واژینیسموس و روشهای درمانی آن

آنچه در این مطلب میخوانید

درمان واژینیسموس

در مقالۀ قبل ( واژینیسموس ) گفتیم که واژینیسموس دوعلت عمده دارد یکی عضوی یا ثانویه است مثلا وجود عفونتی از قبیل آبسه های کوچک یا کورک در غدد ریز واقع در دیوارۀ واژن ( میکروآبسه غدد بارتولن ) باعث شود که ورود آلت یا وسیلۀ معاینه ( اسپکولوم ) موجب درد شود .
علت دوم واژینیسموس ، که شایعتر است مشکلات روحی روانی است که خود بیمار هم نسبت به آن آگاهی ندارد . مثلا در دوران طفولیت برایش تعریف کرده اند که پاره شدن پرده بکارت در شب زفاف خیلی دردناک و وحشتناک است ، ویا اینکه در بچگی مردی میخواسته به او تجاوز کند .

درمان واژینیسموس زمانی که علت عضوی ( پزشکی ) دارد توسط متخصص زنان باید صورت گیرد که پس از کشف علت ( که ساده هم نیست ) باید علت برطرف گردد .
در این قسمت درمان واژینیسموس با علت دوم را شرح میدهیم .

هدف درمان، کاهش انقباض غیرارادی عضلات ( اسپاسم ) وبرطرف شدنِ درد هنگام دخول خواهد بود .

همسر زن نقش اصلی را در درمان دارد . شوهر نباید از همسر خود انتظار یک مقاربت طبیعی را داشته باشد ، بلکه باید به این روشی که توضیح میدهیم عمل کند تا هم خودش لذتی نسبی از هم آغوشی ببرد و هم همسرش یک گام در درمان به جلو رفته باشد .
مرد هنگام نزدیکی به زنش باید قول اکید دهد که دخول انجام نمی دهم که خیال زن راحت شود و ترس و اضطرابش از بین برود .
شوهر با لمس و نوازش پوست شکم و کمر و سینه ها وبوسیدن ، هم آغوشی را شروع کند و نه دستش را بطرف ناحیه تناسلی ببرد و نه آلت خود را بین رانهایش قرار دهد .
ممکن است مرد انزال زودرس شدید داشته باشد و با معاشقه ، بیش از حد تحریک شود و توانائی ادامه ی لمس و ماساژ را نداشته باشد ، که در این صورت ، برای اینکه معاشقه زمان بیشتری بطول انجامد میتوان از داروهای تاخیری انزال استفاده کرد .
اگر واژینیسموس شدید وجود دارد و زن از قرار گرفتن آلت در بین رانهایش نیز وحشت دارد ، شوهر باید به روش خود ارضائی دفع شهوت کند .
اگر شدت واژینیسموس خیلی شدید نباشد ، مرد پس ازماساژ و معاشقه میتواند با قرار دادن آلت در وسط رانهای زن ، نزدیک واژن و بدون تلاش برای دخول به نزدیکی ادامه دهد و شهوتش را لای پای زنش تخلیه کند . با این روش هم مرد لذت برده و هم زن یک گام از درمان صد قدمی واژینیسموس را برداشته است .
در این مرحله از درمان زن باید خیالش صد در صد راحت باشد که شوهر تلاشی برای دخول انجام نمی دهد .
نزدیکی با این روش 10 تا 20 بار در عرض 1 تا 2 ماه انجام می شود . چنانچه زن ناراحت نشود مرد میتواند پوست دستگاه تناسلی زن را هم ماساژ دهد ولی نباید انگشت داخل واژن کند .
هر چقدر مدت زمان ماساژِ بدن زن در هر نزدیکی طولانی تر باشد قدمهای بیشتری در درمان برداشته شده است

مرحله دوم درمان واژینیسموس

بعد از اینکه زن و شوهر به این روش نزدیکی خو گرفتند و برای هر دو لذتبخش بود ، مرحله دوم درمان را شروع می کنند که هنگام نزدیکی پس از معاشقه و ماساژ و لمس دستگاه تناسلی زن ، مرد بند سوم انگشت کوچک دست خود را ( ناخن هم گرفته شده باشد و پوست انگشت زبر هم نباشد ) وارد واژن میکند .
اگراینکار ناراحت کننده نبود یکی دو دقیفه نگه دارد و چند جلسه نزدیکی بهمین روش ادامه یابد
. اگر اینکار ناراحت کننده بود باید نزدیکی به روش قبل بدون استفاده از انگشت تعداد دفعات بیشتری ادامه یابد و فقط قسمت خارجی دستگاه تناسلی لمس و نوازش شود وپس از اینکه چندین بار به این روش نزدیکی کردید ف می توانید یکبار نزدیکی را به روش بعدی امتحان کنید .
حواستان باشد که نخواهید از این مراحل سریع عبور کنید ..
چنانچه برای زن قابل قبول بود در مرحله ی بعد، دو بند از انگشت را وارد می کنید وچندین بار نزدیکی با این روش انجام می شود .
در مرحله بعد بجای انگشت کوچک از انگشت اشاره که کمی ضخیمتر است استفاده میکنید .
در هر مرحله حداقل 10 بار با آن روش باید نزدیکی کنید و تعجیلی در رفتن به مرحله ی بعد نداشته باشید .
درمرحله ی بعد با استفاده از انگشت شست 10 الی 20 بار مقاربت کنید و شهوت را بدون دخول لای پای زنتان بریزید که لذتتان را برده باشید .
سوال : آیا زن می تواند گاهی به تنهایی برای کم کردن حساسیت واژن خود نسبت به دخول ، انگشت خودش را وارد واژنش کند ؟
جواب : اشکالی ندارد و مفید است .
سوال : آیا میتوان مواقعی که شوهر توانائی یا میل به نزدیکی ندارد لخت شویم و ماساژ و معاشقه بدون نزدیکی داشته باشیم ؟
جواب : بله هیچ اشکالی ندارد و زودتر هم به پایان درمان می رسید .
چنانچه درست پیشرفت کردید و نزدیکی برای زن لذت بخش بود بشرط آنکه سایز آلت شما کوچک یا متوسط بود میتوانید آلت خود را نصفه کاره وارد کنید . اگر نا راحت کننده بود به مرحله قبل برمیگردید .
بجای انگشت شصت می توان از آلت مصنوعی کوچک یا از خیار با سایز مناسب با رو کش کاندوم هم استفاده کرد .
اگر واژن خانم خشک بود از ژل لوبریکانت یا آب دهان می توانید استفاده کنید .
قبل از نزدیکی می توانید از نشستن در لگن آب گرم یا وان آب گرم استفاده کنید و دقت کنید ببینید اگر پس از استفاده از آب گرم نزدیکی برایتان راحتربود ، همیشه قبل از نزدیکی اینکار را بکنید .
در مراحل اخر درمان بعد از ابراز محبت عاشقانه و نوازش و بوسیدن و ماساژ و اطمینان از مرطوب بودن واژن می توانید مقاربت با دخول کامل داشته باشید .

خانمها فراموش نکنید که مقاربت نه تنها دردناک و وحشتناک نیست بلکه کاری لذتبخش است ، نباید از این لذت خود را محروم کنید ، بلکه با پشتکار و مراجعه به افراد کاردان راهکار درست درمانی را پیدا کنید و همانطور که از خوردن غذا و شنیدن صدای موسیقی و تماشای مناظر زیبا لذت میبرید، از نزدیکی هم لذت ببرید .

درمان واژینیسموس با آر آف و بوتاکس

چنانچه درمان با روش بالا با نتیجه ی کامل همراه نبود می توانید در کنار آن از آر اف هم استفاده کنید . آر اف ( RF) دستگاهی است که امواج الکترومغناطیسی تولید می کند و امواج را بر روی عضلات اطراف واژن می فرستند و موجب تغییر شکل رشته های عضلانی می شود ، و تقریبا بهمان شکلی که نشستن در وان آبگرم عمل می کند ، باعث شل شدن عضلات اطراف واژن می شود . باید بدانید که این نوع درمان به تنهایی کارساز نیست بلکه مکمل درمان بالائی است و با آن باید توام انجام شود .
درمان با آر اف بدون عارضه و بدون درد است و مثل درمان با آب گرم نتیجه اش را شما زود می فهمید .

تزریق بوتاکس نیز گاهی انجام می شود و بی تاثیر نیست .

اشتباهات رایج درباره بیماری واژینیسموس

این شش طرز تفکر که در زیر آمده کلّا غلط است ، آنرا از ذهن خود پاک کنید .
1- این پدیده ( واژینیسموس ) بخودی خود با گذشت زمان رفع می شود و نیازی نیست آنرا با پزشک در میان گذاریم .
2- اگر تعداد دفعات نزدیکی را کمتر کنیم و( یا زیادتر کنیم ) این حالت خود بخود بمرور زمان برطرف می شود .
3- با تماشای فیلمهای سکسی و خوردن کمی مشروب خوب خواهم شد .
4- من آدم سرد مزاجی هستم و چون ذاتا اینجور هستم کاری نمی توان کرد .
5- چون من ذهنیت بدی از بچگی در این مورد دارم ، کاری نمی تواان کرد و باید با آن بسازم .
6- درمان واژینیسموس با جراحی است ، و من نمی خواهم جراحی شوم .

دکتر عنایت الله ایزدی در اصفهان متخصص اورولوژی ، تشخیص و درمان ناباروری مردان اعمالی نظیر بارداری با اسپرم اهدایی ، IUI ، فریز اسپرم را با درصد موفقیت بالا و تجربه چندین سال رضایت مندی بیمارانشان انجام می دهند .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :نعیمه [ 1402-07-24 ]

سلام به اقای دکترایزدی وکادرمحترمشون ، من باتزریق چهارم به لطف خدا و دستان پرمهرشمابا وجود واژینیسموس که داشتم ، در حالیکه باورم نمی شد ، باردارشدم . خدابهتون عمرباعزت بده آقای دکتر که بتونید تعداد بیشتری مثل ما را بچه دار کنید .حالا هم به درمان واژینیسموس طبق نوشته های بالا ادامه می دهیم .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

سندروم کلاین فلتر مردانی با کروموزوم ایکس اضافهسندروم کلاین فلتر مردانی با کروموزوم ایکس اضافه

سندرم کلاین فلتر یکی از شایع‌ ترین اختلال کروموزومی و ژنتیکی در مردان می باشد که منجر به صفر شدن اسپرم‌ ها می‌ گردد. ...

تاریخ انتشار : 1403-02-02

آیا استرس و اضطراب باعث ناباروری مردان می شودآیا استرس و اضطراب باعث ناباروری مردان می شود

تاثیر استرس بر فرآیند باروری در مردان ، رقابت هورمون کورتیزول با هورمون های تستسترون ، استروژن ، و پروژسترون همان هورمون اصلی تولید مثل مرد می باشد . ...

تاریخ انتشار : 1403-01-24

آیا شیمی درمانی و سرطان باعث ناباروری مردان میشودآیا شیمی درمانی و سرطان باعث ناباروری مردان میشود

سرطان با ناباروری مردان ، ارتباط مستقیم دارد ، و با عملکرد دستگاه تناسلی و مواردی که در این مقاله به آن اشاره شده است بستگی دارد . ...

تاریخ انتشار : 1403-01-19