خواستند بطور رسمی در دفترخانۀ اسناد رسمی به بچه ببخشند .

هزینه جنین اهدائی

در مراکز ناباروری خصوصی قیمت جنین اهدایی بین 10 تا 50 میلیون تومان ( در سال 1400 ) ولی در مراکز ناباروری دولتی کمتر از ده میلیون تومان است . تعدادی از مراکز ناباروری جنینهای آمادۀ انتقال اکثر اوقات دارند .
بعضی از مراکز هم به زوج متقاضی گرفتن جنین اهدایی می گویند که خودتان اهدا کننده ی جنین معرفی کنید تا برایتان آماده و انتقال دهیم . در این حالت زوج گیرنده ی جنین مجبور می شوند توسط رابط های مرکز ناباروری ، اهدا کننده ی جنین پیدا کنند ، که در این حالت ممکن است ضمن پرداخت پول به رابط ، اهدا کننده ی واقعی هم پیدا نکنند و متوجه شوند که منظور آنها فقط کلاهبرداری بوده است .
بنابر این توصیۀ اکید ما به کسانیکه می خواهند جنین اهدایی بگیرند این است که چنانچه واسطه ای درخواست پول از شما برای معرفی زوج اهداکننده ی جنین کرد ، بگوئید که اولین قسط از حق الزحمه شما را زمانی که زوج را به مرکز ناباروری آوردی می دهم .
همچنین ممکن است بدون واسطه ، اهداکنندۀ جنینی پیدا کنید ( توسط آگهی در سایتهای مختلف ) در این صورت نیز اگر درخواست واریز پول از شما کرد ، بگوئید که اولین قسط پول را روز تخمک کشی در مرکز ناباروری می دهم . دلیل این نوع برخورد دو مسئله است ، یکی اینکه عده ای کلاهبردار تحت پوشش اهداکننده از مردم کلاهبرداری می کنند دومین دلیل که نباید پول قابل توجهی پرداخت کنید اینست که پس از انتقال جنین حدود 40- 30% احتمال حامله شدن شما وجود دارد ، بنابراین قسط دوم پول پرداختی را پس از مثبت شدن جواب بارداری باید پرداخت کنید .

روش اسپرم اهدایی

میزان موفقیت جنین اهدائی

درصد موفقیت جنین اهدائی با هر بار انتقال که معمولا 2-4 جنین ترانسفر می گردد بطور میانگین حدود 30% احتمال حاملگی وجود دارد . هر چقدر کیفیت جنینها بهتر و سن گیرنده کمتر باشد احتمال بارداری بیشتر می شود .
در سنین 35 تا 40 سالگی احتمال حامله شدن حدود 20 درصد و در خانمهایی که بالاتر از 40 سال سن دارند میزان حاملگی حدود 10 تا 15 است .
در سن 25 تا 35 سالگی احتمال باردار شدن حدود 40 در صد است .
میزان تبّحر پزشک و کیفیت داروهای مصرفی و نوع تغذیه ی مادر نیز احتمال حاملگی را کم و زیاد می کند .

مزایا و معایب جنین اهدائی

در مقایسه با گرفتن فرزند خواندگی حسن آن این است که چون مادر 9 ماه بارداری را تجربه می کند و بچه شیر می دهد حس مادرانه بهتری پیدا می کند و بسیار راضی تر است .
اگر یکی از زوجین سالم و دیگری عیب غیر قابل درمان دارد بهتر است بجای گرفتن جنین اهدایی ، اسپرم اهدایی یا تخمک اهدایی بگیرید که 50% خصوصیات ارثی بچه به خودتان برود .
عیب دیگر گرفتن جنین اهدایی این است که فرزند ممکن است هیچ شباهتی به خودشان نداشته باشد و اگر این عدم شباهت را دیگران بطور مکرربه آنها یاد اوری کنند احساس آرامش انها از بین می رود و چه بسا از اینکار پشیمان شوند .
پایان
وجود کودک در خانواده موجب آرامش والدین می گردد.

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان ، درمان ناتوانی جنسی و اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :سیدحسام الدین حسینی [ 1402-07-04 ]

با سلام. آقای دکتر من ۷ ساله که ازدواج کردم و آزو اسپرم هستم دو بار عمل کردم ولی بی فایده بود . خانومم ۳۹ سالشه من هم ۴۰ ساله هستم . ممنون میشم که ما رو راهنمایی بفرمایید؟ با سلا م : می توانید تلفنی یا حضوری راجع با اسپرم اهدایی صحبت کنید .

بی نام [ 1402-05-26 ]

سلام آقای دکترمن۵ساله ازدواج کردم وصاحب بچه نشده ایم . رفتم دکتر گفت آز وسپرمی دارید و خانم سالمه ، چیکاربایدبکنیم ؟ شما رو خدا اگه راهی هست کمکمون کنید . جواب : با سلام ، چون هیچ اسپرمی ندارید ، از اسپرم اهدایی باید استفاده کنید . گرفتن جنین اهدایی هم برایتان مناسب نیست .

قاسم [ 1402-05-21 ]

سلام 52 ساله هستم و فرزندی نداریم یک سال پیش در مر کز نا باروری اصفهان آزمایش اسپرمم را گفتندخوبه ، اما خانمم 47 ساله هست وعادتش قطع شده لطفا راه نمایی کنید ، با تشکر ، جواب :با سلام ، جنین اهدایی یا فرزندخوانده باید بگیرید .

زهرا [ 1402-04-30 ]

سلام خسته نباشید من خودم اصلا تخمکی برای بارداری ندارم واسپرم همسرم هم ضعیف است . آیامیتوانیم ازجنین اهدایی استفاده کنیم ؟ خودم ۲۵ سالمه شوهرم ۳۰سال و ۸ ساله ازدواج کردیم . جواب : با سلام ، بله میتوانید جنین اهدایی بگیرید .

جواد [ 1402-04-27 ]

سلام وقت بخیر ، جساراتا شرایط اسپرم اهدایی به چه صورت هست ؟ و اهداکنندۀ اسپرم در مرکز شما هست یا باید خود زوجین اهداکننده رو پیدا کنن؟ پاسخ : با سلام ، در مطلب اسپرم اهدایی توضیحاتی در مورد روش انجام کار داده ایم که لازمست آنرا مطالعه کنید . اهداکنندۀ اسپرم هم خودمان داریم و صلاح نیست شما با کسی در این مورد صحبت کنید .

جواد [ 1402-04-24 ]

سلام وقت بخیر ، جساراتا شرایط اسپرم اهدایی به چه صورت هست ؟ و اهداکنندۀ اسپرم در مرکز شما هست یا باید خود ما اهداکننده رو پیدا کنیم و بیاوریم .؟ جواب : با درود ، در مبحث اسپرم اهدایی روش انجام کار را مطالعه کنید . اهداکنندگان اسپرم با قیافه ها و تیپهای مختلف هم ما داریم و صلاح نیست شما در این مورد با کسی صحبت کنید .

سید ولی [ 1402-04-14 ]

سلام اقای دکتر، خسته نباشی ، خدا قوت . فقط خواستم بگم الهی از خدا هر چی میخوای بهت بده . خانم بار اول با دریافت اسپرم اهدایی در مرکز شما صاحب فرزند شد و الان امید به زندگی مون بیشتر شده . خداروشکرگزارم و از زحمات شما و کادر درمانتون متشکرم .

لیلا [ 1402-04-09 ]

باسلام وخسته نباشید خدمت جناب اقای دکترایزدی و پرسنل محترم و زحمت کشتون : من بعداز 5 بارتزریق آزمایشم مثبت شد . کمال تشکر ازاقای دکترایزدی را دارم که مارو به ارزومون رسوندندید . پیروزو سربلندباشید .

قاسم [ 1402-02-03 ]

سلام آقای دکتر : من ۷ ساله ازدواج کردم و بچه دار نشدم . آزمایش دادم اسپرمم ضعیفه ، ای وی آف کردم جواب نگرفتم . اهدای جنین انجام بدم نتیجه میگیرم ؟ الآنم یزدم و میخوام بیام اصفهان . ممنون از شما . جواب : با سلام ، به ویزیت حضوری نیاز دارید .

ماری [ 1402-01-19 ]

سلام آقای دکتر ایزدی عزیز ، میخواستم بپرسم شما برای درمان مشکلات اسپرم از اسپرم اهدایی هم استفاده می کنید ؟ البته تخمک هایم کمی ضعیف هستند که با دارو و آمپول رشد می کنند .جواب : با سلام ، بله ، اگر اسپرم سالمی ندارید میتوانید از اسپرم اهدایی استفاده کنید .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

عفونت بیضه یا اپیدیدیمیت؛ علل و درمان آنعفونت بیضه یا اپیدیدیمیت؛ علل و درمان آن

ورم بیضه در برخی مواقع دارای درد بوده و گاهی نیز هیچ‌گونه دردی به همراه ندارد . اگر ورم بیضه همراه با درد باشد باید از نظر پزشکی پیگیری شود . ...

تاریخ انتشار : 1403-02-21

بارداری با جنین اهدایی؛ درصد موفقیت، مزایا و معایببارداری با جنین اهدایی؛ درصد موفقیت، مزایا و معایب

زوج هایی که به علت مشکلات باروری قادر به بچه دار شدن نیستند،‌ می توانند لذت باردار شدن و به دنیا آوردن کودک را با جنین اهدایی تجربه کنند. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-13

اضافه وزن چه تاثیری در بارداری دارد؟اضافه وزن چه تاثیری در بارداری دارد؟

چاقی از مشکلاتی است که برخی از افراد به آن دچار هستند. در واقع تاثیر چاقی بر باروری زنان و مردان بالا بوده یکی از دلایل عمده ناباروری است. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-06