شب زفاف - ازالۀ بکارت - پاره شدن پرده بکارت

کلمۀ زفاف در عربی به معنای هدیه دادن است ، و در اینجا ، منظورهدیه دادن بکارت عروس به داماد است . ازدواج یکی از رسوم پایدار در تمام دنیاست که باعث تحکیم بنیاد خانواده و حفظ بقاء نسل می شود که با شب زفاف شروع می شود .
اگر آلت تناسلی مرد یا وسیلۀ دیگری که به اندازۀ آلت باشد برای اولین بار بداخل مهبل ( واژن ) دست نخوردۀ دختر باکره ای وارد شود ، در سر راه خود پردۀ بکارت را پاره می کند ، که به این رویداد ازالۀ بکارت گفته می شود .
پردۀ بکارت بشکل پردۀ نازکیست که سوراخی در وسط برای خروج خون قاعدگی دارد . اندازۀ این سوراخ در حدّی است که در 50% دختران کاملا بالغ( بالای 18 سال ) اگر انگشت کوچک دستی که ناخن بلند نداشته باشد ، وارد شود ، پرده پاره نمی شود ، ولی بکارت اکثریت دخترها با وارد کردن وسیله یا آلتی که بکلفتی انگشت شست باشد پاره می شود .
بنابرین اگر آلت دامادی قطر کافی نداشته باشد ( باریک باشد قطرش کمتر از دو سانت باشد ) 20 تا 30 در صد بکارتها را پاره نمی کند ، و به اشتباه ممکن است تهمت عدم باکرگی به دختر وارد شود . در صورتیکه همین دختر با ورود آلتی با سایز معمولی ( قطر 5/2 تا 3 سانت ) خونریزی پیدا می کند .
نخستین نزدیکی در نیمی ازدختران با درد مختصر همراه است و در 20% خانمها بدون درد است .در 20% دیگر همراه با درد قابل توجه و در 10% باقیماندۀ دختران با درد شدید همراه است .

آنچه در این مطلب میخوانید

علت درد ازالۀ بکارت

1- بد داخل کردن آلت ( فشار وارد کردن آلت با زاویه نامناسب )
2- جمع و منقبض شدن عضلات رانها و مهبل بدلیل ترس و وحشت ، که باعث می شود درد مختصر تبدیل به دردی شدید شود .
3- ضخامت و مقاومت و غیرقابل ارتجاع بودن بکارت ، در اکثر موارد پردۀ بکارت شبیه بادکنک تا حدّی قابل اتساع و ارتجاع است و اتساع ازحدی که گذشت پاره می شود ، در عدۀ کمی از خانمها ، ضخامت پرده چون چند برابر بقیهِ ی خانمهاست به این سادگی پاره نمی شود و با درد و ناراحتی بیشتری همراه است .
4- بدون مقدمه ( بدون هم آغوشی و تحریک جنسی ) دخول انجام دادن نیز با درد بیشتری همراه است . زیرا تحریک جنسی هم آستانۀ تحمل درد را بالا می برد و هم ترشحات واژن موجب روانکاری و کاهش اصطکاک آلت در واژن می شود .
لازمست بدانید که علت دردِ اولین آمیزش جنسی ، بیشتربخاطر متسع شدن واژن می باشد تا پاره شدن خود بکارت . بنابراین اگر شب اول ، بکارت پاره شد ولی دخول کامل انجام نشد ، منتظر درد ناشی از اتساع واژن در شبهای بعد باشید .
مقدار خونی که با پاره شدن بکارت جاری می شود معمولا کم است و هر چه سن عروس بیشتر باشد مقدار خون کمتر است . گهگاه بویژه در دختران بالاتر از 30-35 ساله اصلا خون ریزی ایجاد نمی شود .
پارگیهای حاصل از ازالۀ بکارت پس از چند روز تا یک هفته بکلی ترمیم می گردد ، و اگر روزهای بعد باز هم آمیزش جنسی انجام شود ممکن است مجددا اندکی خون جاری شود ، ولی پس از 1-2 هفته با وجود آمیزشهای مکرّر لبه های پاره شدۀ بکارت ترمیم کامل پیدا می کند و خونریزی برای همیشه بند می آید .

توجّه به مسائل روحی روانی عروس

لازمست که ابتدا داماد عروس را در آغوش گرفته ببوسد و و بگوید چقدر زیباست و او را خیلی دوست دارد . با صبر و حوصله او را نوازش کنید و دستهایش گرفته نوازش کنید و ببوسید . کم کم با حوصله و بدون عجله بازوان و شانه ها و گردنش را نوازش کرد و ببوسید وبطور مکرر صحبتهای محبت آمیز و عاشقانه بکنید .
اگر خسته اید یا عرق کرده اید ، یا دوش بگیرید و مسواک بزنید وازعطرهم استفاده کنید و یا ازالۀ بکارت را به روز یا شب بعد موکول کنید . پیش نوازی و محبت و عجله نکردن سر لوحۀ کارتان باشد .
یادتان باشد شب زفاف شبی به یاد ماندنی و خاطره انگیزاست . عروس و داماد و اطرافیان نزدیک باید طوری برنامه ریزی کنند که عروس و داماد از این شب خاطره ای خوش ورویایی وزیبا داشته باشند .
از قبل ترتیبی دهید که نوراتاق مناسب باشد و لباس زیر جذّابی داشته باشید . احترام و توجه به خواسته طرف مقابل داشته باشید . اگر قصد جلوگیری دارید کاندوم داشته باشید .

رویداد هایی که ممکن است خاطرۀ خوش شب زفاف را از بین ببرد

1- داماد توجّه داشته باشد که عدم خونریزی پس از دخول بمعنای داشتن حتمی رابطۀ جنسی قبلی نیست . ممکن است دلیل عدم خونریزی قابل ارتجاع ( قابلیت کشش و اتساع ) بودن بیش از حد بکارت عروس باشد . بنابرین داماد توجه داشته باشد که پیش داوری اشتباه نکند .
در این حالت جهت اطمینان خاطر پیدا کردن از وضعیت بکارت ، بدون اینکه به کسی حرفی بزنید ، روز بعد دونفری می توانید به متخصص زنان یا خانم دکترهای پزشک قانونی مراجعه کنید .
2- اگر فامیل گفتند که ما منتظریم دستمال خونی را تحویل بگیریم که به مادر داماد نشان دهیم ، بهیچ وجه قبول نکنید . بگوئید این رسمها قدیمی است و ما قبول نداریم . زیرا ممکن است داماد بر اثر خستگی و اضطراب ، آن شب نعوظ کافی پیدا نکند که ازالۀ بکارت کند ویا عروس بر اثر ترس زیاد همکاری لازم را نتواند بکند .
اینطور مسائل فقط باید بین عروس و داماد باقی ماند ، نه اینکه اطرافیان نیز پی به موضوع ببرند و منتظر بمانند ببینند چه موقع ازالۀ بکارت انجام می شود ، چون اینگونه رویدادها باعث ایجاد اضطراب در عروس و داماد می شود ، باید اینگونه رسوم غلط قدیمی کنار گذاشته شود .
3- اگرعروس خردسال بود و یا بالغ کامل بود ولی ترس و وحشت زیادی از پاره شدن بکارت داشت بهتر است که ازالۀ بکارت با چند روز تاخیر انجام شود و در این مدت عروس و داماد معاشقه و نزدیکی بدون دخول داشته باشند تا عروس با آمادگی بیشتری پذیرش انجام اینکار را پیدا کند .
در این حالت مشورت با پزشک زنان یا سکسولژیست اغلب مفید و گره گشاست . چنانچه صلاح دانستید داماد می تواند ابتدا با انگشت دخول انجام دهد تا عروس بفهمد که درد چندانی ندارد و بعد اقدام به دخول آلت کند .
بنابراین متوجه شدید که هر سه حالت فوق را که می تواند از شب زفاف خاطره ای بد بجا گذارد ، میتوان با انجام اقداماتی درست و بجا مدیریت کرد و نگذاریم خاطرۀ بدی در ذهنمان باقی گذاشته شود .

بهترین پوزیشن اولین نزدیکی

برای اولین دخول بهترین وضعیت نزدیکی ، روش قراردادی ( رایج ) است ، که زن طاق باز می خوابد و پاهایش را باز می کند وزانوهایش زاویه 90 درجه داشته باشد . مرد در بین دوپای دختر روی زانوها می نشیند . بهتر است که عروس با گذاشتن چند پتو یا بالش در زیر کمر و باسن خود ، لگن خود را 10-20 سانت بالاتر بیاورد تا داماد تسلط بیشتری روی واژن داشته باشد وبتواند حرکات رفت و برگشتی ومیزان دخول را کنترل کند .
لازمست که داماد بداند که اگر دستگاه تناسلی دختر را بصورت شکافی بطول3-4 سانت ببینیم ، باید آلت را در نیمۀ پائینی آن ( نیمه ای که به مقعد نزدیکتر است ) وارد کنید . نیمۀ بالائی واژن مجرای ادرار و کلیتوریس قرار دارد .
چنانچه بهر دلیل ( ترس یا اختلال هورمونی یا عدم معاشقه ) واژن مرطوب نشده بود ، لازمست که از ژل یا آب دهان برای لغزنده شدن واژن استفاده شود .

اگر اولین نزدیکی با درد قابل توجّه همراه بود ، آیا باید تا مدتی از نزدیکی خودداری شود؟

عملا دیده شده که اگربین آمیزش جنسی اول و آمیزشهای بعدی فاصله انداخته شود ، سبب می گردد که نزدیکیهای بعدی نیز برای دختر با رعب و وحشت همراه باشد ، درصورتی که اگر فاصلۀ چندانی بین اولین مقاربت با مقاربتهای نباشد ، دختر زودتر به مقاربتهای مکرر عادت می کند و بزودی این کار برایش لذتبخش می شود ، و به این باور میرسد که ازالۀ بکارت مثل سوراخ کردن گوش است . هرکسی می خواهد از زیبائی گوشواره در گوش داشتن ، لذت ببرد ، باید درد سوراخ کردن گوش را هم تحمل کند.
چنانچه شما عروس خانم خواستید نزدیکیهای بعدی با درد کمتری همراه باشد ، نظر به اینکه اتساع واژن نیز مقداری درد دارد ، باید ترتیبی دهید که در آمیزشهای چند دفعۀ بعدی ، آلت تا آخرش وارد واژن نشود ، برای رسیدن به این هدف بلا فاصله پس از دخول ، دختر باید پاهایش را دراز کند و بهم بچسباند طوریکه پاهای مرد در طرفین پاهای زن قرار گیرد تا بیش از نصف آلت نتواند وارد واژن شود .
برای کاستن از درد نخستین مقاربت می توان ازکِرِم یا ژل بیحس کننده ( لیدوکائین ) هم استفاده کرد ، ولی معمولا نیازی به مالیدن این ژل نیست .

پاره کردن مصنوعی بکارت

در گذشته در بعضی طوائف رسم براین بود که بکارت دختر را در حضور داماد و یکی از خانمهای فامیل داماد ( مادر یا خواهرش ) با انگشت یا وسیله ای شبیه انگشت پاره می کردند و داماد خون حاصل از باکرگی عروس را می دید . امروزه این رسم قدیمی و غلط ورافتاده است .
ولی کمتر از 5% موارد بعللی ( مثل ضخیم و سفت بودن بکارت ، ترس شدید عروس از اولین نزدیکی ، وناتوانائیهای موقت و اضطرابی داماد ) ناچار می شوند که ازالۀ بکارت توسط پزشک یا غیر پزشک با یا بدون بیحسی انجام شود .
یکی از روشهایی که عروس وداماد با توافق همدیگر بعد از گرفتن مشاوره از پزشک می توانند انجام دهند ، اینست که عروس خودش ابتدا با انگشت تمیز شدۀ خودش یا انگشت داماد ، وبعد با دو انگشت و سپس با سه انگشت بکارت را پاره و واژن را متسع کنند . اگر اینکار در حمام و در تماس با آب گرم انجام شود با سهولت بیشتری انجام می شود .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

انواع عفونت واژینال و راههای درمانانواع عفونت واژینال و راههای درمان

عفونت واژینال از مشکلات شایع زنان و با علائمی نظیر خارش واژن، ترشحات غیرطبیعی و بوی نامطبوع همراه می‌ باشد و نسبت به نوع عفونت درمانهای متفاوتی دارد ...

تاریخ انتشار : 1403-03-24

درمان مشکلات ناباروری زناندرمان مشکلات ناباروری زنان

تشخیص علل ناباروری در زنان در مقایسه با مردان دشوارتر است . اکثر روش‌ های درمانی موجود به علت ناباروری بستگی دارند . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-17

تاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنینتاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنین

عفونت ادراری در بارداری می تواند برای مادر و جنین خطر ناک باشد . شناخت عواملی که با عث بروز عفونت ادراری در بارداری می شوند در درمان اثر گذار است . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-08