آزوسپرمی چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

اولین بار در قرن 17 میلادی ( سال 1677 ) دانشمندی اهل هلند اسپرم را زیر میروسکوپ مشاهده کرد . بدنبال آن منی افراد مختلف را آزمایش کرد ومتوجه شد که تعداد قابل توجهی از مردان نابارور ، یا اسپرم ندارند و یا تعداد و تحرک اسپرمشان کم است .

حجم منی نرمال

حجم منی در هر بار نزدیکی یک قاشق چایخوری تا یک قاشق مربا خوریست ( 2-5 میلی لیتر ) و تعداد اسپرم دفع شده در هر بار مقاربت 100 الی 300 میلیون می باشد .
داشتن یک بیضه ی سالم برای بچه دار شدن کافیست .

سرعت حرکت اسپرم

سرعت حرکت اسپرم نرمال 5 میلی متر در ثانیه است . به این ترتیب باید بدانید که اسپرمی که در مدخل ورودی واژن ( مثلا در نزدیکی ناقص یا لاپائی ) ریخته می شود در عرض کمتر از یک دقیقه می تواند خود را بداخل رحم برساند .

آلرژی به منی

کمتر از یک درصد خانمها نسبت به منی آلرژی دارند ، و بدنبال نزدیکی خارش و تورم در واژن خود پیدا می کنند .

مدت زنده ماندن اسپرم در رحم

عمر اسپرم در رحم خانمها معمولا حدود دو شبانه روز است ، ولی بعضی خانمها که کیفیت ترشحات رحمشان عالی باشد تا 4- 5 روز هم اسپرم را زنده نگه می دارند . و برعکس در عده ای از خانمها که وضعیت ترشحات آنها مطلوب نیست ، اسپرم تا 24 ساعت هم نمی تواند در رحمشان زنده بماند .

آزوسپرمی به معنای این است که در آزمایش منی اسپرمی مشاهده نشود . اسپرم سلول اصلی جنسی مرد است که باعث بارور کردن تخمک زن و تولید جنین می شود . 1% کل مردان آزوسپرم هستند .آمار آزوسپرمی در زوجهایی که مشخص شده ناباروری آنها مربوط به مرد است 15- 10% است .
علت آزوسپرمی یکی از این دو چیز است . 1- بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند( آزوسپرمی غیرانسدادی ) 2- بیضه ها اسپرم تولید می کنند ولی راه عبور اسپرم از بیضه به مجرای ادرار مسدود می باشد ( آزوسپرمی انسدادی ) .
روش اسپرم اهدایی
در حالت اول که رایج تر است اگر هورمون FSH ( اف، اس، اچ ) بالا باشد به معنای این است که بدن تلاش کرده و بیضه را تحریک به اسپرم سازی کرده ولی بیضه پاسخ نمی دهد .
اگر در حالت اول هورمون اف، اس، اچ نرمال بود ، داروی تحریک اسپرم سازی به مرد داده می شود به امید اینکه شاید بیضه جواب دهد و اسپرم تولید کند .
اغلب اوقات در چنین حالاتی بیضه پاسخ لازم را نمی دهد ، که باز در این حالت نیز از اسپرم اهدایی باید استفاده کرد .
حدود10% موارد بیضه پاسخ نسبی میدهد و تعداد کمی اسپرم تولید می کند که در حدی نیست که زن حامله شود ولی می توان با استفاده از روش آی وی اف ( IVF ) از این اسپرم برای باردار کردن همسر استفاده کرد .
واژۀ الیگوسپرمی بمعنای کم بودن تعداد اسپرم است . این واژه در مواردی بکار می رود که تعداد اسپرمها کمتر از 20 میلیون در هر میلی لیتر است ولی صفر نیست . اگر هیچ اسپرمی وجود نداشت آزوسپرمی اطلاق می گردد .

خصوصیات ظاهری منی نرمال

زمانیکه منی دفع می شود تا حدود نیم دقیقه آبگونه ( سیال ) است ، سپس منعقد می شود و تا 15-30 دقیقه به این حالت باقی می ماند و مجددا آبگونه یا سیال می شود . هر مردی اگر خواست می تواند منی خود را یکبار در استکان بریزد و این پدیدۀ نرمال را مشاهده کند . در ااکثر افراد آزوسپرم ، منی منعقد نمی شود ، وحجمی کمتر از نرمال دارد . حجم منی در افراد نرمال 2-5 میلی لیتر ( یک قاشق چایخوری تا یک قاشق مرباخوری ) است .

علل آزوسپرمی

آزوسپرمی علل متعددی از اینقرار دارد . شیمی درمانی و یا رادیوتراپی تقریبا در تمام موارد شخص را آزوسپرم میکند .
مصرف مواد مخدر اگر طولانی مدت شود اسپرم را یا کاملا از بین می برد و یا در حدی ضعیف می کند که بدون درمان بچه دار نمی شود .
مصرف یک سری از مکملهای ورزشی موجب تضعیف اسپرم سازی و در بعضی موارد با عث آزوسپرمی می شود .
مشکلات ژنتیکی مثل داشتن یک کروموزوم اضافی ( 47XXY ) یا تغییرات جزئی تر در بعضی کروموزومها می تواند باعث الیگوسپرمی یا آزوسپرمی شود .
عدم رشد بیضه بدلائل مشخص یا نامشخص در دوران جنینی از دگر علل آزوسپرمی است .
وازکتومی برای بچه دار نشدن هم یکی از علل رایج آزوسپرمی می باشد .

آزوسپرمی در اصفهان آزوسپرمی

آزوسپرمی انسدادی

در حالت دوم که با بیوپسی بیضه مشخص شده بیضه اسپرم تولید می کند و راه عبور اسپرم بسته است ، اسپرم را با عمل جراحی کوچک از بیضه استخراج وبه آزمایشگاه ناباروری می فرستند تا با تخمکی که از تخمدان همسرش کشیده اند لقاح یابد و به رحم انتقال دهند .
یکی از علل رایج آزوسپرمی انسدادی ، وازکتومی می باشد . وازکتومی به معنای بستن لوله های مرد جهت جلوگیری از حاملگی می باشد .
در این حالت گاهی مرد ازدواج دومی کرده و خواهان بچه دار شدن می باشد . در چنین حالتی به دو شکل می توان درمان کرد، یکی اینکه اسپرم را از بیضه بیرون کشیده و با روش آی- وی- اف همسرش را باردار کرد .
دوم اینکه با عمل جراحی لوله های مرد را باز کنیم . اگر از زمان وازکتومی کمتر از 5 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی عالیست . ولی چنانچه بیش از 10 سال از تاریخ وازکتومی گذشته باشد بندرت پیش می آید که با باز کردن لوله ها مرد بچه دار شود . اگر بیش از 5 سال و کمتر از 10 سال گذشته باشد نتیجۀ جراحی حدود 50% با موفقیت همراه می شود .

عدم دفع منی

یک نوع اختلال عصبی در دستگاه ادراری تناسلی بعضی مردها ندرتا دیده می شود که با آزوسپرمی نباید اشتباه شود .
در این اختلال ، مرد هنگام نزدیکی واوج لذت جنسی ، لذت می برد و انقباضات متوالی عضلا ت لگن و رانها هم پیدا می کند ولی منی از او دفع نمی شود . منی بجای اینکه دفع شود ، بداخل مثانه می ریزد ، و اگر دقت شود متوجه می شود که در ادرار بعد از نزدیکی منی مشاهده می شود .
درمان این اختلال بدست آوردن اسپرم از ادرارِ بعد از نزدیکی و استفادۀ از آن جهت باردار کردنِ همسر با روشی خاص است .

تمام افراد ، چه ثروتمند چه فقیر ، به این نتیجه وآگاهی رسیده اند که صدای خندۀ بچه در منزل یک دنیا ارزش دارد .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

واژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمانواژینیت چیست؛ علایم، علتها و درمان

واژینیت یک عفونت شایع در منطقه تناسلی زنان است که می‌ تواند به علت عوامل مختلفی از جمله باکتری‌ ها، قارچ‌ ها یا ویروس‌ ها ایجاد شود. ...

تاریخ انتشار : 1403-04-19

علل سقط جنین و راههای پیشگیری از آنعلل سقط جنین و راههای پیشگیری از آن

از دلایل سقط جنین می‌ توان به عوامل فیزیولوژیکی نظیر اختلالات ژنتیکی و بیماری‌ های مادر عواملی مانند استرس شدید یا مصرف مواد مخدر اشاره کرد . ...

تاریخ انتشار : 1403-04-11

واژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمانواژینیت در بارداری؛ علل، علائم، تشخیص و درمان

عوارض واژینیت در دوران بارداری خارش، التهاب و تغییرات در بو و رنگ مایعات ناحیه تناسلی است . درمان واژینیت در بارداری برای سلامت مادر و جنین مهم است ...

تاریخ انتشار : 1403-04-06