آنالیز مایع منی با آزمایش اسپرم

مهم ترین آزمایشی که در آقایان انجام می شود و قدرت باروری آنها را مورد بررسی قرار می دهد آزمایش اسپرموگرام می باشد. با وجود اهمیت این آزمایش هنگامی که یک خانم بدلیل حامله نشدن به پزشک زنان مراجعه می کند بسیار اتفاق افتاده که خانم دکتر تا مدتها فقط خانم را مورد بررسی و معاینه قرار می دهد و دارو برای خانم تجویز می کند .
بعد از مدتی که متوجه می شوند دارو بی نتیجه بوده ، پزشک زنان می گوید این آزمایش اسپرم را هم برای شوهرت می نویسم انجام بدید وبیارید . با انجام آزمایش اسپرموگرام متوجه می شوند که مشکل اصلی از شوهراست و تا حالا بیخودی زن تحت درمان بوده است .
پس نتیجه می گیریم که اولین قدم برای بررسی زوج نابارور، آزمایش اسپرم است که با هزینه بسیار کم ، تکلیف زوج روشن میشود که علت ناباروری از مرد است یا از زن ، وکاملا اشتباه است اگرپزشک زنان قبل از درخواست آزمایش اسپرم ، خانم را مورد بررسی و درمان قرار دهد .

ناگفته نماند که بهتر است جهت ارزیابی صحیحتر شوهر دو آزمایش بفاصله یک تا سه ماه انجام شود، چون گاهی اوقات عوامل مختلفی که ممکن است از دید بیمار و پزشک پنهان بماند باعث شود اسپرم موقتا کیفیت ضعیفی نشان دهد ( مثل بیخوابی ، استرسهای موقت چند روزه ، وجود بیماری تبدار در چند روز گذشته )

آنچه در این مطلب میخوانید

آمادگی لازم قبل از آزمایش اسپرموگرام

در فصل زمستان بخاطر سردی هوا واین موضوع که معمولا درجه حرارت دستشوئی و محیط آزمایشگاه حدود20 درجه کمتر از دمای بدن است ، چنانچه منی از بدن با درجه حرارت 37 درجه، داخل ظرف نمونه گیری با درجه حرارت 10- 20 درجه ریخته شود براثر شوک سرما کیفیت و تحرک اسپرم کمتر نشان داده می شود و هر چه این اختلاف دما بیشتر باشد میزان اشتباه در نتیجه آزمایش بیشتر می شود .
راه حل عملی که ما برای گرفتن { اسپرم اهدائی } انجام می دهیم این است که استکان را در ظرفی استیل قرار می دهیم وداخل ظرف استیل ( بیرون استکان ) آب گرم ( با درج حرارت تقریبی 40 درجه ) می ریزیم که بدنه ی استکان سرد نباشد .گرمی آب در حدی است که انگشت خود را که درون آب فرو می بریم احساس گرمی می کنیم ولی انگشت را نمی سوزاند .
فرد آزمایش دهنده هنگامی که آماده ی دفع شهوت شد استکان را از درون ظرف استیل حاوی آب گرم درآورده و اسپرم اهدایی را درون آن می ریزد و استکان را درون ظرف آب قرار میدهد و تحویل آزمایشگاه می دهد .
روش اسپرم اهدایی

مدت زمان ثابتی برای خودداری از نزدیکی قبل از آزمایش نمی توان تعیین کرد واین اشتباه است که اکثر همکاران به مرد می گویند که 3-5 روز بعد از نزدیکی ( یا دفع شهوت قبلی ) باید نمونه ی اسپرم تهیه کنی و تحویل آزمایشگاه دهید ، گر چه اکثر اوقات این صحبت درست است و مشکلی پیش نمی آید ولی در مواردی دیده ایم که توانائی جنسی فردی در این حد بوده که ماهی یکبار نزدیکی می کرده ، چنین فردی به سختی قادر است 4 روز بعد از نزدیکی یک نمونه ی اسپرم بدهد که گویای وضعیت جنسی او باشد ( در چنین مواردی حجم منی کمتر از بقیه اوقات است و پزشک گمراه می شود )

بر عکس حالت قبل بعضی افراد هستند که توانائی جنسی شان بیشتر است و مثلا هرشب بایست نزدیکی داشته باشند و چنانچه یک شب نزدیکی نداشته باشند تحت فشارهای عصبی قرار می گیرند و درد بیضه پیدا می کنند . به این دسته افراد هم نمیتوان گفت 3-5 روز خودداری کن و بعد نمونه منی تهیه کن و تحویل آزمایشگاه بده .
بنابراین بهترین دستوربرای مدت زمانِ خودداری از نزدیکیِ قبل از نمونه گیری این است که گفته شود هر زمانی قراراست نزدیکی کنید ، نمونه ی منی را تهیه و تحویل آزمایشگاه دهید .

جمع آوری منی از کاندوم و ریختن آن در ظرف مخصوص آزمایشگاه نیز اشتباه است چون کاندومها معمولا حاوی مواد اسپرم کش هستند . ظرفی که در اختیار مرد قرار داده می شود تمیز و دهانه گشاد باید باشد .
به او باید گفته شود که جهت تحریک خود از مواد شوینده ( مایع یا کف صابون ) نباید استفاده کند ، چون اگر مقادیر جزئی از مواد شوینده با منی مخلوط شود آسیب جدی به منی می رساند و به شدت کیفیت آزمایش را ضعیف تر نشان می دهد .

خصوصیات ظاهری منی

زمانیکه منی دفع می شود تا حدود نیم دقیقه آبگونه ( سیال ) است ، سپس منعقد می شود و تا 15-30 دقیقه به این حالت باقی می ماند و مجددا آبگونه یا سیال می شود . هر مردی اگر خواست می تواند منی خود را یکبار در استکان بریزد و این پدیدۀ نرمال را در منزل مشاهده کند . در افرادیکه فاقد اسپرم هستند معمولا ( نه همیشه ) منی منعقد نمی شود .

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟

اسپرم برنده چه ویژگی هایی دارد؟نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد اسپرم‌هایی که موفق به لقاح با تخمک می‌شوند،علاوه بر سریع‌تر شنا کردن و انتخاب یک مسیر مستقیم، رقبای خود را مسموم هم می‌کنند.
محققان دریافتند که اسپرم‌ها در شیوه شنا کردن متفاوتند. نحوه شناکردن و جهت‌گیری یک اسپرم به ژنتیک و پروتئینی موسوم به RAC1 بستگی دارد.
تاکنون باور پزشکان این بوده است که لقاح یک اسپرم با تخمک تنها وابسته به شانس است. اما اکنون با توجه به نتیجۀ تحقیقات به دست آمده ، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این باور غلط است و لقاح یک اسپرم با تخمک شانسی نیست .

حرکت اسپرم ها به سمت تخمک و علل برتری آن ها

برخی از اسپرم‌ها با داشتن عاملی به نام هاپلوتایپ تی موفق می‌شوند اسپرمهای رقیب خود را مسموم کنند.این اسپرم‌ها نه تنها برای جلوگیری از حرکت رقبای خود، یک نوع سم تولید می‌کنند، که اسپرمهای رقیب نتوانند خود را به تخمک برسانند ، بلکه برای خودشان پادزهر نیز تولید می‌کنند ، تا اگر اسپرم دیگری نیز این عامل را داشت، از خود در برابر آن محافظت کنند.
در آزمایشهای متعدد معلوم شد ه که این اسپرم‌های برنده مسیر مستقیمی را به سوی تخمک پیش گرفته و جلو می روند . در حالی که رقبای آنها به شکل زیکزاکی شنا می‌کنند و جلو می روند .

سعی وتلاش ما اینست که رنج بی فرزندی شما را به آرامش در کنار فرزند دلبندتان تبدیل کنیم .


آدرس : اصفهان ، خ شمس آبادی ، روبروی بیمارستان سینا ، اول کوچه 32
تلفن : 32363136 (031) - 09131000345درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام مستعار یا واقعی :
تلفن :
ایمیل (اختیاری) :
متن پیـام :

جدیدترین مقالات

جدیدترین اخبار و مقالات مربوط به درمان ناباروری و اسپرم اهدایی را در بخش مقالات بخوانید

انواع عفونت واژینال و راههای درمانانواع عفونت واژینال و راههای درمان

عفونت واژینال از مشکلات شایع زنان و با علائمی نظیر خارش واژن، ترشحات غیرطبیعی و بوی نامطبوع همراه می‌ باشد و نسبت به نوع عفونت درمانهای متفاوتی دارد ...

تاریخ انتشار : 1403-03-24

درمان مشکلات ناباروری زناندرمان مشکلات ناباروری زنان

تشخیص علل ناباروری در زنان در مقایسه با مردان دشوارتر است . اکثر روش‌ های درمانی موجود به علت ناباروری بستگی دارند . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-17

تاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنینتاثیر عفونت ادرار در بارداری بر مادر و جنین

عفونت ادراری در بارداری می تواند برای مادر و جنین خطر ناک باشد . شناخت عواملی که با عث بروز عفونت ادراری در بارداری می شوند در درمان اثر گذار است . ...

تاریخ انتشار : 1403-03-08