عوارض و درمان چاقی و اضافه وزن

چاقی به حالتی گفته می شود که بافت چربی بیش از حد طبیعی در بدن فرد انباشته شده باشد. انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث افت شاخص‌های سلامتی ، از جمله کاهش میانگین طول عمرو یا کاهش کیفیت زندگی گردد.

چاقی (Obesity) و اضافه وزن جز همان چربی‌های اضافه‌ ای که دور شکم ، پهلو، ران و باسن می‌بینید، چیز دیگری نیست. وقتی ذخایر چربی بدن بیش از حد طبیعی می‌شود، با این مشکل و یا شاید بهتر باشد بگوییم با این بیماری مواجه می‌شوید.

آنچه در این مطلب میخوانید

دسته بندی BMI

بیماری چاقی عبارت است از یک سری اختلالات پزشکی که علت آن وجود چربی اضافی در بدن است . و موجب شده اثراتی زیان بار بر سلامتی شخص وارد کرده باشد . شدت مرض چاقی به وسیله شاخص وزن نسبت به قد( BMI) و ارزیابی‌های بیشتر باچگونگی توزیع چربی در بدن با اندازه گیری دورکمر وشکم و فاکتورهای دیگر و وضعیت خطرپذیری قلبی-عروقی تعریف می‌شود . BMI به شدت به دو عامل مقدار درصد چربی و مقدار مطلق چربی بدن وابسته می‌باشد.

شایع‌ترین روش برای تخمین چاقی استفاده از شاخص توده بدن (BMI) است. شاخصی که با تقسیم کردن وزن شخص بر حسب کیلوگرم بر توان دوم قد شخص بر حسب متر به دست می‌آید. مثلا کسیکه 90 کیلو وزن دارد و قدش 160 س است 90 را باید تقسیم بر 1/6 ضربدر 1/6 کرد ، که حاصل آن 35/1 می شود . و BMI = 35 بمعنای اضافه وزن نسبتا زیاد است که فکری اساسی برای اصلاح آن باید کرد .
طبق تعریف هنگامی که شاخص توده بدن از 30 بیشتر شود، آن فرد چاق محسوب می‌شود .

مقدار شاخص توده بدنیBMI

وضعیت بدنی

کمتر از 18.5

لاغر، کمبود وزن دارید

بین 18.5 تا 24.9

خوشحال باشید، نرمال هستید

بین 25 تا 29.9

روی مرز چاقی قرار دارید

بین 30 تا 34.9

چاق هستید

بین 35 تا 39.9

اضافه وزن بسیار زیادی دارید

بیشتر از 40

به بیماری چاقی مبتلا هستید

بیماریهایی که بر اثر چاقی به وجود می آیند

وزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متفاوتی می‌باشد، به خصوص بیماری‌هایی از قبیل: بیماری قلبی عروقی ، دیابت نوع دو م ، آپنه در خواب ، انواع خاصی از سرطان ، آرتروز و آسم . در نتیجه مرض چاقی به عنوان عامل کاهش عمر متوسط شناخته شده است .
براساس آمار موجود، میزان مرگ و میر ناشی از چاقی از مجموع مرگ و میر ناشی از چهار سرطان شایع ریه، سینه، روده و پروستات بیشتر است.

در مطالعات جدید مشاهده شده که حجم ماده سفید مغز در افراد چاق نسبت به همتایان لاغر کمتر است . البته نکته جالب توجه در این تحقیقات این بود که با وجود این اختلاف در ماده سفید مغزی این دو گروه، تفاوت چندانی در عملکرد شناختی آن‌ها وجود نداشت. گرچه نتایج و پیامدهای این تحقیقات هنوز کامل مشخص نیست اما احتمال می‌رود چاقی و پیری مغز با یکدیگر مرتبط باشند.

1- دیابت نوع 2

چرا چربی اضافه باعث می شود قند خون بالا رود؟ چون چربی‌های اضافه ، مقاومت بدن را نسبت به انسولین افزایش می‌دهد. به همین دلیل هورمون انسولین که از پانکراس (لوزالمعده) ترشح می‌شود، نمی‌تواند قند را به سلول‌های بدن برسانند. در نتیجه گلوکز در خون تجمع پیدا می‌کند و قند خون بالا می‌رود.

2- درد زانو ( آرتروز )

مفصل زانو تا حد معینی می‌تواند اضافه وزن را تحمل کند . وزن اضافی با وارد کردن فشار به زانوها موجب سایش غضروفهای مفصلی می شود و بدنبال آن درد و عدم توانائی در بالا رفتن از پله می شود .

3- خروپف

مشکل این است که اغلب افراد فکر می‌کنند که چربی‌های اضافه فقط در ناحیه شکم، باسن، ران و پهلو‌ها جمع می‌شود. اما جالب اینجاست که گردن هم برای ذخیره‌سازی چربی مستعد است . چربی اضافه ی موجود در گردن راه‌های هوایی را تنگ می‌کند و ممکن است باعث آپنه ( قطع تنفس ) درخواب و در نهایت خروپف‌های شدید شبانه می‌شود .

روشهای درمان چاقی

داشتن رژیم غذایی مناسب، نکته کلیدی در کاهش وزن است . بهترین رژیم، رژیمی است که در طولانی مدت باعث کاهش وزن شود . به این موضوع دقت کنید رژیم‌های پیشنهادی در فضای مجازی برای همه یکسان تعریف می‌شود . در حالیکه متخصص تغذیه ، رژیم غذایی را با توجه به وضعیت سلامتی عمومی شما، میزان اضافه وزن، بیماری‌های زمینه‌ایی، سن و داروهای مصرفی شما تجویز می‌کند . رژیم غذایی کاهش وزن باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد .

1- رژیم غذایی

2- برنامه ورزشی منظم

اگر عزم خود را جزم کرده‌اید که چاقی و اضافه‌ وزن را شکست دهید، باید رابطه خوبی با ورزش منظم و اصولی داشته باشید. اگر باشگاه رفتن برایتان مشکل است یا هزینه ی آنرا ندارید ویا فرصت مناسب برای باشگاه رفتن ندارید ، لازم نیست حتما به باشگاه بروید، پیاده‌ روی سریع طوریکه به افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی‌های اضافه کمک کند می تواند جایگزین ورزش شود . مضافا اینکه بجز پیاده روی حدود صد نوع حرکت نرمشی بدون وسیله در منزل می توانید اجام دهید که حسابی تعریق و وزن کم کنید . نمونۀ این نرمشها را صبحها در کانال سه تلویزیون می توانید مشاهده کنید .
توصیه می شود افراد چاق در هفته حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط داشته باشند.

3- جراحی لاغری

در جراحی لاغری در قسمت‌هایی از دستگاه گوارش تغییراتی ایجاد می‌شود که با کوچک کردن معده یا کوتاه کردن مسیر عبور غذا ، جذب غذا کمتر می شود و در نتیجه کاهش وزن را در پی خواهد داشت . جراحی لاغری برای همه مناسب نیست . افراد زیر کاندیدای جراحی لاغری هستند

4- مواد غذایی کاهنده اشتها

هیچیک ازوعده های غذایی را نباید حذف کنید ، زیرا حذف هر یک از وعده‌های غذایی باعث تحریک مغز به پرخوری می‌شود .

افزودن ریزمغذی مس به رژیم غذایی باعث کم شدن اشتها می‌شود. احتمالاً کمبود مس ، مغز را وادار می‌کند دستور پرخوری به بدن بدهد.
چای سبز: چای سبز حاوی ترکیبی است که اشتها را کم کرده و میزان سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد

از ادویه زنجبیل در غذا استفاده کنید. زنجبیل تأثیر زیادی در افزایش سوخت و ساز بدن دارد. می‌توانید از آن به عنوان ادویه غذا استفاده کنید . یا به اندازه یک نخود پودر زنجبیل را در یک کاسه ماست ریخته و بهم بزنید و همراه با غذا میل کنید.

پیاز: پیاز توانایی چربی سوزی دارد. روزی یک عدد پیاز هیچ زیانی به بدن نمی‌رساند. سیر و موسیر نیز از گیاهان هم خانواده پیاز هستند و می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

روغن ماهی: مطالعات جدید محققان ژاپنی نشان می‌دهد این ماده غذایی نقش مؤثری در کاهش وزن دارد. سلول‌های چربی سفید با ذخیره چربی، مهم‌ترین عامل اضافه وزن، به ویژه در ناحیه شکم و پهلوها هستند. روغن ماهی با تبدیل سلول‌های ذخیره‌ کننده چربی به سلول‌های سوزاننده چربی، سبب کاهش وزن می‌شود .
مصرف زیره ، آب لیمو ، سرکه سیب هم با کاهش اشتها مفید است .

غذاهایی که سوخت و ساز بدن را بالا می برد

رژیم غذایی مناسب شامل حذف مواد غذایی پر کالری مانند غذاهای چرب، غذاهای شیرین، نوشابه و دلسترهای گازدار و سایر نوشیدنی‌های شیرین، چیپس سیب زمینی و پفک می باشد .

جایگزینی برنج با نان سبوس دار مانند نان بربری در وعده های غذایی که کالری زیادی دارد .

گنجاندن سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات، ماهی و لبنیات کم چربی در وعده‌های غذایی .

سخن آخر

بیماری چاقی در همه جای جهان رو به افزایش است. مهمترین دلیل آن مصرف غذاهای پرکالری است. ورزش منظم و مصرف غذاهای سالم، بهترین راه پیشگیری از اضافه وزن و چاقی است. تنها افرادی به جراحی لاغری نیاز دارند که تکنیک‌های رایج درمان چاقی برای آنها موثر نبوده است.

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031)نظرات کاربران درباره این مطلب :امیدوار [ 1402-07-09 ]

سلام خدمت آقای دکتر و مامانای خوشگل ،من بعد از سیزده سال توی سن چهل سالگی باذخیره تخمدان پایین و پرولاکتین بالا ، با تلاش و اصلاح سبک زندگی و توکل به خدای مهربان و برطرف کردن اضافه وزنم ، باگرفتن اسپرم اهدایی باردار شدم.

افسانه [ 1402-06-01 ]

با عرض سلام و احترام خدا قوت خدمت آقای دکتر و پرسنل عزیزشون ، وزن من 80 کیلو بود سه سیکل مراجعه با تزریق اسپرم داشتم ولی باردار نشدم . تا اینکه بالاخره مجبور شدم حدود 9 ماه نیایم و هفت کیلو وزن کم کنم . و بعد با اولین تزریق باردار شدم . خیلی تشکر میکنم از آقای دکتر که باعث شد بعد از چند سال سختی ، دل من و همسرم شاد بشه . صحبت من به مراجعینی که مثل من چاقی ، اضافه وزن دارند اینه که اول چند کیلوئی وزنتان را کم کنید بعد اقدام به آی یو آی با اسپرم اهدایی کنید .

منصوره [ 1402-05-22 ]

با سلام و آرزوی موفقیت روزافزون : من در عرض یکسال شش ماه نزد شما اسپرم اهدایی گرفتم و باردار نشدم . شما همیشه به من می گفتید وزنتان را باید کم کنید تا حامله شوی . ولی من آنچنان چاقی و اضافه وزن را جدی نمی گرفتم . رژیمی که می گرفتم در حدی بود که فقط 1، 2 کیلو کم میکردم . تا اینکه مجبور شدم یکسال نیامدم و در این یکسال 10 کیلو کم کردم و چاقی برطرف شد . بعد که برای تزریق مجدد اومدم ،با اولین تزریق باردار شدم . واقعا به من ثابت شد که چاقی مانع باردار شدن میشه . سپاسگزارم از راهنمایی بجا و درستتان .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

دلیل بزرگ شدن پروستات؛ بررسی علائم و روش درماندلیل بزرگ شدن پروستات؛ بررسی علائم و روش درمان

بزرگ شدن پروستات ، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نیز نامیده می‌ شود و می‌تواند علائمی ایجاد کند که کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار ‌دهد . ...

تاریخ انتشار : 1402-12-05

سایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشدسایز و اندازه طبیعی آلت تناسلی مردان چقدر باید باشد

آلت تناسلی مرد ، پنیس یا آلت مردانه ، دارای تعداد زیادی پایانه عصبی با حساسیت بالاست که به رسیدن مرد به اوج لذت جنسی (ارگاسم) کمک می‌ کند. ...

تاریخ انتشار : 1402-11-30

تنگی مجرای ادرار در مردان؛ علل علائم و درمانتنگی مجرای ادرار در مردان؛ علل علائم و درمان

دلایل تنگی مجرای ادرار تکرر ادرار ، زور زدن برای خروج ادرار ، کاهش جریان ادرار ، عدم تخلیه کامل مثانه و حتی انسداد مجرای ادرار می باشد . ...

تاریخ انتشار : 1402-11-26