تحریک بیش از حد تخمدان ،آب آوردن شکم

آنچه در این مطلب میخوانید

آب آوردن شکم - تحریک بیش از حد تخمدان - OHSS

تحریک بیش از حد تخمدانها که به انگلیسی آنرا هایپر استیمولیشن یا OHSS می گویند مهمترین عارضه ی داروهای نازائی است .
داروهایی که می تواند عارضۀ تحریک بیش از حد تخمدانها را ایجاد کند عبارتند از کلومیفن ، لتروزل ، تاموکسیفن ، هاش ام جی، و هاش سی جی و سینال اف و ....
مصرف قرصهای نازائی به تنهائی ( بدون آمپول ) بندرت باعث ایجاد بیماری می شود .
هر چه که میزان مصرف این داروها در یک سیکل درمان بیشتر باشد احتمال پیدایش آب آوردن شکم بیشتر است .
تحریک بیش از حد تخمدانها ( OHSS ) می تواند بصورت خفیف ، متوسط ، یا شدید ظاهر شود .
در این بیماری عروق ریز تخمدانها نسبت به داروهای نازائی واکنش نشان داده ، نفوذپذیریشان بیشتر می شود و منجر به نشد مایعات از داخل مویرگها به بیرون می شود که باعث تورم و بزرگی تخمدانها می شود .
علائم تحریک بیش از حد تخمدان 5 تا 15 روز بعد از تخمک گذاری شروع می شود و اگر حاملگی رخ دهد بعلت اینکه با شروع حاملگی هورمون بتا هاش سی جی بالا می رود حال بیمار بدتر می شود .
بهمین دلیل مواقعی که پزشک از روی یافته های سونوگرافی ( وجود کیستهای فراوان و بزرگی سایز تخمدانها ) حدس می زند احتمال بروز این عارضه زیاد است تخمکها یا جنینها را فریز می کنند تا ماههای بعد انتقال انجام شود ، و درنتیجه در ضمن داشتن این بیماری حامله هم نشود که حالش بدتر شود .

علائم نوع خفیف تحریک بیش از حد تخمدان

تهوع ،احساس خفیف پری شکم ،درد خفیف تا متوسط شکم
علائم بیماری بمدت 1-2 هفته طول می کشد تا بهبودی حاصل شود .
در سونوگرافی بزرگی خفیف تا متوسط سایز تخمدانها دیده می شود ، وممکن است مقداری مایع نیز در شکم دیده شود .
درمان این حالت ساده است و کافیست که حداقل بمدت یک هفته روزانه 4-6 عدد سفیدۀ تخم مرغ و روزی 4-6 لیوان دوغ با نمک بخورید . اگر علائمی که دارید به سمت بهبود پیش نرفت و یا کمی بدتر شد و یا ناراحتی دیگری به اینها اضافه شد سریعا و حتما به پزشک خود مراجعه کنید .

علائم نوع شدید تحریک بیش از حد تخمدان

تهوع واستفراغ مداوم و شدید - اسهال - تنگ نفس - درد قفسه سینه - افزایش سایز دور شکم - افزایش وزن به میزان 1-3 کیلوگرم روزانه - احساس پری و سنگینی شکم که بخاطر تجمع مایعات درون شکم است - دلدرد متوسط تا شدید - نفخ - ورم پاها - کم شدن حجم ادرار سرگیجه وکاهش فشار خون
در سونوگرافی کیستهای متعدد در تخمدانها و مایع در شکم مشاهده می شود ، اندازۀ تخمدانها نیز بزرگتراز حد معمول دیده می شود .
تجمع مایعات درون شکم گاهی آنقدر زیاد است که روی سیاهرگهای اصلی شکم فشار آوده و جریان خون را کند می کند . کندی جریان خون باعث عدم تخلیۀ مناسب خون سیاهرگی از پاها می شود و ممکن است رکود خون در پاها منجر به تشکیل لخته و مشکلات خاص عروقی شود .
در مواردی که مایعات قابل توجهی در شکم جمع شده باشد ، پزشک برای تسکین بیمار و جلوگیری از تشکیل لخته ی خون مایعات درون شکم را می کشد .

علائم نوع متوسط تحریک بیش از حد تخمدان

در نوع متوسط علائم بیماری شدیدتر از نوع خفیف و ملایم تر و کمتر از نوع شدید است .
در سونوگرافی نیز همان یافته ها مشاهده می شود منتها به شدت یافته های نوع شدید نیست ولی از نوع خفیف شدید تر است .

درمان تحریک بیش از حد تخمدان ( هایپراستیمولیشن )

درمان نوع شدید بیماری اکثرا در بیمارستان و با بستری شدن انجام می شود . اقداماتی که در بیمارستان انجام می شود تزریق سرمهای حاوی پروتئین و کشیدن مایعات شکم و تجویزمسکن و داروهای ضد تهوع و کابرلین وداروهای ضد انعقاد ( هپارین ) و سایر داروهای خاص می باشد .
بررسی روزانه وزن و مقدار ادرار دفع شدۀ روزانه و اندازه گیری سایز دور شکم و بررسی سونوگرافیک شکم برای پی بردن به میزان مایعات درون شکم و آزمایش خون جهت بررسی وضعیت انعقادی و الکترولیتهای خون از جمله اقداماتیست که در بیمارستان انجام می شود . مدت بستری معمولا کمتر از یک هفته می باشد ، و ادامۀ درمان در منزل با تجویز داروهای خوراکی واجرای دستوراتی در منزل می باشد .

توصیه های پزشکی در منزل

اندازه گیری روزانه وزن و سایز دور کمر کمک میکند که پزشک دقیقتر بتواند سیر بیماری وچگونگی روند آنرا ارزیابی کند و بهتر وسریعتر تشخیص دهد که نیاز به بستری مجدد می باشد یا خیر . واگر در منزل مورد مداوا قرار می گیرد اجرای دستورات غذائی ( سفیده تخم مرغ و دوغ با نمک ) کافیست یا دارو هم باید تجویز کند . چنانچه افزایش وزنتان بیش از یک کیلو روزانه بود سریعا به پزشکتان مراجعه کنید .
فعالیت بدنی سبک مجاز است ولی فعالیت و کار زیاد و ورزش نباید انجام دهید .
در نوع شدید انجام کارهای خانه داری هم بهتر است انجام نشود . ناگفته نماند که اغلب افرادی که به نوع شدید مبتلا می شوند بستری می شوند .
چنانچه در منزل تحت نظر هستید و دچار ورم پاها ، یا تنگ نفس ، یا کاهش حجم ادرار، یا درد قفسه سینه ، یا استفراغ شُدید نیز سریعا به پزشکتان مراجعه کنید .
وارد کردن هر نوع ضربه به شکم خطرناک است چون منجر به ترکیدن کیستهای تخمدان می شود .
داشتن رابطه ی جنسی در دوران بیماری ممنوع است چون سرآلت هنگام دخول با حرکات رفت و برگشتی ، به تخمدان ها ضربه می زند و ممکن است موجب آسیب بیشتر شود .

آرزو میکنم که هیچ زنی تا درد زایمان راتجربه نکرده است از این دنیا نرود .

رژیم غذایی OHSS

رژیم غذایی باید حاوی سبزیجات و میوه جات و مایعات حاوی الکترولیت باشد .
دوغ با نمک یکی از بهترین نوع مایعات حاوی الکترولیت است که حتما باید جزء مایعات دریافتی باشد و روزانه 4-6 لیوان باید مصرف شود .
سفیدۀ تخم مرغ از دیگر مواد غذائی است که بهتر است در رژیم غذائی باشد و کمک به درمان می کند .

پیشگیری از آب آوردن شکم بعد از تخمک کشی ( OHSS )

گفتیم که علت این بیماری تجویز داروهای نازائی است . سوالی که مطرح میشود این است که آیا می توان میزان ونوع داروهای نازائی را به میزانی انتخاب و تجویز کرد که سود داروها ( تشکیل فولیکولهای مناسب ) عاید بیمار شود ولی این عارضه پیش نیاید ؟
جواب سوال ، خیر است . چون مثلا اگر به 20 نفر بیمار که قرار است IVF شوند به میزان مشابه و مساوی دارو داده شود ، یک نفرشان عارضۀ شدید پیدا می کند که نیاز به پیگیری شدید و بستری دارد .
2-3 نفر عارضۀ متوسط پیدا می کنند که در منزل با اجرای دستورات داروئی و غذائی در عرض 1-2 هفته بهبود پیدا می کنند .
2-3 نفر هم عارضۀ خفیف آب آوردن شکم را پیدا می کنند که به سادگی و با اجرای دستورات غذائی بهبود پیدا می کنند ، و بقیۀ آنها هیچ عارضه ای پیدا نمی کنند .
علم پزشکی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که با یک بررسی ازمایشگاهی یا سونوگرافیک یا ... بتوان پیش بینی کرد که این بیمار که قرار است تحت درمان قرار گیرد ، ظرفیت دریافت چه مقدار دارو دارد بشکلی که دچار عارضه نشود .
به بیان دیگر بعضی افراد نسبت به داروهای نازائی واکنش غیر عادی و نسبتا شدید نشان می دهند و این افراد را از قبل نمیتوان شناخت که چه کسانی هستند . بیماری در افراد با PCO ( تخمدان پلی کیستیک ) و افراد لاغر کمتر از 30 سال بیشتر دیده می شود . در افرادی که PCO دارند اگر متفورمین داده شود احتمال بروز این عارضه کمتر می شود .
در افرادی که سطح استروژن خونشان بالاتر است نیز OHSS بیشتر رخ می دهد
اگر بخواهیم پیشگیری درستی انجام دهیم ، چهار راه نسبتا منطقی وجود دارد .
یکی اینکه زمان تخمک کشی ( پانکچر ) اگر پزشک وضعیت تخمدانها را طوری دید که احتمال بروز عارضه را زیاد دانست ، تخمکها را فریز کند و انتقال آنرا به 1-2 ماه بعد موکول کند تا عارضه با شدت کمتری ایجاد شود .
دوم اینکه میزان داروی تجویزی ( تعداد آمپولها ) را 20- 50% کمتر کند .
سوم ، آسپیرین و کابرلین هم اگر از قبل ( دوران پریود ) داده شود احتمال بروز این عارضه کمتر می شود .
چهارم ، آمپول لوپرولید داروئیست که میتوان بجای HCG داد . که اگر تجویز شود احتمال بروزOHSS کمتر می شود .
بهر حال از پیش آمدن احتمالی عارضه چندان ناراحت نباشید ، زیرا علم پزشکی آنقدر پیشرفت کرده که بتواند تمام آنها را درمان کند . شما فقط کافیست که اگر بعد از مصرف داروهای نازائی علائم فوق را پیدا کردید به پزشکتان مراجعه کنید ، نه اینکه بخواهید آن علائم را به اشتباه به چیزهای دیگر نسبت دهید . یا تحتِ نظر و درمانِ گیاه درمانها قرار گیرید .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :آریایی [ 1402-07-19 ]

سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و همسر محترمشون ، واقعا ممنون و سپاسگزارم ازتون بابت لطف بی نهایتی که به ما کردید . بعد از سالها تنهایی مارو به آرزومون رسوندید، خدا خیرتون بده. من با مراجعه اول باردار شدم . دیروز آزمایشم مثبت شد، ممنون از همگی . امیدوارم تمام مراجعین هر چه زودتر به آرزشون برسند . از اهداکنندۀ اسپرم هم که نمی شناسمش تشکر می کنم .

زری [ 1402-07-08 ]

با سلام و تشکر از دکتر گرامی که با باردار کردن ما ، دل ما را شاد می کنند و کمک حال همه ما هستید . سپاس

مها [ 1402-06-21 ]

خیلیی ممنونم از آقای دکتر که من را برای بچه دومم باردار کرد . بعد از آی یو آی شکمم آب آورد ولی با مصرف دوغ شور آب آوردن شکم حل شد و جند روز بعد هم مشخص شد که باردار شده ام . خداخیرتون بدهد. الهی بقیۀ مراجعین هم زود نتیجه بگیرند .از اهداکنندۀ اسپرمم هم که نمی شناسمش از طرف من تشکر کنید .

لیلی [ 1402-05-26 ]

سلام : من از وقتی ای یو ای انجام دادم زیر دلم درد گرفته و درد میگیره زود گرسنه میشم و نفخ زیادی ام دارم . باید با پزشک تماس بگیرم یا صبر کنم نتیجه بارداری بیاد ؟ قرص لتروزول قبل از ای یو ای و همچنین هاچ سی جی و استرادیول قبل و بعد از ای یو ای خورده ام . پاسخ : با درود ، احتمال دارد با تحریک بیش از حد تخمدان دچار آب آوردن شکم شده باشید . اگر اصفهان هستید حضوری باید ویزیتتان کنم . اگر در شهری دور هستید باید توسط متخصص زنان شهرتان ویزیت شوید .

الهام [ 1402-04-02 ]

سرور گرامی جناب آقای دکتر ایزدی : زحمات بی شائبه و توفیق جنابعالی در باردار کردن من ، ما را حیاتی دوباره بخشید . امید به آینده در ما زنده شد .بی تردید کلمات و مادیات هرگزتوان سپاسگزاری و جبران این اقدام بی نظیر را ندارد . الهی بهمین شکلی که نور امید و شادی را به زندگی ما تاباندید ، زندگی خانوادگی شما هم پر از نشاط و شادابی گردد .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06