واژینیسموس یا دخول دردناک چیست ؟

آنچه در این مطلب میخوانید

واژینیسموس به حالتی گفته میشود که زن در برخورد با مرد هنگام نزدیکی دچار اسپاسم عضلات لگن می شود و بطور غیر ارادی مانع دخول آلت می شود . واژینیسموس به سه شکل خفیف ، متوسط و شدید دیده می شود .
در واژینیسموس خفیف زن به شوهر اجازه می دهد که بدن لختش را لمس کند و ببوسد و ماساژ دهد . قرار گرفتن آلت بین دو ران نزدیک واژن هم مشکلی ایجاد نمی کند ولی چنانچه مرد بخواهد دخول انجام دهد زن دچار اسپاسم عضلات می شود و از دخول جلوگیری می شود ، و چنانچه مرد با زور دخول انجام دهد برای زن دردناک و همراه با سوزش می باشد .

انواع واژینیسموس از متوسط تا شدید

در عکس شماتیک پایینی راست نشان داده شده که انقباض غیر ارادی ( اسپاسم ) عضلات اطراف واژن چطور واژن را تحت فشار ( مسدود کرده ) قرار داده و مانع ورود آلت یا وسیله معاینه یا انگشت می شود .

واژینیموس یا دخول دردناک

علل واژینیسموس

در بیش از 90 در صد موارد علت بروز واژینیسموس مسائل روحی روانی است که زن نسبت به آن معمولا آگاهی کامل ندارد .
مثلا زن در دوران طفولیت شاهد نزدیکی دو نفر از بستگان بالغ فامیلش بوده و چون مرد روی زن قرار داشته و زن صداهایی شبیه ناله در می آورده فکر کرده که مرد زن را به زور اذیت می کند و خاطره بدی از نزدیکی در ذهنش نقش بسته است .
یا اینکه صدای جیغهای وحشتناک زنی در حال زایمان را در دوران کودکی شنیده و میدانسته که تولد بچه با ازدواج و نزدیکی ارتباط دارد و در قسمت ناخودآگاه مغزش این مسئله نقش بسته که اگر می خواهی دچار این درد نشوی نباید ازدواج کنی ( و در نتیجه نباید نزدیکی کنی ) .
یا اینکه شاهد بوده که مردی به زنی به زورتجاوز جنسی کرده است .، و التماسها و جیغهای زن تاثیری روی مرد متجاوز نداشته است .
یا اینکه در ایّام کودکی ، کسانی برای وی تعریف کرده اند که شب زفاف بکارت دختر باید خونریزی کند وپاره شدن بکارت بعضی دخترها با خونریزی همراه نیست ، و اگر چنین شد تهمت نا پاکی زده می شود و دختربا آبرو ریزی باید به خانۀ پدر برگردد . بعضی دختر ها این مسئله در ذهنشان آنقدر پر رنگ می شود که بطور ناخودآگاه از ازدواج و مقاربت وحشت پیدا می کنند .
یا اینکه در طفولیت پسری او را گول زده و به نحوی از او سوء استفاده جنسی کرده است .
یا اینکه ، دردوران طفولیت زنی خاطرۀ شب زفاف را بنحو غلو آمیزی تعریف کرده است که مثلا سایز آلت شوهرم خیلی بزرگ است ومن شب زفاف هم خیلی درد داشتم و هم خیلی خونریزی کردم . داخل پرانتز عرض کنم که حانمها حواسشان باشد این جور صحبتها را جلوی بچه ها نکنند و اگر از دستشان در رفته و دختر بچه ای چنین حرفهایی شنیده ، باید چندین بار جلوی آن بچه با برنامه ریزی قبلی و هماهنگی با 1-2 خانم دیگر، از خوبیهای شوهر و محبت او و کادو خریدن شوهر برای همسرو نیاز خانمها به آقایان برای ادارۀ منزل صحبت کنند تا آن ذهنیت بد و اشتباه از ذهن دختر بچه پاک شود و نگرش مثبتی نسبت به مردها پیدا کند .
مسائل مشابه دیگری هم هست که بهمین شیوه روی بینش و ذهن دخترانِ خرد سال اثر منفی بد بجا می گذارد و می تواند باعث ترس از نزدیکی ( واژینیسموس ) شود .
در موارد کمی هم علت واژینیسموس عضویست به این معنی که وجود التهاب یا عفونت در دیواره واژن با عث بروز درد و سوزش می شود . در این حالات زن شرح می دهد که قبلا در نزدیکی مشکلی نداشته ام و به تازگی دچار درد و استرس و سوزش می شوم و اصلا دلم نمی خواهد که نزدیکی کنم .
یا اینکه بدنبال رادیو تراپی یا جراحی روی دستگاه تناسلی تغییراتی ماندگار روی واژن و عضلات اطراف آن بوجود آمده که مقاربت را مشکل و دردناک می کند .
انتظار نداشته باشید جادۀ زندگی همیشه صاف و هموار باشد وگرنه خوابمان می بُرد ، خیلی عاقلانه با راهنمایی افراد خبره از دست اندازها عبور کنید وبه راه خود ادامه دهید .

این قبیل مشکلات جنسی ، زنان ، و گاها مردان را هم تحت تاثیر قرار می دهد . کسی دراین موارد مقصر نیست وهیچ کس نباید به خاطر آن سرزنش شود یا خجالت بکشد ، بلکه با دید علمی باید به آن نگاه کرد و بکمک متخصص و مشاوران خبره درمان شود ..

علل واژینیسموس از نگاهی دیگر

1- آموزشهای غلط

در اینجا به برخی اطلاعات اشتباهی که از روی نا آگاهی به دختران داده می شود اشاره می کنیم . این در حالیست گوینده آگاه نیست که این اطلاعات غلط به دخترها موجب چه وقایع وحشتناکی در روح و روان کودک می شود طوری که ممکن است تا آخر عمرش با آن دست به گریبان باشد و شاید موجب طلاق هم بشود .
مثلا به دختر گفته شود ، آلت مردان به اندازۀ بادمجان است و واژن دختر در شب عروسی به اندازۀ لولۀ خودکار است . یا گفته شود که شب زفاف آنقدر خون از آدم میاد که آدم بیهوش میشه . یا دور نگهداشتن تعصب آمیز دخترها از پسرها موجب می شود که دختر نسبت به پسر ذهنیت بدی پیدا کند .

2- عدم آموزش

اگر هیچ صحبتی بین مادر و دختر در مورد رابطه جنسی زن ومرد نشود ، و یا مادر در جواب سوال دختر خود بگوید که این حرفها و این کارها زشت است ، با عث می شود که دختر فکر کند سکس کار بدی است ، و ذهنیت بدی نسبت به این موضوع پیدا کند . یا اینکه باعث می شود از همکلاسیها در این مورد اطلاعات گمراه کننده بگیرد .

پیشگیری از واژینیسموس

مهمترین رکن پیشگیری ، آموزش صحیح واصولی مسائل جنسی در دوران دبستان ، دبیرستان و دانشگاه است تا باعث شود هرچه ذهنیت غلط در روح و روان دختر بچه وجود دارد پاک شود . معلم تربیتی که نقش آموزش مسائل جنسی رابعهده گرفته بهتراست به دانش آموزان فرصت مشاوره و گفتگوی خصوصی هم بدهد .
برگزاری دوره های آموزش مسائل جنسی برای والدین در خصوص چگونگی آموزش به کودکان از دیگر اقدامات ضروری است .
وبالاخره قبل از ازدواج هم بایستی ترتیب برگزاری کلاسهای آموزش مسائل جنسی داده شود .

درمان واژینیسموس

درمان بستگی به علت آن دارد که اگر واژینیسموس ثانوی به ضایعه عضوی باشد توسط منخصص زنان باید ضایعه کشف و درمان مناسب صورت گیرد .
اگر علت واژینیسموس مشکلات روحی روانی باشد درمان آن زمان بر وسختر است و در مطلب جداگانه به آن می پردازیم .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :مهوش [ 1402-02-15 ]

با سلام خدمت آقای دکتر ایزدی و پرسنل محترم ، من با بار اول تزریق در کلینیک شما امروز جواب آزمایشم مثبت شد،نمیدونم واقعا چطور ازتون تشکر کنم ، اول لطف خدا بعد هم زحمات شما، من یکبار کلینیک شما اومدم ، ولی بدون اغراق میگم واقعا نحوه برخوردتون با مراجعه کننده ها فوق العاده خوبه یعنی مطمئنم همه اونجا روحیه میگیرن و قوت قلب پیدا میکنن،حداقل در مورد من که این طور بود. باوجود مشکل واژینیسموس که داشتم شما خیلی کمکم کردین ، خدا خیرتون بده،واقعا شما و تمام پرسنل اونجا فوق العاده هستین من خیلی ازتون ممنونم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

سندروم کلاین فلتر مردانی با کروموزوم ایکس اضافهسندروم کلاین فلتر مردانی با کروموزوم ایکس اضافه

سندرم کلاین فلتر یکی از شایع‌ ترین اختلال کروموزومی و ژنتیکی در مردان می باشد که منجر به صفر شدن اسپرم‌ ها می‌ گردد. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-02

آیا استرس و اضطراب باعث ناباروری مردان می شودآیا استرس و اضطراب باعث ناباروری مردان می شود

تاثیر استرس بر فرآیند باروری در مردان ، رقابت هورمون کورتیزول با هورمون های تستسترون ، استروژن ، و پروژسترون همان هورمون اصلی تولید مثل مرد می باشد . ...

تاریخ انتشار : 1403-01-24

آیا شیمی درمانی و سرطان باعث ناباروری مردان میشودآیا شیمی درمانی و سرطان باعث ناباروری مردان میشود

سرطان با ناباروری مردان ، ارتباط مستقیم دارد ، و با عملکرد دستگاه تناسلی و مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده است بستگی دارد . ...

تاریخ انتشار : 1403-01-19